Nadzwyczajna sesja Rady MiejskiejW dniu 9 stycznia br. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Bogatyni. Powodem zwołania sesji w trybie nadzwyczajnym była konieczność uzyskania zgody Rady Miejskiej na zmianę rodzaju poręczenia pożyczki, którą GPO zaciągnie na budowę linii do segregacji odpadów oraz budowę kompostowni.

 

Dla przypomnienia warto dodać, że Rada Miejska w Bogatyni w ubiegłym roku wyraziła zgodę na udzielenie poręczenia w formie finansowej – niemniej jednak po negocjacjach z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ustalono możliwość zmiany rodzaju poręczenia z zabezpieczenia finansowego na hipoteczne, w postaci nieruchomości z zasobu Gminy Bogatynia. Ta forma zabezpieczenia jest o wiele bardziej korzystna z uwagi na mniejsze obciążenie budżetu gminy.
W trakcie dyskusji na projektem uchwały Radny Jerzy Wojciechowski zadał pytanie dotyczące ekonomicznego uzasadnienia budowy hali sortowni odpadów komunalnych, kompostowni oraz budowy drugiej niecki. Wszystkie wątpliwości w tej kwestii rozwiał burmistrz Andrzej Grzmielewicz informując, iż realizacja tych zadań wiąże się z uzyskaniem „niezależności Gminy Bogatynia w kwestii gospodarowania odpadami komunalnymi", a także ma wpływ na wysokość opłat, które wnoszą mieszkańcy. Burmistrz zastrzegł również, że nie można przedstawiać wszystkich danych dotyczących realizacji tego zadania, ponieważ może to godzić w interes gminy i przedsiębiorstwa.
Radna Katarzyna Piestrzyńska-Fudali zwróciła również uwagę na konieczność osiągnięcia odpowiednich limitów w produkcji odpadów komunalnych – i jak dodała „w przeciwnym razie gmina będzie płaciła ogromne kary finansowe".
Najważniejsze aspektem związanym z budową hali sortowni odpadów komunalnych i kompostowni, a także drugiej niecki jest fakt konieczność realizowania nowej ustawy o gospodarce odpadami, a także ostateczne załatwienie sprawy odpadów popowodziowych, zgromadzonych i zabezpieczonych na tymczasowym wysypisku. W tym względzie projekt został podzielony na dwa zadania – Gmina Bogatynia realizuje zadanie związane z budową drugiej niecki (koszt inwestycji po postępowaniu przetargowym 3.188.609,58 mln zł - dofinansowanie z WFOŚiGW wyniesie 50%), natomiast Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o. realizuje zadanie związane z budową hali sortowni odpadów komunalnych i kompostowni (wartość brutto realizacji całości zamówienia w wyniku przetargu – 16.048.684,52 zł – najniższa oferta złożyła przez Energy Investors Group S.A. Energy Investors Sp. z o.o. z Brzegu), przy czym inwestycja realizowana przez GPO będzie finansowana z różnych źródeł, m.in. ze środków własnych, dofinansowania z RPO oraz pożyczki z WFOŚiGW poręczonej przez Gminę Bogatynia.
Przypomnijmy, że budowa regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych oraz kierowanie strumieniem odpadów są konieczne, żeby możliwe było zrealizowanie obowiązków wynikających z dyrektyw unijnych, czyli osiągnięcie we wskazanym terminie odpowiednich poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania. Ustawa nakłada na gminy obowiązek ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania:
- do dnia 16 lipca 2013 r. – do nie więcej niż 50% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych, w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.,
- do dnia 16 lipca 2020 r. – do nie więcej niż 35% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych, w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.
Gminy są również zobowiązane osiągnąć do dnia 31 grudnia 2020 r.:
- poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w wysokości co najmniej 50% wagowo,
- poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych w wysokości co najmniej 70% wagowo.
Korzyści wynikające z budowy drugiej niecki to:
- Bezpieczeństwo mieszkańców i ochrona środowiska naturalnego, a tym samym przedłużenie możliwości składowania odpadów komunalnych o około 25-30 lat, a także zagospodarowanie odpadów powstałych w wyniku powodzi z 2010 roku.
- Niższe koszty wywozu odpadów komunalnych, a tym samym mniejsze opłaty za wywóz śmieci.
Korzyści wynikające z budowy hali sortowni odpadów i kompostowni to:
- Pełne dostosowanie do europejskich standardów i norm w składowaniu odpadów i osiągniecie odpowiednich poziomów recyklingu.
- Mniej kłopotliwa segregacja odpadów u źródła (mieszkańcy mogą składować określone rodzaje odpadów w jednym pojemniku, np. papier, plastik, metale).
- Większa konkurencyjność i rozwój Gminnego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, a tym samym utrzymanie miejsc pracy dla zatrudnionych tam mieszkańców.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa