Regionalny wtorek 1Anna Jagiellonka bawiła rozmową, Jan Kapistran nawracał, August III Sas Wettin popuszczał pasa, a XVII-wieczny strażnik próbował ogarnąć całe towarzystwo. Na koniec wszystkich zalał nurt mówionej i śpiewanej poezji i okazało się, że jest mnóstwo powodów, by lubić Lubań.

 

 

Tak można streścić akcję promocyjną Lubania, która odbyła się podczas regionalnego wtorku we wrocławskiej Barbarze – miejscu będącym wizytówką Europejskiej Stolicy Kultury. Lubię Lubań w Europejskiej Stolicy Kultury promowały sławy z lubańskiej Alei Historycznych Gwiazd, Dolnośląska Literacka Grupa „Nurt" oraz zespół muzyczny „Bez Nazwy Lirycznie". Był to 20 regionalny wtorek, który odbył się we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Miejscem takich inicjatyw jest Barbara, przestrzeń będąca zapleczem i wizytówką ESK, łącząca funkcję baru, punktu informacyjnego, biura i sceny. To tu od południa codziennie spotykają się wrocławscy kreatorzy kultury, tu wpadają po informację miłośnicy sztuki i turyści, a przechodnie (Barbara mieści się przy ruchliwym deptaku – ul. Świdnickiej) mogą zrobić sobie kulturalną przerwę od codzienności. 1 marca natrafiali na lubanian zachęcających do odwiedzenia jednego z najstarszych miast Dolnego Śląska, położonego w rozwidleniu Kwisy i Siekierki. Lokalna twórczość i samo miasto zostało zaprezentowane w całej okazałości. Wśród materiałów promocyjnych znalazły się lubańskie gadżety, prasa, publikacje, książki i tomiki poezji lokalnych twórców. Lubańskie stoisko wsparły swoją obecnością historyczne gwiazdy. W roli królowej Anny Jagiellonki wystąpiła redaktorka naczelna Ziemi Lubańskiej, Anna Łagowska. W postać Augusta Wettina Sasa wcielił się zastępca burmistrza Lubania, Mariusz Tomiczek. Kaznodzieję Jana Kapistrana zagrał radny, nauczyciel i aktor teatru Okular, Jan Lange. Na straży całej imprezy w przebraniu XVII-wiecznego strażnika stał prawdziwy strażnik miejski, Michał Łukjaniec. Wszystkie te sławne postacie z pomocą bywalców Barbary usiłowały odnaleźć się we współczesnych czasach. A zarazem chętnie opowiadały, dlaczego przed wiekami polubiły gród nad Kwisą i dlaczego warto obejrzeć go teraz.
W trakcie wydarzenia można było zapoznać się z materiałami filmowymi z lubańskich wydarzeń. Finałem imprezy był wieczór poezji w wykonaniu twórców z Dolnośląskiej Literackiej Grupy „Nurt" i zespołu „Bez Nazwy Lirycznie". Na scenie zaprezentowało się trzynaścioro spośród dwudziestu członków „Nurtu" – A.E. Klimowicz, K. Sławińska, A. Szklana, A. Nawrocka, I. Sztaba, H. Herudzińska, I.M. Bill, J. Małoszczyk, T.Lira-Śliwa, H. Gil, H. Horbowski, K. Kiljan, J. Herbut oraz, jako najmłodszy stażem, M. Tomiczek. Wieczór prowadził inicjator i pomysłodawca przedsięwzięcia – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu Bartosz Kuświk. Twórcy przedstawili utwory związane z motywem przewodnim dnia a ich odpowiedzi na pytanie: „dlaczego lubię Lubań" zawierały niemało emocji, humoru i poetyckości. Słowo mówione przeplatało się z nastrojowymi aranżacjami standardów krainy łagodności oraz własnymi kompozycjami Andrzeja Brzozowskiego i Mariusza Zajączkowskiego, muzyków zespołu „Bez nazwy lirycznie".

(ŁCR)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-25

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa