Dwa miasta  jeden organizm  wiele twarzy 2W czwartek 22 listopada, w Berlinie, miała miejsce pierwsza prezentacja wystawy „Miasto i jego obywatele. Görlitz i Zgorzelec 1945-1989". Ekspozycja przygotowana wspólnie przez historyków, młodzież i nauczycieli ze Zgorzelca i Goerlitz od 5 grudnia będzie prezentowana w zgorzeleckim Miejskim Domu Kultury.

Odwaga cywilna, postawa obywatelska i dążenie do wolności - to główne akcenty tej niezwykle ciekawej wystawy, która koncentruje się na sylwetkach wybranych mieszkańców polskiej i niemieckiej części miasta. Jej bohaterowie, mimo monopolizacji życia publicznego przez ówczesne władze, nie tylko wykazywali się samodzielnością w myśleniu i działaniu, ale też zasłużyli się dla polsko-niemieckiego dialogu obu społeczności miasta, podzielonego przez lata trudną granicą. W przygotowanie wystawy zaangażowali się uczniowie i nauczyciele ze Zgorzelca i Görlitz, którzy wspólnie z naukowcami oraz świadkami historii pracowali w laboratoriach historycznych, poświęconych historii miasta i losom swoich rodzin. Materiały, które posłużyły do opracowania wystawy pochodzą nie tylko z polskich i niemieckich archiwów, ale również ze zbiorów prywatnych, dotychczas całkowicie nieznanych. Kuratorem wystawy jest dr Kazimierz Wóycicki, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, który jest również autorem towarzyszącej jej publikacji, obszernej książki-kroniki Zgorzelca i Görlitz, noszącej tytuł „Dom nad Nysą". Książka i ekspozycja stanowią razem cenny i niezwykle ciekawy materiał edukacyjny, uzupełniający wiedzę przekazywaną na lekcjach historii, będąc również jedynym w swoim rodzaju źródłem do dziejów regionu, istotnym elementem kształtowania tożsamości regionalnej.

Modelowy projekt
Wystawa powstała w ramach transgranicznego projektu pod nazwą „Działalność obywateli na rzecz wolności. Odwaga cywilna w warunkach dyktatury. Saksonia i Dolny Śląsk w latach 1945-1989", realizowanego przez Saksońską Agencję Oświatową oraz szkoły ze Zgorzelca i Görlitz. To pierwszy tego typu polsko-niemiecki projekt, który równolegle opisuje losy i dzieje Niemców i Polaków, pokazując podobieństwa i różnice ich losów w okresie komunizmu. W ubiegłym roku Federalne Ministerstwo Komunikacji, Budownictwa i Rozwoju Miast Republiki Federalnej Niemiec oraz Ministerstwo Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej przyznały tej inicjatywie wyróżnienie w konkursie na „Modelowy projekt współpracy polsko-niemieckiej". Partnerami projektu są m.in. urzędy miast Zgorzelca i Görlitz oraz lipska filia Instytutu Polskiego w Berlinie. Patronat nad wystawą objęli Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rüdiger Freiherr von Fritsch oraz Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec. Gośćmi na otwarciu byli dr Gottfried Zetz, Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu, Beata Pawłowicz, Dolnośląski Kurator Oświaty oraz Bela Belafi, dyrektor Saksońskiej Agencji Oświatowej.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa