Niecodzienny rajd2Jednych być może skusiła piękna tego dnia pogoda, innych pewnie umiłowanie dwóch kółek, ale w czterdziestoosobowej grupie rowerzystów, którzy w słoneczny poranek (19.09) zebrali się na parkingu przy Szkole Podstawowej nr 2 w Zgorzelcu, by wziąć udział w rajdzie rowerowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Strażnicy Pamięci Ziemi Zgorzeleckiej" przeważali ci, którzy na rajd wyruszyli po to, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych - Żołnierzy Niezłomnych stawiających opór sowietyzacji Polski i podporządkowywaniu jej ZSRR, toczących walkę ze służbami bezpieczeństwa Związku Radzieckiego i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

 

 


Trasa rajdu wiodła przez trzy sąsiadujące z sobą gminy: Studniska Dolne i Mikułową w gminie Sulików – Rudzicę w gminie Siekierczyn – Gozdanin w gminie Zgorzelec.
Pierwszy przystanek miał miejsce w Mikułowej, gdzie uczestnicy rajdu spotkali się z Danutą Wojtasik - córką Władysława Algiertowskiego, pseudonim „Groźny", który był zastępcą dowódcy placówki AK-WiN „02 Las" w Rudzicy. Z wielkim zainteresowaniem wszyscy wsłuchiwali się w opowieść pani Danuty o losach rodziny i działalności ojca. Organizatorem tego spotkania była prezes Stowarzyszenia „Wspólnie w Przyszłość" Anna Marczyk, która wraz innymi członkiniami stowarzyszenia przygotowała zdrożonym gościom poczęstunek. Miłym zaskoczeniem była możliwość wejścia w posiadanie wspaniałych wyrobów rękodzielniczych gospodarzy.
Spotkanie w Mikułowej było wstępem do wspaniałej lekcji historii, którą rajdowicze odbyli w Rudzicy. Historyk Andrzej Kuźniar - autor publikacji „Pionierskie lata gminy Siekierczyn 1945 – 1956", w której osobny rozdział poświęcił Żołnierzom Wyklętym, i Janusz Skowroński - regionalista, dziennikarz, pisarz, przedstawili działalność utworzonej w Rudzicy i Mikułowej ściśle zakonspirowanej placówki (odpowiednik kompanii) o kryptonimie „02 Las". Wchodziła ona w skład rejonu (batalionu) „3 Katarzyna" obejmującego teren Lubania, Zgorzelca, Kłodzka i Nysy, I Pułku „Łąka", „Dzwon", I Brygady Kadrowej V Dywizji Lwowskiej AK-WiN. Zaprezentowali sylwetki rudzickich Wyklętych -Niezłomnych, którymi byli: Jan Piwowar, Józef Twardowski, Kazimierz Węgrzyn, Michał Uryga, Franciszek Wójtowicz, Jan Nieckarz, Bronisław Burek, Józefa Bednarz. Dzięki głębokiej konspiracji żołnierze placówki Rudzica – Mikułowa uniknęli aresztowań. Nie udało się to jednak ich naczelnemu dowódcy ppłkownikowi Anatolowi Sawickiemu, który aresztowany 16 marca 1948 r. w Lubaniu został zamęczony w katowni UB we Wrocławiu. Uczestniczący w spotkaniu córka Józefa Twardowskiego i syn Michała Urygi uzupełniali wykład o różne szczegóły dotyczące ich ojców. W organizację spotkania bardzo zaangażowali się przewodniczący Rady Gminy Siekierczyn Andrzej Kuźniar, radny Tadeusz Słabicki, sołtys Piotr Kołodziejczyk i Elżbieta Janicka. Przy współudziale pań z rady sołeckiej przygotowali salę oraz zadbali o pyszne ciasta i napoje. Spotkanie zakończyło się upamiętnieniem razem spędzonego czasu na wspólnym zdjęciu, a następnie uczestnicy rajdu udali się na miejscowy cmentarz, by zapalić znicze pamięci na mogiłach Niezłomnych.
Po oddaniu hołdu tym, których przez całe lata PRL-u nazywano „zaplutymi karłami reakcji", rowerzyści zjechali do Gozdanina na wspólne ognisko przygotowane przez Radę Sołecką tej wsi, przy którym toczyły się niezliczone rozmowy o tym, co usłyszeli, czego się dowiedzieli, a czego dotąd ... nie wiedzieli.
Organizatorów szczególnie cieszyła obecność młodzieży, wszak ocalić od zapomnienia, znaczy przekazać następnym pokoleniom.
Janina Słabicka

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-05-14

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa