Będą kształcić specjalistów do strefyKształcenie zawodowe, strefowy klaster edukacyjny, zbudowanie płaszczyzny współpracy pracodawców ze szkołami – wyjątkowy w skali całego kraju projekt realizuje zarząd Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Działania w zakresie tworzenia klastrów edukacyjnych obejmą także Lubań.

 


To właśnie w kamiennogórskiej strefie, do której przynależy Lubań, powstał pierwszy w Polsce klaster edukacyjny. - Projekt ma istotne znaczenie dla gospodarki. Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości wychodzi naprzeciw oczekiwaniom inwestorów - dużych, średnich i małych. Zapewni im dobrze przygotowaną kadrę pracowniczą. Młodzi ludzie otrzymają kierunkowe wykształcenie i atrakcyjne, tak potrzebne, miejsca pracy. Uczestnicząc w tym procesie wykorzystuję swoje ponad 20 letnie doświadczenie, zdobyte dzięki pracy w szkole, kierowaniu Zespołem Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze, a także ogromne możliwości, wynikające ze współpracy z inwestorami. - mówi prezes zarządu kamiennogórskiej strefy ekonomicznej Iwona Krawczyk.
Już za chwilę w ZSP nr 2 w Lubaniu rozpocznie się remont klasy, w której kształcić się będą najbardziej obecnie poszukiwani na rynku pracy technicy mechanicy. Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna pokryje sięgające około 100 tys. zł koszty remontu i wyposażenia oraz obejmie klasę patronatem, pozwalającym maksymalnie zbliżyć kształcenie zawodowe do realiów rynku pracy. Uczniowie będą bowiem nie tylko kształcić się, ale także odbywać praktyki u prawdopodobnych, przyszłych pracodawców.
- Największe zapotrzebowanie w tym momencie na lokalnym rynku jest na techników mechaników. Właśnie ten kierunek ma także największe szanse na rozwój. Mamy już inwestorów gwarantujących zatrudnienie z takim wykształceniem. -mówi prezes KSSEMP.
-Dzięki bardzo dobrej współpracy z władzami strefy ekonomicznej powstanie nowy gabinet dydaktyczny w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Lubaniu. Będzie wyposażony w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Chodzi o to, aby wprost nawiązać współpracę z przedsiębiorcami, aby nasze kształcenie odpowiadało warunkom panującym na rynku pracy. -mówi starosta lubański Walery Czarnecki.
To prawdopodobnie nie koniec takich działań w naszej miejscowości. W Lubaniu funkcjonują także inne szkoły kształcące techników. - W tej chwili nasze środki finansowe pozwalają nam na utworzenie tylko jednego takiego oddziału. Mamy nadzieję, że środki z nowego unijnego rozdania pozwolą nam otworzyć kolejne klasy w Lubaniu. - dodaje Iwona Krawczyk.

PL

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-05-15

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa