MessienUpamiętnienie jeńców wojennych Stalagu VIII A Görlitz w styczniu tego roku wypadnie dużo skromniej niż planowano. Z przygotowywanego Festiwalu Messiaena pozostało tylko jedno wydarzenie. Pamięć o II wojnie światowej jest w Görlitz od wielu lat także ściśle związana z muzyką. 15 stycznia, każdego roku, w historycznym miejscu na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A Görlitz wykonywany jest Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena, jeden z wybitnych utworów muzycznych XX wieku.

Francuski kompozytor ukończył ten niezwykły kwartet w niewoli, a jego prawykonanie odbyło się w obozie 15 stycznia 1941 roku.
Upamiętnienie tego wydarzenia, a także przywołanie pamięci o 120 000 jeńców wojennych ze stalagu w Görlitz, odbędzie się w styczniu 2024 r. w znacznie skromniejszym wymiarze niż w latach poprzednich. Ze względu na niewystarczające środki finansowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec będą musiały zostać odwołane. Koncerty, wystawy, dyskusje i wykłady nie odbędą się, ogłosiło stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen.
To naprawdę przykre, ponieważ program nigdy nie był bardziej aktualny, a odniesienia do naszych wschodnich sąsiadów nigdy nie były bardziej widoczne niż w programie tego festiwalu – mówi kierowniczka zarządzająca Alexandra Grochowski.
Między innymi „Kulturkonvent” dla powiatów Bautzen i Görlitz odrzucił w grudniu wniosek o wsparcie. Oznacza to, że zabrakło bardzo istotnego filaru w finansowaniu Dni Messiaena.
Kulturkonvent swoją odmowę tłumaczył między innymi tym, że Meetingpoint Memory Messiaen e.V. otrzymuje finansowanie instytucjonalne od Wolnego Kraju Związkowego Saksonii. W poprzednich latach argumentowano również, że miejsce pamięci, jakim jest były obóz jeniecki, znajduje się obecnie w Polsce, a zatem Okręg ds. Kultury Górne Łużyce-Dolny Śląsk nie jest tu instytucją właściwą.
Oba uzasadnienia są mylące, mówi Frank Seibel, prezes stowarzyszenia Meetingpoint Memory Messiaen e.V. od 2013 r. Finansowanie instytucjonalne z Saksonii jest podstawą całorocznej pracy stowarzyszenia, w tym licznych projektów, seminariów i oprowadzania po terenie miejsca pamięci. Obejmuje ono również organizację Dni Messiaena, ale już nie – honorariów dla artystów, kosztów wyposażenia technicznego związanego z wydarzeniami i innych usług, które są ważne dla realizacji festiwalu. Zatrudniając 11 pracowników, stowarzyszenie wnosi decydujący wkład w funkcjonowanie miejsca pamięci i Centrum, które zostało otwarte w styczniu 2015 roku. Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura stało się znakomitym przykładem współpracy polsko-niemieckiej pomimo antyeuropejskiej i często antyniemieckiej polityki nacjonalistycznego rządu PiS, podkreśla prezes stowarzyszenia. Wydarzenia styczniowego Festiwalu Muzyki i Historii odbywają się w różnych miejscach obszaru miejskiego Görlitz, a nie tylko w polskim Zgorzelcu.
Finansowanie Dni Messiaena odbywających się w styczniu jest zawsze szczególnie trudne, ponieważ najważniejsze instytucje finansujące dopiero w grudniu decydują o wspieraniu projektów w kolejnych sześciu miesiącach. Dotyczy to Górnołużycko-Dolnośląskiego Okręgu Kulturowego, a także ważnych fundacji na szczeblu krajowym i federalnym oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Koncert z udziałem Thilo Dahlmanna i Doriany Tchakarovej zatytułowany Lieder im Wandel (Pieśni w wirze czasu) oraz występ na głos, elektronikę live i wideo live „individua v.1. Veränderte Realitäten” będą musiały w związku z tym zostać odwołane, podobnie jak dyskusja panelowa z udziałem ubiegłorocznego laureata Nagrody Mostu Görlitz-Zgorzelec (Brückepreis) prof. dr. Dietera Bingena, a także prof. dr. Adama Szpaderskiego, dr. Kazimierza Wóycickiego i innych gości na temat „Współczesne pytania do przeszłości”.
Nie uda się również pokazać wystawy fotograficznej ukazującej wojnę w Ukrainie oraz zrealizować nowej edycji wystawy plenerowej poświęconej pracy przymusowej w czasie II wojny światowej.
Niemniej stowarzyszenie zapewni wykonanie kwartetu Messiaena 15 stycznia. 15 stycznia jest punktem początkowym i kulminacyjnym naszej pracy – mówi prezes stowarzyszenia, Frank Seibel. Nie chodzi tu o oddanie hołdu wybitnemu kompozytorowi Olivierowi Messiaenowi. Ale ten utwór muzyczny, ukończony w niewoli, jest szczególną wartością. Kwartet jest jakby 45-minutową medytacją na temat niewoli w obozie jenieckim w Görlitz. W tym muzycznym świadectwie przejawiają się lęk, nadzieja i niezachwiana wiara w Boga.
Źródło: Meetingpoint Memory Messiaen e.V.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa