Turów Zastal 2023 1W sobotę 28 października drużyna PGE GiEK SA Turów Zgorzelec zagrała na wyjeździe mecz z Q8Oils SKM Zastal Zielona Góra z wynikem 70:80. To było spotkanie pełne emocji, gdyż miejscowi nie należą do autsajderów, reprezentują koszykówkę na przyzwoitym poziomie.

Do tego dochodzą szczególne klimaty panujące pomiędzy kibicami obu drużyn, wywodzące się z okresu, gdy Turów występował jeszcze w ekstralidze.

Zmienne losy w pierwszej połowie

Zgorzelczanie dobrze weszli w mecz, narzucając rywalom swój sposób gry. Poprawnie funkcjonowały obrona oraz atak, wskutek czego pierwsza kwarta zakończyła się sporym prowadzeniem 16:25. Gospodarze wyciągnęli właściwe wnioski z przebiegu spotkania w tej części spotkania. Podjęli wyzwanie wzmacniając oba elementy gry, które dały Turowowi 9 punktową przewagę. Wynik drugiej odsłony był prawie bliźniaczy do pierwszej, gdyż na tablicy wyników widać było 24:16 oraz stan 40:41 po pierwszej połowie.

Tury kontrolowały druga połowę

Sytuacja na parkiecie wróciła do normy zaraz na początku trzeciej kwarty. To przyjezdni dominowali po obu stronach boiskach oraz pod obydwoma deskami. Poprawili skuteczność rzutów spod kosza i z półdystansu (61,5 proc.) podczas gdy Zastal był znacząco słabszy osiągając skuteczność na poziomie 53 proc. Rzuty z dystansu nie były najsilniejszą bronią obu zespołów. Turów trafił 8 rzutów na 29 prób zaś rywale tylko 6 na 23 próby. Mocną stroną Turowa była gra zespołowa, czego dowodzi 22 asysty przy 17 asystach Zastalu. Innym dowodem, że podopieczni trenera Niesobskiego nie mają problemu z dzielenia się piłką jest fakt, że aż pięciu graczy zaliczyło dwucyfrowe zdobycze. Wygrana jest tym ważniejsza, że od pewnego czasu pauzuje kontuzjowany Cezary Fudziak, jeden z filarów gry pod koszem. Dość powiedzieć, że podopieczni trenera Rafała Niesobskiego po raz siódmy schodzili z parkietu jako drużyna zwycięska. Obecnie jest jedną z dwóch drużyn bez porażki w tym sezonie. Następny, zaległy mecz 7 kolejki zostanie rozegrany 7 listopada z ORLEN Akademia BM Stal na wyjeździe.

PGE GiEK SA Turów: Hubert Kruszczyński 14 pkt, Paweł Gałczyński 14 pkt, Paweł Minciel 13 pkt, Bartosz Bochno 13 pkt, Kamil Zywert 8 pkt, Bartłomiej Ratajczak 4 pkt, Dawid Stępień 2 pkt.