miasto na próbęMieszkanie za małe? Gabinet lub atelier za drogie? Za mało przestrzeni dla osobistego rozwoju? Kto twierdząco odpowie na te pytania jest właściwym kandydatem do projektu „Miasto na próbę – mieszkanie i praca w Görlitz”. Od stycznia 2019 r. otwiera się okazja przetestowania życia w polsko-niemieckim Görlitz/Zgorzelcu w środku Europy. Dla zainteresowanych przygotowane są na 4 tygodnie nieodpłatne mieszkanie i pracownia.

 

Przedsięwzięcie to skierowane jest do osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą i wykonujących wolne zawody, które przez cztery tygodnie chcą wypróbować miasto. Za projektem kryje się myśl, że boom wielkich miast ma również cienie: drogie mieszkania oraz małe przestrzenie dla osób z branży kreatywnej i pracujących na własny rachunek. Zwłaszcza młodzi ludzie i rodziny odczuwają negatywne skutki tych trendów. „Dlatego nasze centralne pytanie brzmi: Na ile mniejsze, jednak atrakcyjne miasta poza regionami metropolitarnymi mogą wykorzystać ten trend i zaoferować alternatywę dla zestresowanych mieszkańców dużych miast”, tłumaczy prof. Robert Knippschild, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Ekologicznej Rewitalizacji Miast (IZS) w Görlitz. W projekcie w centrum uwagi znajdują się dlatego nie tylko atuty mieszkania w Görlitz. Uczestnicy mają poznać i wypróbować miasto jako ośrodek gospodarczy i potencjalne miejsce pracy. Projekt skupia się na osobach prowadzących samodzielną działalność gospodarczą, wykonujących wolne zawody oraz z branż kreatywnych, tzn. ludzi pracujących niestacjonarnie, którzy łatwo mogą zrealizować czterotygodniowy pobyt w Görlitz.

Od stycznia 2019 do czerwca 2020 oprócz trzech mieszkań testowych do dyspozycji będą również biurowe miejsce pracy w tzw. co‐working space, pracownia w kreatywnym centrum kultury i aktywności gospodarczej a także atelier z możliwością wystawiania prac w klubie artystycznym. Ofertę tę umożliwia współpraca IZS z lokalnymi partnerami. Projekt „Miasto na próbę” wspierany jest przez Wydział Planowania Miasta Görlitz oraz miejską spółkę zarządzającą zasobami mieszkaniowymi KommWohnen Service GmbH. Ponadto partnerami kooperacyjnymi są trzy stowarzyszenia/inicjatywy miejskie z Görlitz: KoLABORacja e. V., Kühlhaus e. V. oraz Wildwuchs e. V.

IZS Görlitz kieruje projektem i prowadzi naukowe badania towarzyszące. Podczas swojego pobytu mieszkańcy na próbę uczestniczą w kliku badaniach ankietowych, np. z pytaniami na temat ich motywów udziału w projekcie, wymagań jakie mają wobec ewentualnego nowego miejsca pracy i zamieszkania a także na temat ich doświadczeń w Görlitz. Wyniki ankiet mają pomóc w zidentyfikowaniu elementów, które czynią mniejsze miasta o peryferyjnym położeniu atrakcyjnymi dla młodych, dobrze wykształconych ludzi oraz pozytywnie wpływają na siłę przyciągania tych miast. Na podstawie tych informacji zespół profesora Roberta Knippschilda sformułuje rekomendacje działań w zakresie rozwoju miasta w Görlitz i miastach porównywalnych.

Projekt jest współfinansowany w ramach „Narodowej polityki rozwoju miast“ przez Federalne
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny (BMI) oraz Federalny Instytut Badań nad Budownictwem, Miastami i Przestrzenią (BBSR).

Informacje i składanie aplikacji do 31.10.2018 na stronie: http://stadt-auf-probe.ioer.eu/pl/

(red.)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa