Muzyczny DzieńW Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu w ramach powiatowych i miejskich obchodów Święta Niepodległości odbyło się (11.11) „Wspólne śpiewanie" pieśni patriotycznych. Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Miasta Zgorzelec, Starosta Zgorzelecki oraz Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu. Główną ideą imprezy była aktywizacja mieszkańców miasta i powiatu przez radosne świętowanie z pieśnią na ustach.

 

 


Na początek licznie zgromadzoną publiczność w patriotyczny nastrój doskonale wprowadził utwór Fryderyka Chopina - Etiuda „Rewolucyjna" c-moll op. 10 nr 12, w brawurowym wykonaniu Emila Smardzewskiego, ucznia klasy VI/II stopnia. Następnie na scenę wkroczyli gospodarze imprezy, w historycznych strojach z początku XX wieku - Starosta Zgorzelecki i Burmistrz Miasta Zgorzelca i wygłosili fragment Kalendarium Historycznego oraz Odezwę Józefa Piłsudskiego.
Po muzyczno- teatralnym wstępie odbyło się prawdziwe „Wspólne śpiewanie", któremu przewodził Chór Szkoły Muzycznej pod kierunkiem Małgorzaty Dudy. Na fortepianie akompaniował Dominik Lewicki- pedagog PSM, zaś na akordeonie- Piotr Wąsowski, uczeń klasy IV/II stopnia. Publiczność korzystała ze śpiewników przygotowanych specjalnie na tę okazję. Ponadto teksty wszystkich pieśni prezentowane były na ekranie.
Cała sala śpiewała wraz z chórem... Zabrzmiały takie pieśni jak: Mazurek Dąbrowskiego, Rota, Marsz obozowy, Warszawianka, Warczą karabiny, O mój rozmarynie rozwijaj się, Tam na błoniu błyszczy kwiecie, Przybyli ułani pod okienko, Pierwsza Kadrowa, Pierwsza Brygada, Maki, Piechota, Czerwone maki na Monte Casino. Śpiewali i starsi, i młodzi, i nawet ci najmniejsi. Trzeba przyznać, że zgorzelecka społeczność ma wielkie serce do śpiewania i rezultat był imponujący.
Wspaniale zaprezentowali się instrumentaliści i wokalistki, uczniowie PSM. Ciekawe aranżacje pieśni patriotycznych z udziałem rożnych instrumentów przygotowali pedagodzy zgorzeleckiej szkoły muzycznej. Sygnał w Marszu obozowym zagrała na trąbce Kaja Drążek. Prawdziwy entuzjazm publiczności wzbudził waltornista Hubert Grabowski ze swoim niezwykłym instrumentem. Pięknie zabrzmiały skrzypce Adrianny Wołowicz w pieśni pt. „Tam na błoniu błyszczy kwiecie". Piosenka żołnierska „O mój rozmarynie" stała się jeszcze bardziej liryczna dzięki klarnetowej melodii w wykonaniu Anny Skonki. W kilku pieśniach zagrał na werblu Mateusz Duda.
Na koniec wystąpił zespół wokalno- instrumentalny w składzie: Marzena Kamińska- śpiew, Anna Suszek- fortepian i śpiew, Adrianna Wołowicz- skrzypce i śpiew, Emil Smardzewski- perkusja. Młodzi artyści zachwycili artystycznymi interpretacjami dwóch pieśni patriotycznych: „Przyśniła się dzieciom Polska" oraz „Dziś idę walczyć mamo". Sala najpierw zamilkła w nabożnym skupieniu, by potem nagrodzić zespół gromkimi brawami.
To był koncert współtworzony przez publiczność. Piękne pieśni patriotyczne, niezwykła, polska historia i nastrojowa muzyka stworzyły wieczór o wyjątkowym klimacie. Były chwile poruszające i nostalgiczne, ale zwyciężyło radosne i pełne zaangażowania muzykowanie wszystkich obecnych.
Koncert poprowadziła Dorota Adaszewska. Opowiadała o polskiej historii, o pieśniach patriotycznych, o naszej drodze ku wolności. To była śpiewająca lekcja historii...

Dorota Adaszewska

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-29

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa