Nowa publikacja regionalna - darmowy Przewodnik mineralogicznyWieczór autorski promujący „Przewodnik mineralogiczny po powiecie lubańskim i lwóweckim", autorstwa Roberta Girulskiego, Piotra Rachwała i Łukasza Tekieli, przyciągnął do lubańskiego Muzeum Regionalnego rzesze miłośników regionu. Na szczęście nie była to jedyna okazja na wzbogacenie domowych biblioteczek o nową publikację regionalną. W najbliższych dniach mieszkańcy powiatu lubańskiego i lwóweckiego mogą jeszcze za darmo otrzymać książkę. Dolny Śląsk, pod względem zasobów lokalnych kamieni ozdobnych i szlachetnych, należy do jednych z najbardziej interesujących obszarów Polski.

 

 


„Przewodnik mineralogiczny po powiecie lubańskim i lwóweckim" został wydany przez lubańskie Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze" z inicjatywy Łukasza Tekieli, dyrektora Muzeum Regionalnego w Lubaniu, a zarazem pasjonata i kolekcjonera lokalnych minerałów. Dzięki pozyskaniu przez „Pogranicze" dofinansowania z ogólnopolskiego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich książka jest bezpłatna.
Autorami tekstu są Robert Girulski i Łukasz Tekiela. Fotografie minerałów wykonał Piotr Rachwał. Bogato ilustrowany przewodnik zawiera wiele cennych informacji na temat występowania różnych minerałów na terenie powiatu lubańskiego i lwóweckiego. „Autorzy w przystępny i bardzo interesujący sposób opisują szereg punktów terenowych, w których da się znaleźć sporo ciekawych okazów mogących wzbogacić domowe lub szkolne kolekcje mineralogiczne. (...) Zaletą tej książki jest jej uniwersalność, a zastosowany tu przejrzysty sposób prezentacji sprawia, że zawarte w niej informacje są przydatne zarówno dla osób interesujących się geoturystyką, miłośników kolekcjonowania minerałów, jak i osób preferujących różne formy spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu" – podkreśla w recenzji wydawniczej dr hab. Piotr Kazimierz Gunia – kierownik Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Autorzy na kartach książki dzielą się z czytelnikami swoim doświadczeniem zdobytym w terenie. Publikacja zawiera propozycje wycieczek mineralogicznych do miejsc uznanych przez autorów za godne polecenia. Wśród propozycji znajdują się m.in. Oleszna Podgórska, Wzgórze Wyrwak, kopalnia bazaltu „Księginki" w Lubaniu oraz kopalnia „Stanisław".
Czytelnikom życzymy wielu wrażeń podczas lektury, zaś wszystkim osobom wyruszającym w teren ciekawych, bezpiecznych i obfitujących w znaleziska mineralogiczne wypraw.
Mieszkańcy powiatu lubańskiego i lwóweckiego mogą odebrać bezpłatny „Przewodnik mineralogiczny..." w biurze Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu:
Adres: Rynek-Sukiennice 38 („TRET" - 1. piętro), 59-800 Lubań.
Godziny pracy: poniedziałek – piątek od 7.30 do 15.30.
Uwaga: w dn. 24.12.2015 (czwartek) biuro ŁCR jest zamknięte!
Informacje organizacyjne:
Publikacja jest darmowa.
Książkę mogą otrzymać wyłącznie mieszkańcy powiatu lubańskiego i lwóweckiego.
Liczba książek jest ograniczona. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Nie są przyjmowane wcześniejsze rezerwacje na przewodnik (telefoniczne bądź drogą mailową).
Nie jest prowadzona sprzedaż książki.

Wersja elektroniczna „Przewodnika mineralogicznego..." (plik pdf) jest dostępna na stronie internetowej Stowarzyszenia P-ZFST „Pogranicze" pod adresem www.pogranicze-csb.home.pl (zakładka: „Do pobrania" - „Publikacje").

Projekt „Historia zaklęta w kamieniu, czyli lubańskie i lwóweckie tradycje gemmologiczne"
Realizator: Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze" Partner projektu: Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu
Finansowanie: Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Magdalena Guła

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-05-09

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa