jak pogodzićWszędzie tam, gdzie kopalnie działają tuż obok siedlisk ludzkich, rodzą się konflikty. Pomijając czasy realnego socjalizmu, kiedy człowiek bardziej był przedmiotem, ze zdaniem którego nie bardzo się liczono w Sulikowie nie było inaczej. Źródłem konfliktu była istniejąca tu od dziesiątków lat kopalnia bazaltu. Zakład właściwie leży w granicach miejscowości, tuż obok zabudowań mieszkalnych. Nic dziwnego, że mieszkańcom przeszkadzały wybuchy podczas strzelań, pyły zanieczyszczające powietrze czy ciężarówki jadące środkiem wsi. Auta wywożąc urobek niszczyły drogi a drgania powodowały pękanie ścian domów.

 

 


Nowy właściciel, nowe zasady
Trwało to do czasu, kiedy zmienił się właściciel. Została nim spółka Lafarge. To francuskie przedsiębiorstwo wytwarzające materiały budowlane, głównie cement, beton oraz kruszywa. Powoli ale konsekwentnie, współdziałając z urzędem gminy podęła działania, które miały usunąć lub choćby zminimalizować szkodliwy wpływ jej działalności na ludzi i otoczenie. Wykaz przedsięwzięć jest długi i obejmujący całe spektrum dziedzin, ale warto wymienić choćby kilka z nich. Dla zmniejszenia zapylenia zainstalowano zraszacze. Ograniczono hałas stosując ekrany i dźwiękochłonne elementy urządzeń, usypano wały ziemne. Odsunięto także załadunek i przeróbkę materiału od zabudowań. Co więcej: zastosowano nowatorską metodę stosowania materiałów wybuchowych. Wielkim problemem była uciążliwości wynikające z transportu urobku. – Dużym problemem była sprawa likwidacji drogi wiodącej przez kopalnię a wykorzystywaną przez rolników. Dla mieszkańców była wygodą skracająca dojazd do pól, dla zakładu zaś przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu. W końcu doszliśmy do kompromisu: zakład wyraża zgodę na przejazd przez swój teren, ale odbywa się pod eskortą W ten sposób wszyscy są zadowoleni. Dodatkowo jest gwarancja bezpieczeństwa. Duży wpływ na dogadanie się stron miały inne decyzje związane z inwestycjami i remontami dróg. Otóż my wzięliśmy na siebie szereg formalności związanych z wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast Lafarge wybudowało obwodnicę omijającą Sulików. Wyremontowano także najbardziej zniszczone drogi wewnątrz miejscowości – mówi Robert Starzyński, wójt Sulikowa. Warto dodać, że obecnie większość tłucznia opuszcza kopalnię w wagonach kolejowych.
Studium przypadku kopalni Sulików
W Urzędzie Gminy Sulików zorganizowano konferencję podsumowującą efekty współpracy samorządu z kopalnią. Uznano je za wzorcowe, więc na spotkanie zaproszono pracowników Urzędu Górniczego z Wrocławia, ich odpowiedników z Drezna, naukowcy i gospodarze, czyli firma Lafarge i wójt Robert Starzyński. Uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami w zarządzaniu konfliktami społecznymi wynikającymi z działalności kopalń odkrywkowych. Szczególne zainteresowanie wywołał wykład dr Jarosława Badera z Uniwersytetu Śląskiego, który powołując się na opracowanie Amerykańskiego negocjatora zdefiniował przyczyny oraz sposoby rozwiązywania tych konfliktów. Warto dodać, że w Sulikowie działa fundacja „Wspólnie”, stanowiąca forum współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie gminy. Kopalnia zaś dofinansowuje działania Gminne Ośrodka Kultury, szkoły, Klubu Sportowego „Bazalt”. Dofinansowuje „Zielone Szkoły”, Dzień Dziecka czy powstanie gabinetu stomatologicznego w szkole. Korzyści z tej współpracy jest tyle, że dzisiaj trudno sobie wyobrazić sytuację, żeby w Sulikowie kopalni nie było.

Janusz Grzeszczuk

Foto: GRE

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,3100zł 4,3500zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-03-28

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa