Kurs przewodników miejskichLubań wzorem innych miast, będzie szkolić miejskich przewodników. Wiedzę i umiejętności potrzebne do profesjonalnego oprowadzania wycieczek zdobyć można będzie na kursie organizowanym przez Łużyckie Centrum Rozwoju i Muzeum Regionalne w Lubaniu. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 kwietnia.
Na chętnych czeka ponad 40 godzin zajęć praktycznych i wykładów.

 

 

Jeśli przedsięwzięcie się powiedzie, jeszcze z końcem tego roku w Lubaniu będzie można indywidualnie lub grupowo umówić się na spacer z przewodnikiem. Z informacji, jakie ma organizator – Łużyckie Centrum Rozwoju, wynika że jest duże zainteresowanie takimi usługami, pod warunkiem, że mają dobrą jakość.
- Wzorujemy się na innych miastach. W Lubaniu jest co pokazać, ale nie ma prawdziwego zwiedzania bez żywej opowieści – mówi Małgorzata Wąs dyrektorka Łużyckiego Centrum Rozwoju. - Takie zresztą informacje zebraliśmy, przygotowując Strategię Rozwoju Miasta Lubań – że naszym słabym punktem jest brak dyspozycyjnych, przeszkolonych przewodników, mających dużą wiedzę, znających wiele ciekawostek i posługujących się językiem niemieckim i angielskim. Jeśli mamy ambicję ściągnąć do nas turystów z pobliskich obiektów i miejsc, musimy zaoferować konkretny produkt – wycieczkę będącą prawdziwą przygodą. Konkretny program, profesjonalnie przygotowany, dyspozycyjny i komunikatywny przewodnik to w tej branży podstawy. Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji na rynku pracy, dlatego postanowiliśmy zorganizować kurs nieodpłatnie. Szczególnie zależy nam na osobach posługujących się co najmniej komunikatywnie językiem niemieckim, ale nie jest to warunek konieczny.
Łużyckie Centrum Rozwoju poniesie koszty wynagrodzeń wykładowców, zapewni salę na zajęcia i materiały. Inicjatywę wspomoże Muzeum Regionalne, część teoretyczną zajęć przeprowadzi bez honorarium dyrektor Muzeum Regionalnego i autor publikacji o historii Łużyc i lubańskich zabytkach, dr Łukasz Tekiela. Zapewnione też będą zajęcia z praktykami, w tym Andrzejem Wilkiem, doświadczonym przewodnikiem turystycznym.
- Zapraszamy do wzięcia udziału w kursie – zachęca dyrektor Muzeum Regionalnego Łukasz Tekiela. – Nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia. Moim zdaniem, aby być dobrym przewodnikiem, wystarczą trzy rzeczy - trzeba być ciekawym historii Lubania i Górnych Łużyc, nie bać się ludzi i mieć czas na oprowadzanie wycieczek, również w weekendy. To naprawdę ciekawe zajęcie. Dobra szansa na dodatkowe pieniądze i nauczenie się w praktyce rzeczy, które są uniwersalne – ciekawego opowiadania, komunikacji z grupą.


-----------------------------------


NABÓR NA KURS PRZEWODNIKÓW MIEJSKICH PO LUBANIU
Dyrektor Łużyckiego Centrum Rozwoju informuje, że od 30 marca do 15 kwietnia 2016 roku trwać będzie nabór na kurs przewodników miejskich po Lubaniu.
Kurs organizowany jest przez Łużyckie Centrum Rozwoju przy wsparciu Muzeum Regionalnego w Lubaniu. Uczestnictwo w kursie jest nieodpłatne.
W kursie uczestniczyć może osoba, która:
- ukończyła 18 lat;
- nie była karana za przestępstwo umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek, co potwierdzi pisemnym oświadczeniem;
- posiada wykształcenie min. średnie;
- złoży pisemne oświadczenie o stanie zdrowia umożliwiającym wykonywanie funkcji przewodnika miejskiego
- do 15 kwietnia zgłosi swoje uczestnictwo za pomocą formularza dostępnego na stronie www.luban.pl i w Punkcie Informacji Turystycznej. Formularze przyjmowane będą w Punkcie Informacji Turystycznej - ul. Bracka 12, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30)

Program szkoleniowy kursu obejmuje 42 godziny zegarowe, na które złożą się zajęcia teoretyczne w formie wykładów oraz zajęcia praktyczne w formie ćwiczeń w terenie i wycieczek szkoleniowych.
Tematyka zajęć to: historia miasta, zabytki, ochrona przyrody, ogólne zasady bezpieczeństwa, pierwszej pomocy i podstawowe przepisy prawne w turystyce, a także metodyce i etyce przewodnictwa. Zajęcia objęte programem kursu prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę.
Szczegółowy harmonogram zajęć zostanie opracowany po sformowaniu grupy szkoleniowej.
Kurs zakończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Osoby, które uzyskają w nim pozytywny wynik, otrzymają uprawnienia rekomendowanego przewodnika miejskiego po Lubaniu i będą polecane podmiotom zainteresowanym ich usługami.
Regulamin i formularz zgłoszenia dostępne są w załączniku i Punkcie Informacji Turystycznej.
Wszelkie informacje uzyskać można także pod numerem telefonu 75-722-25-41.

 

 Regulamin kursu dla kandydatów na przewodników miejskich po Lubaniu

1. Wstęp
1.1. Kurs na przewodnika miejskiego po Lubaniu obejmuje dwie części:
1)teoretyczną prowadzoną w formie wykładów
2) praktyczną prowadzoną w formie wycieczek po mieście.
1.2. Celem kursu jest przygotowanie kandydatów do pełnienia funkcji przewodnika miejskiego po Lubaniu.
1.3. W trakcie kursu, na zajęciach teoretycznych i praktycznych, kandydat na przewodnika zdobywa wiedzę i kształtuje umiejętności niezbędne w przyszłej działalności w charakterze przewodnika.
1.4. Po ukończeniu kursu i spełnieniu wszystkich wymagań kandydat na przewodnika przystępuje do egzaminu, którego zasady zostały określone w pkt. 5 niniejszego regulaminu.
1.5. Kurs organizowany jest przez Łużyckie Centrum Rozwoju we współpracy z Muzeum Regionalnym w Lubaniu.

2. Warunki uczestnictwa
2.1. W kursie uczestniczyć może osoba, która:
- ukończyła 18 lat;
- nie była karana za przestępstwo umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek, co potwierdzi pisemnym oświadczeniem;
- posiada minimum wykształcenie średnie;
- złoży pisemne oświadczenie o stanie zdrowia umożliwiającym wykonywanie funkcji przewodnika miejskiego
- zgłosi swoje uczestnictwo za pomocą formularza stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.

3. Program szkoleniowy
3.1. Program szkoleniowy kursu obejmuje 42 godziny zegarowe, na które składają się zajęcia teoretyczne w formie wykładów oraz zajęcia praktyczne w formie ćwiczeń w terenie i wycieczek szkoleniowych.
3.2. Program obejmuje zajęcia poświęcone: historii miasta, zabytkom, ochronie przyrody, ogólnym zasadom bezpieczeństwa, pierwszej pomocy i podstawowym przepisom prawnym w turystyce, a także metodyce i etyce przewodnictwa.
3.3. W ramach wycieczek szkoleniowych kandydaci na przewodników miejskich po Lubaniu poznają poszczególne części miasta i jego najbliższe okolice oraz znajdujące się w tej strefie obiekty, zapoznają się z metodyką prowadzenia wycieczek miejskich oraz samodzielnie prowadzą pod kierunkiem instruktora wybrane odcinki tras.
3.4. Zajęcia objęte programem kursu prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę.

4. Warunki ukończenia kursu dla kandydatów na przewodników miejskich po Lubaniu.
4.1. Warunkiem ukończenia kursu dla kandydatów na przewodników miejskich jest:
Obecność na co najmniej 80% wykładów (weryfikowana na podstawie listy obecności);
Zdanie egzaminu teoretycznego oraz zdanie egzaminu praktycznego.

5. Egzaminy
5.1. Kurs dla kandydatów na przewodników miejskich po Lubaniu kończy się egzaminami– teoretycznymi (pisemny i ustny) oraz praktycznym.
5.2. Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez Dyrektora ŁCR odrębnym zarządzeniem.
5.3. Komisję egzaminacyjną dla przewodników turystycznych zwaną dalej „komisją egzaminacyjną", powołuje się w składzie:
- trzech członków komisji, w tym przewodniczący komisji;
- sekretarz komisji egzaminacyjnej, odpowiedzialny za prawidłowe sporządzenie dokumentacji z przebiegu egzaminu.
5.4. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej wyznacza termin egzaminu w ciągu miesiąca od zakończenia szkolenia na przewodników miejskich oraz podaje termin do wiadomości zainteresowanym nie później niż 5 dni przed planowanym dniem egzaminu.
5.5. Do zadań komisji egzaminacyjnej należy:
- przygotowanie pytań testowych egzaminu pisemnego;
- przygotowanie zestawów pytań z egzaminu ustnego;
- określenie zadań do realizacji w ramach części praktycznej egzaminu;
- przeprowadzenie egzaminu i wystawienie ocen;
- sporządzenie protokołu z przeprowadzonego egzaminu;
5.6. Część teoretyczna testowa egzaminu jest przeprowadzana w formie pisemnej w sali egzaminacyjnej.
5.7. Część teoretyczna ustna jest przeprowadzana w sali egzaminacyjnej, w warunkach umożliwiających egzaminowanym samodzielną pracę.
5.8. Osoba przystępująca do egzaminu jest obowiązana okazać dokument tożsamości.
5.9. Osoba sprawująca nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminu może wykluczyć z egzaminu osobę, która podczas egzaminu korzystała z cudzej pomocy, posługiwała się niedozwolonymi materiałami pomocniczymi, pomagała innym uczestnikom egzaminu lub w inny sposób zakłócała przebieg egzaminu.
5.10. Podczas egzaminu zdający może opuścić salę egzaminacyjną po uzyskaniu zgody osoby sprawującej nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminu. Przed opuszczeniem sali zdający przekazuje pracę sekretarzowi komisji egzaminacyjnej.
5.11. Część teoretyczna testowa egzaminu trwa 45 minut i polega na rozwiązaniu testu składającego się z 30 pytań jednokrotnego wyboru.
5.12. Każde pytanie testowe jest oceniane w następujący sposób:
- odpowiedź prawidłowa – 1 (jeden) punkt;
- brak odpowiedzi lub odpowiedź niepoprawna – 0 (zero) punktów.
5.13. Warunkiem zdania części teoretycznej testowej egzaminu jest uzyskanie co najmniej 20 punktów.
5.14. Po zakończeniu części testowej egzaminu sekretarz komisji egzaminacyjnej ogłasza wyniki tej części.
5.15. Część teoretyczna ustna egzaminu polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania zamieszczone w wylosowanym zestawie pytań.
5.16. Każdy z zestawów składa się z trzech pytań, odpowiednio z zakresów:
- sposobów i organizacji przewodnictwa (zakres metodyczny),
- topografii miasta i umiejętności układania komentarza merytorycznego,
- wiedzy o mieście, jego historii, kulturze i atrakcjach.
5.17. Każdy egzaminator ocenia odrębnie odpowiedź na każde pytanie, przyznając od 2 do 5 punktów za odpowiedź prawidłową oraz 0 punktów za odpowiedź nieprawidłową lub za brak odpowiedzi.
5.18. Część teoretyczną ustną egzaminu uważa się za zdaną w razie uzyskania przez zdającego co najmniej 9 punktów od każdego egzaminatora oraz nieuzyskania za żadne pytanie 0 punktów od któregokolwiek z egzaminatorów.
5.19. Po zakończeniu części teoretycznej ustnej egzaminu sekretarz komisji egzaminacyjnej ogłasza wyniki tej części.
5.20. Część praktyczna egzaminu składa się z zadań w liczbie od 3 do 5.
5.21. Podczas części praktycznej ocenie podlega metodyka pracy przewodnika, w tym organizacja zwiedzania i przemieszczania się, merytoryczna treść przekazu, technika przekazu i poprawność językowa.
5.22. Sposób oceny części praktycznej jest identyczny jak w części teoretycznej ustnej.
5.23. Komisja egzaminacyjna sporządza protokół przebiegu egzaminu, który podpisują wszyscy jej członkowie oraz sekretarz komisji egzaminacyjnej.
5.24. Protokół przebiegu egzaminu obejmuje w szczególności: listę osób, które zgłosiły się na egzamin, oceny wystawione przez każdego egzaminatora oraz uzgodnioną ocenę łączną, a także uwagi zgłaszane w trakcie trwania egzaminu przez jego uczestników.
5.25. Po sporządzeniu i podpisaniu protokołu przez osoby, o których mowa w pkt. 5.3, sekretarz komisji egzaminacyjnej ogłasza wyniki egzaminu.
5.26. Osobie, która zdała egzamin na przewodnika miejskiego wydaje się identyfikator „Przewodnik miejski po Lubaniu".
5.27. Osoby, które nie zdały niektórych z części egzaminu, powtarzają tylko te części.
5.28. Zaliczone części egzaminu nie muszą być powtarzane przy następnym podejściu, pod warunkiem, że zostały one zaliczone nie dawniej niż 24 miesiące w stosunku do odbywanego egzaminu.

6. Uprawnienia
6.1. Osoby, które uzyskały pozytywny wynik egzaminu otrzymują uprawnienia rekomendowanego przewodnika miejskiego po Lubaniu.
6.2. Nadanie rekomendacji przewodnika miejskiego ŁCR dokumentuje się poprzez wydanie odpowiedniego identyfikatora. Ważność identyfikatora wynosi 5 lat, z możliwością przedłużenia na wniosek posiadacza, o ile wykonuje on usługi przewodnickie oraz podnosi kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach doskonalących organizowanych raz w roku przez Łużyckie Centrum Rozwoju.
6.3. Przedłużenie rekomendacji wymaga uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu, który odbędzie się w terminie wyznaczonym przez organizatora oraz złożenia zaświadczeń o udziale w corocznych szkoleniach doskonalących, o których mowa w pkt. 6.2.

7. Postanowienia końcowe
7.1. Kurs odbędzie się pod warunkiem uczestnictwa w nim min. 5 osób.
7.2. Wszelkie informacje związane z organizacją kursu będą przekazywane drogą elektroniczną, na adres wskazany w Zgłoszeniu.
7.3. Nieprzestrzeganie przepisów niniejszego regulaminu lub ogólnie przyjętych norm obyczajowych przez uczestnika kursu (decyzja w zakresie kierownika kursu) może skutkować usunięciem z listy uczestników kursu bez zwrotu opłaty oraz tym samym niedopuszczeniem do egzaminu.
7.4. Kwestie nie ujęte w niniejszym regulaminie rozstrzygane będą zgodnie z normami zawartymi w przepisach prawa cywilnego.
7.5. Ewidencję nadanych uprawnień przewodnika miejskiego prowadzi ŁCR aktualizując dane na stronie internetowej miasta Lubań.
7.6. Rejestr jest jawny.
7.7. Rejestr obejmuje następujące informacje: imię, nazwisko, adres e-mail.
7.8. Każda osoba zamieszczona w rejestrze może zażądać usunięcia swoich danych w dowolnym momencie.
7.9. Regulamin wchodzi w życie z dniem 18.03.2016 r.

 

UML
Fot.: wikipedia.org

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-05-14

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa