wedrowka 1Realizując plan wycieczek, Sekcja Turystyki Rekreacyjnej BOG-TUR w Bogatyni (5.03) grupa 31 osób, wyruszyła w kierunku Opolna-Zdroju. Wędrówka z cyklu „Poznajemy swoją okolicę" miała uczestnikom ukazać przede wszystkim przepiękną architekturę uzdrowiskową wsi, oddalonej zaledwie 3 km od rogatek Bogatyni.

Zapraszamy do galerii!

 

 


Opolno-Zdrój, dawniej Oppelsdorf, w Średniowieczu należało do górnołużyckiego rodu von Opal. Ich mianem tłumaczy się pochodzenie nazwy miejscowej. Wieś od północy stykała się z przysiółkiem Rybarzowic - Wald (pol. Las). Po 1945 r., kiedy wschodni skrawek Górnych Łużyc przejęli Polacy - obie miejscowości połączono w jedną wieś, czyniąc zeń siedzibę gminy, a później gromady. Oppelsdorf i Wald przez wieki były osadami rolniczymi. U progu nowożytności rozwinęło się w nich, podobnie jak w całej szerokiej okolicy, tkactwo chałupnicze. Od tej pory budowano tu wiele chałup przysłupowo-szachulcowych. Nieliczne przetrwały do dziś.
Począwszy od wieku XVIII coraz chętniej korzystano z wychodni torfu i węgla brunatnego. Z czasem wokół wsi powstawały liczne małe kopalnie węglowe, a przy drodze z Bogatyni otwarto nawet szynk „Zu Bergknappen" („Pod gwarkiem"). W połowie XIX stulecia odkryto i rozpoznano bijące tu źródła wody mineralnej, której właściwości postanowiono wykorzystać w celach leczniczych. Powstały pierwsze łazienki, a wraz z nimi dynamicznie rozwijała się baza noclegowa - przepiękne wille i pensjonaty. Z czasem dodano miejscowości przydomek „Bad" określający kurort zdrojowy, co w języku polskim oznacza „Zdrój". Niestety w kilka lat po przyłączeniu do Polski „Saskie Cieplice", jak zwano w Niemczech Bad Oppelsdorf, straciły uzdrowiskowy charakter. Po rozbudowie odkrywki kopalni węgla brunatnego, wody mineralne zanikły. Od tej pory następuje regularna degradacja niegdyś kwitnącej miejscowości. Za kilkanaście lat dawny rybarzowicki przysiółek Wald podzieli los swej wsi i zniknie z mapy. Jego teren zabierze postępujące wyrobisko.
Idąc dalej, wzdłuż potoku nazywanego dziś Jaśnicą, podziwiali obiekty służące dawniej kuracjuszom: domy zdrojowe, pensjonaty, wille z apartamentami, dawne kino, i urząd gminny. Fotografowaliśmy piękną altanę z parku zdrojowym, Carolabad (pol. Łazienki Karoli), Pension „Joseph", Pension „Albert", Villę „Waldesrun", Willę „Scheuter" i wiele innych.
Niezwykle oryginalną formą sudeckiej architektury wyróżnia się dawna szkoła (dziś przedszkole), wybudowana w okresie Republiki Weimarskiej. Przechodzili także obok legendarnego lokalu gastronomicznego „Chatka Puchatka".
Pogoda dopisywała, więc dotarli do stawów rybnych na południowych peryferiach Bogatyni. Dzięki uprzejmości S. Nieradko urządzili sobie ognisko i posiłkiem z pieczonych kiełbasek zakończając tym samym 18-kilometrową wędrówkę.

H. Niechwiej
Fot.: M. Kowalski M. oraz R. Krukowski

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-05-14

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa