Spacer w wyjątkowym otoczeniuWycinki, ale też nasadzenia czekają park na Kamiennej Górze w Lubaniu. Działania mają na celu ochronę terenu zielonego, a przy tym nawiązują do jego historii. Czasem trudno zrozumieć, dlaczego kolejne drzewo ma zostać ścięte, podczas gdy powietrze staje się coraz bardziej zanieczyszczone. Warto więc być świadomym tego, dlaczego w mieście prowadzone są wycinki drzew. Tym bardziej, że w tym roku takie działania zostaną podjęte w parku na Kamiennej Górze, wobec 50 drzew.

 

 


- Kilkadziesiąt drzew w parku na Kamiennej Górze to są drzewa suche - wyjaśnia Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań, Tomasz Bernacki. – Musimy je usunąć ze względów bezpieczeństwa, niezależnie od planów w zakresie rewitalizacji parku. Złożenie wniosku dotyczącego wycinki zostało poprzedzone konsultacją z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin. Zaskoczyło nas to, że w jednym czasie tyle drzew uschło. Oględziny wykazały, że drzewa zostały zaatakowane przez kornika, i można mówić, że doszło do prawdziwej plagi wśród drzew iglastych.
90% suchych drzew na terenie lubańskiego parku to właśnie drzewa iglaste. Ten rodzaj drzew jest najbardziej narażony na wysychanie, ponieważ posiada płytki system korzeniowy. Wskutek suszy drzewo ulega osłabieniu, a osłabione rośliny chętnie atakują szkodniki.
- Nie tylko w parku, ale również w przestrzeni miejskiej, także na prywatnych terenach, w ciągu ostatnich dwóch lat takim procesom uległo sporo drzew iglastych. Jeżeli nie usuniemy tych drzew, to plaga kornika może się rozprzestrzeniać na dalszy drzewostan – zauważa T. Bernacki.
Ciekawym zwyczajem towarzyszącym wycinkom jest pozostawianie pieńków po ściętych drzewach. Wówczas po nawierceniu ich w określony sposób, tworzy się środowisko życia dla różnych rodzajów owadów np. chrząszczy czy dzikich os. Jest to już praktykowane w niektórych miastach i bardzo prawdopodobne, że i w Lubaniu się przyjmie.
Wycinki będą prowadzone w okresach bezlistnych, czyli do 15 marca i później po 15 października. Mają im towarzyszyć nasadzenia. Jesienią samorząd planuje zasadzić wstępnie około 80 drzew i kilkanaście krzewów. Będzie to z jednej strony uzupełnienie alei, a z drugiej wprowadzenie pewnych gatunków historycznych.
- Udało mi się w Archiwum Państwowym w Bolesławcu odnaleźć dokument z listą sadzonek, jakie zakupiono przy zakładaniu parku przez Towarzystwo Upiększana Kamiennej Góry około połowy XIX wieku – zdradza naczelnik. - Chcemy nasadzić po konsultacji z dendrologiem niektóre z tych gatunków. Złożyliśmy wniosek do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na zakup sadzonek, które byśmy chcieli zasadzić w parku.
Park na Kamiennej Górze swego czasu słynął z bujnej roślinności. Wówczas w tej części Europy panowała moda na gatunki z jednej strony azjatyckie, czyli japońskie, chińskie, ale też amerykańskie (np. tulipanowiec). Cierpliwie czekamy więc na spacer w wyjątkowym otoczeniu.
(ŁCR)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-25

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa