Rozmaryn w Operze Wrocławskiej22 września br. na scenie Opery Wrocławskiej, Zespół Ludowy Rozmaryn, wśród 19 dolnośląskich ludowych zespołów, wystąpił a capella, reprezentując gminę Bogatynia w kultywowaniu tradycji ludowej. Repertuar Zespołu, który wystąpił przed wrocławską publicznością, to pieśni wszystkim znane takie jak: Na rubieżu polskiej ziemi, Czemuś taka zadumana, Tam na łące na zielonej, Siedział Jaś z Marysią. Były brawa i owacje, a osobiste gratulacje zaraz po koncercie złożyła pani Dorota Bojakowska, V-ce Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Bogatynia.Był to już V Festiwal Tradycji Dolnego Śląska organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

 

Gospodarzem imprezy był członek zarządu Włodzimierz Chlebosz, a festiwal poprowadziła Maja Majewska z Polskiego Radia Wrocław. Zespół Ludowy Rozmaryn z Bogatyni działa od 15 lat pod patronatem Koła Gospodyń Wiejskich w Markocicach. Swoją działalność folklorystyczną prowadzi w Multifunkcjonalnym Centrum Trójstyku. Zespół składa się z 12 śpiewaków pod kierownictwem pani Teresy Cisek. W swojej wędrówce z pieśnią ludową w 2001 roku zespół otrzymał wyróżnienie na ogólnopolskim festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą.W 2009 roku uplasował się na II miejscu w Plebiscycie Ludowym prowadzonym przez Radio Wrocław, podczas którego konkurował z zespołem pieśni i tańca Kostrzanie. Po plebiscycie nawiązała się wielka przyjaźń z Kostarzanami i współpraca trwająca do dziś. Wynikiem tej zażyłej znajomości są częste wizyty i udział zespołu w dużej imprezie: Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu.
Bogatyński „Rozmaryn" zaprezentował się również podczas nadawanego na żywo z Bogatyni programu „Kawa czy herbata". Bierze też udział w wielu imprezach lokalnych organizowanych na terenie miasta i gminy Bogatynia takich jak: Bogatyńskie Dni Węgla i Energii „Karbonalia" czy też dożynki oraz podczas różnych festynów także tych międzynarodowych. Zespół „Rozmaryn" już od ponad 20 lat współorganizuje coroczny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Kolędniczych w Bogatyni, który na stałe zapisał się do kalendarza imprez województwa dolnośląskiego. Jest także uczestnikiem rozmaitych przeglądów organizowanych zarówno w Bogatyni jak i reprezentuje gminę podczas imprez wyjazdowych. Należą do nich: Festiwal Kultury Ludowej „Święto Błękitnej Niezapominajki" w Łagowie w gminie Zgorzelec. Po raz pierwszy zespół uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń" w Szprotawie. Jest również inicjatorem i organizatorem Międzynarodowego Spotkania Zespołów Folklorystycznych Małego Trójkąta w Bogatyni. Ostatnio Zespół uczestniczył w dożynkach w Löbau, podczas których w plenerze pięknych ogrodów kwiatowych, panie przeprowadziły pokaz kiszenia kapusty i rękodzieła, a panowie cepami młócili zboże. Już niedługo bo 7 października „Rozmaryn" wyjeżdża na dożynki we Dworze Pałacu Łomnica gdzie jak zwykle zaprezentuje swój dorobek artystyczny. Podczas swojej 15-letniej działalności Zespół zdobył wiele wyróżnień, nagród, gratulacji a członkowie pieczołowicie pielęgnują swoje trofea zdobyte w regionie oraz poza jego granicami.

 

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2100zł 4,2300zł
usd USD 4,2200zł 4,4400zł
usd CHF 4,7100zł 4,8700zł
usd GBP 5,1900zł 5,4000zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-03-04

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa