Oszuści w natarciuNiestety przestępcy nie odpuszczają i wciąż próbują wzbogacić się kosztem innych. W środę (3.01) dwoje mieszkańców Bogatyni zostało oszukanych. 45-latek uwierzył, że jego środki na koncie są zagrożone i podając kody blik stracił 20 tysięcy złotych. Natomiast 46-latka chciała kupić opał i wpłaciła zaliczkę w kwocie prawie 3,5 tysiąca złotych, po czym kontakt ze sprzedającym się urwał.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność w kwestiach naszych finansów. W środę (3.01) dyżurny Komisariatu Policji w Bogatyni przyjął dwa zgłoszenia o oszustwach. W pierwszym przypadku 45-letni mieszkaniec Bogatyni otrzymał telefon od rzekomego pracownika banku z informacją, że ktoś na jego dane próbuje zaciągnąć pożyczkę w jednym z parabanków. Jednocześnie rozmówca poinformował mężczyznę, że aby uchronić swoje środki na koncie musie je przelać za pomocą kodów BLIK. Niestety 45-latek uwierzył w historię oszusta i siedmiokrotnie podał mu kody BLIK, po czym je autoryzował. Tym sposobem przestępcy wzbogacili się o 20 tysięcy złotych.
Drugą z oszukanych osób była 46-latka, która na jednym z portali społecznościowych znalazła ogłoszenie o sprzedaży opału po atrakcyjnej cenie. Kobieta chciała kupić dwie tony węgla i wpłaciła na podany rachunek bankowy prawie 3,5 tysiąca złotych. Niestety kontakt ze sprzedającym się urwał a strona sprzedawcy przestała istnieć.
Jak postępować, aby nie paść ofiarą oszustów:
• Nie ufaj ludziom, którzy twierdzą, że chcą Ci pomóc przenieść pieniądze zgromadzone na koncie w bezpieczne miejsce. 
• Nie wpłacaj pieniędzy do bankomatu za pomocą kodu BLIK, który podaje Ci ktoś inny – wtedy pieniądze zawsze trafiają na konto tej osoby.
• Nie działaj pod presją czasu. Jeśli masz wątpliwości zadzwoń do swojego banku. Pamiętaj aby numer wybrać samodzielnie na klawiaturze swojego telefonu.
• Nie ufaj informacjom, że jesteś ofiarą oszustwa, bo naprawdę możesz nią zostać.
• Kupuj i zamawiaj u sprawdzonych, zaufanych sprzedawców - sprawdź czy posiadają prawdziwe dane, opinie, komentarze.
• Uważaj na phishing - strony internetowe podszywające się pod istniejące firmy - sprawdzaj ich autentyczność.
• Uważaj na atrakcyjne okazje - oszust kusi niską ceną. Super oferta, zaniżona cena - to sygnały, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę.
• Zastosuj ograniczone zaufanie do konsultantów telefonicznych, nie wszyscy mają dobre zamiary.
• Jeżeli możesz zapłać przy odbiorze towaru.
kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-05-24

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa