DSCF5746W czwartek 18 grudnia na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIII A oddano do użytku Europejskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne Zgorzelec – Görlitz, Meetingpoint Music Messiaen. Od pomysłu do realizacji upłynął okres 10 lat. Biorąc pod uwagę, że inwestycja ma charakter kulturalnooświatowy można mieć uznanie dla inicjatorów, że budowa trwała relatywnie krótko.

Więcej zdjęć w galerii!


Przypomnijmy, że Stalag VIII A – były obóz dla szeregowych i podoficerów – został utworzony w sierpniu 1939 roku w Görlitz – Moys. Dzisiaj to teren Zgorzelca Ujazd, leżący już na obszarze gminy wiejskiej Zgorzelec. Szacuje się, że od 1939 do 1945 roku przez Stalag przewinęło się łacznie ok. 120 tys. ludzi różnych narodowości. Dominowali Polacy, Belgowie, Francuzi, Jugosłowianie ale byli też Brytyjczycy, Rosjanie, Włosi, Słowacy i Amerykanie. Według Konwencji Genewskiej z 1929 roku określającej prawa jeńców wojennych, więźniowie mieli możliwość prowadzenia różnych form życia kulturalnego, duchowego i sportowego. Na terenie obozu istniał więc barak 27B, zwany barakiem teatralnym, przeznaczonym na koncerty i przedstawienia teatralne. Wystawiane były dzieła klasyczne i satyry. Dawano także koncerty muzyki klasycznej i ludowej. Najbardziej znanym wydarzeniem kulturalnym była prapremiera utworu pod tytułem „Quatour pour la fin du temps" (Kwartet na koniec czasu). To dzieło muzyki współczesnej zostało ukończone w niesprzyjających warunkach obozowych przez Oliviera Messiaena – jeńca i kompozytora. Utwór wykonał autor wspólnie z trzema francuskimi jeńcami w dniu 15 stycznia 1941 roku w obecności 400 współwięźniów oraz strażników obozowych.

O potrzebie podjęcia działań mających na celu upamiętnienia lat wojny oraz stworzenia miejsca służącego międzynarodowych kontaktów kulturalnych przekonywali razem dr Albrecht Grze oraz Kazimierz Janik – wójt Gminy Zgorzelec. Ostatecznie w październiku 2011 roku uzyskano dofinansowanie z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013. Liderem projektu jest Fundacja Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w Zgorzelcu, która właśnie tutaj przeniosła swoją siedzibę. Stowarzyszenie Meeteingpoint Music Messiaen prowadzi pracę edukacyjną dzieci i młodzieży w obszarze muzyki, sztuki i historii.

To druga w tym roku, istotna ze społecznego punktu widzenia inwestycja na terenie powiatu zgorzeleckiego. Pierwszą jest sportowo-widowiskowa PGE Turów Arena a drugą wspomniane Centrum. – Pierwsza będzie służyć propagowaniu sportu na europejskim poziomie, zaś w dzisiaj otwieranym obiekcie będzie można posłuchać muzyki na najwyższym poziomie. Obie inwestycje będą służyć społeczeństwu zarówno Zgorzelca, jak i Görlitz –powiedział Rafał Gronicz, Burmistrz Zgorzelca. W uroczystości wzięli udział także: Artur Bieliński – starosta zgorzelecki, Kazimierz Janik – radny Dolnośląskiego Sejmiku Samorządowego, Piotr Machaj – wójt Gminy Zgorzelec, Robert Łężny – burmistrz Zawidowa, projektanci i wykonawcy oraz goście z Niemiec: obecny nadburmistrz Görliz Siegfried Deinege oraz jego poprzednik – prof. Rolf Karbaum, który aktywnie wspierał pomysł realizacji zadania. Nowo oddany obiekt ma prawie 1600 metrów kwadratowych powierzchni. Dodać do tego 1400 metrów ścieżek edukacyjnych wybudowanych w sąsiadującym z nim lesie.
Janusz Grzeszczuk

Fot.: GRE

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa