Opieka zdrowotna z uwzględnieniem aspektu kulturowegoProjekt realizowany w ramach programu Comenius pn. „Opieka zdrowotna z uwzględnieniem aspektu kulturowego" („Culturally Sensitive Care")
Wspomniany w tytule projekt jest pierwszym tego typu projektem realizowanym w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu.

 


Jego realizacja przebiega we współpracy ze szkołami w Niemczech (Elizsabeth-Selbert-Schule w Hameln) i Turcji (Atatürk Anatolu Sağlik Meslek Lisesi w Eskişehir). Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem naszych uczniów klas „zdrowotnych", dla których jest przeznaczony.
Celem projektu jest pokazanie młodym ludziom różnic i podobieństw z obszaru opieki zdrowotnej na bazie aspektów kulturalnych i gospodarczych wszystkich trzech krajów. Uczniowie mają nie tylko poznać się nawzajem i zebrać doświadczenia, które pozwolą zweryfikować ich widzenie innych społeczeństw i kultur, ale również mają dzielić się swoją wiedzą z innymi ludźmi, a także poprawić jakość swojej pracy w przyszłości. Ten ostatni element związany jest z otwarciem międzynarodowego rynku pracy i migracją pracowników, co w istotny sposób zwiększa prawdopodobieństwo zetknięcia się z osobami innych narodowości oraz innych kręgów kulturowych.
Na początku należy wrócić jednak do historii powstania projektu. Jesienią roku 2011 odbyła się w Międzynarodowym Centrum Spotkań w klasztorze Marienthal (Ostritz, Niemcy) konferencja nauczycieli niemieckich i polskich, której celem było wskazanie dróg nawiązywania współpracy w różnych dziedzinach. Efektem tego spotkania było nawiązanie kontaktu z nauczycielem szkoły niemieckiej, która kształci uczniów w dziedzinie opieki zdrowotnej. Po kilku miesiącach nauczyciele skontaktowali się ponownie i w roku następnym doszło do wizyty delegacji szkoły niemieckiej w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych. W trakcie rozmów ustalono pole współpracy i rozpoczęto przygotowania do stworzenia projektu. W ciągu kilku następnych miesięcy nastąpiła wymiana informacji oraz tworzenie dokumentacji projektu, do którego zaangażowana została przez Niemców również szkoła turecka. Ogromny nakład pracy został nagrodzony sukcesem, jakim było przyznanie wszystkim trzem szkołom środków finansowych na realizację stworzonego przez nich projektu. I w tym momencie rozpoczęła się jego realizacja! Nikt nie przypuszczał wtedy, jak dużo pracy będzie wymagało przygotowanie tego, co zamierzano zrobić. Jednak wszystkie strony projektu liczyły na korzyści, które projekt może przynieść dla jego uczestników oraz szkół partnerskich.
Czas trwania projektu przewidziany jest na dwa lata (rok szkolny 2013/2014 oraz 2014/2015). Językiem komunikacji jest język angielski – zdecydowanie najpopularniejszy dziś język, który umożliwia porozumienie niemal w każdym miejscu. Jest to również dodatkowy aspekt projektu – motywowanie młodzieży do nauki języków obcych. W ramach projektu mają odbyć się cztery spotkania młodzieży tureckiej, niemieckiej i polskiej, a produktem finalnym ma być film-podręcznik prezentujący wyniki pracy młodzieży.
Pierwsze spotkanie w ramach wymiany młodzieży odbyło się w dniach 18 – 22 listopada br. w szkole Atatürk Anatolu Sağlik Meslek Lisesi w Eskişehir (Turcja). Po długiej, wielogodzinnej podróży – busami i samolotami na trasie Zgorzelec – Berlin – Amsterdam – Istambuł - Eskişehir – zgorzelecka grupa dotarła na miejsce. Należy przyznać, że została ona bardzo ciepło przyjęta zarówno przez uczniów, jak i przez nauczycieli szkoły tureckiej. Szkołę niemiecką reprezentowała grupa 10 uczniów pod opieką dwóch nauczycieli, a ZSZiL grupa 8 uczniów również z dwójką nauczycieli. Przy tej okazji nastąpiło pierwsze spotkanie trójki nauczycieli-organizatorów całego projektu: Pinar Akin (szkoła turecka), Christiana Tarnedena (szkoła niemiecka) i Zbigniewa Kazimierczaka (szkoła polska). Po długim okresie wymiany informacji za pomocą środków elektronicznych nastąpiła okazja, aby usiąść obok siebie i porozmawiać „na żywo".
Jednak po powitaniach i uprzejmościach czas było przystąpić do pracy. W Sali konferencyjnej szkoły zebrali się wszyscy uczniowie i nauczyciele uczestniczący w realizacji zadań projektu. Godziny przedpołudniowe zarezerwowane były na szczegółowe wykonanie zadań projektowych, prowadzących do powstania materiałów do filmu. Czas po posiłku popołudniowym zająć miały wizyty oficjalne oraz zwiedzanie ważnych dla kultury tureckiej miejsc. Następnie nauczyciele prowadzący projekt przekazali uczniom szczegółowe informacje o przewidzianych do realizacji na tenże pobyt zadaniach wynikających z projektu. Odbyła się dyskusja o istotnych elementach, mająca na celu osiągnięcie lepszego zrozumienia przez uczniów wszystkich aspektów pracy. I pracę tę uczniowie rozpoczęli.
W pierwszej wymianie uczniów ze strony polskiej uczestniczyli:
nauczyciele-opiekunowie: mgr Zbigniew Kazimierczak oraz mgr Waldemar Wodniak
uczniowie klas zdrowotnych: Kornelia Krasińska (kl. III) Paula Winiarz (kl. III) Izabela Fostek (kl. II) Jowita Tomaszewska (kl. II) Justyna Zielińska (kl. II) Maciej Kolasa (kl. II) Piotr Woźniak (kl. II) Jakub Konieczny (kl. I)

Źródło: Zbigniew Kazimierczak – ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa