ewakuacjaJak informuje mł. Bryg. Hubert Jarosz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu, przy Karłowicza trwa właśnie akcja związana z rozszczelnieniem gazociągu niskiego ciśnienia.Wyciek powstał podczas prac ziemnych u zbiegu ulic Karłowicza i Tuwima. Trwa ewakuacja mieszkańców w tym 53 dzieci i dziewięciu osób obsługi z pobliskiego przedszkola. Przebywają obecnie w sali edukacyjnej Ognik w komendzie.

 

Niektóre zostały odebrane przez rodziców. Strażacy zapewniają, że sytuacja jest już opanowana. Na czas akcji droga została zamknięta dla samochodów.
GRE

 

AKTUALIZACJA z dnia 30.11.2017r.

Ewakuacja 5W dniu 29 listopada 2017r. o godzinie 9.42 do zgorzeleckiego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o uszkodzeniu gazociągu niskiego ciśnienia na terenie Przedszkola Publicznego "Pajacyk" przy ul. Tuwima w Zgorzelcu. Podczas prac ziemnych na parkingu przedszkola operator koparki uszkodził rurociąg gazowy, wskutek czego doszło do niekontrolowanej emisji gazu. Pracownicy firmy zabezpieczyli uszkodzoną rurę elementami odzieży i ewakuowali się z miejsca zdarzenia informując wcześniej personel przedszkola o zagrożeniu. Zastępca dyrektora przedszkola podjęła decyzję o ewakuacji wszystkich osób z przedszkola: 53 dzieci oraz 9 pracowników. Na miejscu zdarzenia, Kierujący Działaniami Ratowniczymi stwierdził, że z uszkodzonego rurociągu niskiego ciśnienia słychać odgłos emisji gazu, a zapach gazu wyczuwalny jest w odległości ok. 10m od wykopu. Strażacy przystąpili do działań mających na celu szybkie i sprawne przeprowadzenie ewakuacji dzieci i pracowników, wstrzymali ruch na skrzyżowaniu ulic Tuwima i Karłowicza oraz zabezpieczyli taśmami ostrzegawczymi teren wokół przedszkola. Sprawiono nawodnioną linie główną i gaśniczą zakończoną prądownicą pianową oraz kurtyną wodną.
Ze względu na niską temperaturę panującą na zewnątrz, podjęto decyzję, że dzieci wraz z personelem przejdą do miejsca ewakuacji, na które Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu wyznaczył pomieszczenie sali edukacyjnej "Ognik" przy zgorzeleckiej KP PSP. Ewakuacja 4Przebywający na terenie powiatu bolesławieckiego Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP po otrzymaniu informacji o działaniach przybył na teren Komendy w Zgorzelcu i zapoznał się przebiegiem akcji ratowniczej.
Funkcjonariusze KP PSP Zgorzelec wraz z opiekunami dzieci zorganizowali dla maluchów ciepłe napoje i posiłek a także przeprowadzili dla dzieci lekcję poruszającą tematykę bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożenia.
Przybyli na miejsce pracownicy pogotowia gazowego, na najbliższym zaworze zamknęli dopływ gazu do uszkodzonego gazociągu i w sposób kontrolowany opróżniali pozostały w rurze gaz. Następnie przystąpili do usuwania awarii, prowadząc jednocześnie stały monitoring stężenia metanu w powietrzu. W tym czasie zastępy straży pożarnej wraz z policją zabezpieczały teren przed wjazdem pojazdów oraz wejściem osób postronnych. Po usunięciu awarii i ponownym napełnieniu rurociągu gazem, pracownicy pogotowia gazowego sprawdzili szczelność wykonanych połączeń.
Ewakuacja 3Działania ratownicze trwały 3,5 godziny, łącznie w działaniach brało udział 20 ratowników PSP o OSP i 6 samochodów, 6 pracowników pogotowia gazowego i 3 samochody oraz patrol policji.

mł.bryg. Hubert Jarosz
mł.kpt. Grzegorz Fleszar

 

 

 

 

 

 

Ewakuacja 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ewakuacja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4710zł 4.6650zł
usd USD 3.8600zł 3.8900zł
czk CZK 0.1755zł 0.1782zł

Kurs z dnia: 2021-09-24

Pogoda

booked.net