Poznaj PolskęW dniach 28.09 – 01.10 br. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych wzięli udział w wycieczce w ramach programu Poznaj Polskę. Uczniowie technikum udali się do Krakowa i okolic. Pierwszego dnia odwiedzili nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau – miejsce zagłady Żydów i Polaków. Dzień zakończyli wizytą w Muzeum Kościuszkowskim i wspinaczką na Kopiec Kościuszki, skąd rozpościerał się niesamowity widok na królewskie miasto.


Drugiego dnia odwiedzili krakowską dzielnicę Kazimierz. Zwiedzili m.in. Starą Synagogę, synagogę Remuh, Izaaka, bożnicę Kupa, cmentarz żydowski – Kirkut, a także plac Wolnica, oba ufundowane przez króla Kazimierza Wielkiego oraz kościół św. Michała Archanioła i Stanisława na Skałce. Dzięki uprzejmości i gościnności Muzeum Geologicznego PAN uczniowie wzięli udział w spacerze geologicznym, w wykładzie na temat zmian klimatycznych i w ukazaniu tajemnic Trójkąta Bermudzkiego.
Trzeci dzień uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Książąt Czartoryskich i “odwiedzili” Damę z gronostajem Leonarda Da Vinci . Zwiedzili również historyczny zespół miasta – Bramę Floriańską, Barbakan, Sukiennice i Kościół Mariacki. Następnie udali się na Wawel, gdzie zwiedzili komnaty królewskie, podziemia z grobami wielkich Polaków oraz wspięli się na wieżę, aby dotknąć serca Dzwonu Zygmunta. Dzień zakończył się odwiedzinami w grocie smoka wawelskiego.
Ostatni dzień to wyprawa do królowej polskich kopalni soli – Wieliczki. Wraz z panią przewodnik młodzież odwiedziła miejsce, w którym dzieje Ziemi nieustannie splatają się z historią człowieka. To także bezcenny zabytek przyrody i techniki, umieszczony w 1978 roku jako jedno z pierwszych dwunastu miejsc i obiektów na świecie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
(PZ/Foto:PZ)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-06-19

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa