ewakuacjaJak informuje mł. Bryg. Hubert Jarosz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu, przy Karłowicza trwa właśnie akcja związana z rozszczelnieniem gazociągu niskiego ciśnienia.Wyciek powstał podczas prac ziemnych u zbiegu ulic Karłowicza i Tuwima. Trwa ewakuacja mieszkańców w tym 53 dzieci i dziewięciu osób obsługi z pobliskiego przedszkola. Przebywają obecnie w sali edukacyjnej Ognik w komendzie.

 

Niektóre zostały odebrane przez rodziców. Strażacy zapewniają, że sytuacja jest już opanowana. Na czas akcji droga została zamknięta dla samochodów.
GRE

 

AKTUALIZACJA z dnia 30.11.2017r.

Ewakuacja 5W dniu 29 listopada 2017r. o godzinie 9.42 do zgorzeleckiego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o uszkodzeniu gazociągu niskiego ciśnienia na terenie Przedszkola Publicznego "Pajacyk" przy ul. Tuwima w Zgorzelcu. Podczas prac ziemnych na parkingu przedszkola operator koparki uszkodził rurociąg gazowy, wskutek czego doszło do niekontrolowanej emisji gazu. Pracownicy firmy zabezpieczyli uszkodzoną rurę elementami odzieży i ewakuowali się z miejsca zdarzenia informując wcześniej personel przedszkola o zagrożeniu. Zastępca dyrektora przedszkola podjęła decyzję o ewakuacji wszystkich osób z przedszkola: 53 dzieci oraz 9 pracowników. Na miejscu zdarzenia, Kierujący Działaniami Ratowniczymi stwierdził, że z uszkodzonego rurociągu niskiego ciśnienia słychać odgłos emisji gazu, a zapach gazu wyczuwalny jest w odległości ok. 10m od wykopu. Strażacy przystąpili do działań mających na celu szybkie i sprawne przeprowadzenie ewakuacji dzieci i pracowników, wstrzymali ruch na skrzyżowaniu ulic Tuwima i Karłowicza oraz zabezpieczyli taśmami ostrzegawczymi teren wokół przedszkola. Sprawiono nawodnioną linie główną i gaśniczą zakończoną prądownicą pianową oraz kurtyną wodną.
Ze względu na niską temperaturę panującą na zewnątrz, podjęto decyzję, że dzieci wraz z personelem przejdą do miejsca ewakuacji, na które Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu wyznaczył pomieszczenie sali edukacyjnej "Ognik" przy zgorzeleckiej KP PSP. Ewakuacja 4Przebywający na terenie powiatu bolesławieckiego Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP po otrzymaniu informacji o działaniach przybył na teren Komendy w Zgorzelcu i zapoznał się przebiegiem akcji ratowniczej.
Funkcjonariusze KP PSP Zgorzelec wraz z opiekunami dzieci zorganizowali dla maluchów ciepłe napoje i posiłek a także przeprowadzili dla dzieci lekcję poruszającą tematykę bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożenia.
Przybyli na miejsce pracownicy pogotowia gazowego, na najbliższym zaworze zamknęli dopływ gazu do uszkodzonego gazociągu i w sposób kontrolowany opróżniali pozostały w rurze gaz. Następnie przystąpili do usuwania awarii, prowadząc jednocześnie stały monitoring stężenia metanu w powietrzu. W tym czasie zastępy straży pożarnej wraz z policją zabezpieczały teren przed wjazdem pojazdów oraz wejściem osób postronnych. Po usunięciu awarii i ponownym napełnieniu rurociągu gazem, pracownicy pogotowia gazowego sprawdzili szczelność wykonanych połączeń.
Ewakuacja 3Działania ratownicze trwały 3,5 godziny, łącznie w działaniach brało udział 20 ratowników PSP o OSP i 6 samochodów, 6 pracowników pogotowia gazowego i 3 samochody oraz patrol policji.

mł.bryg. Hubert Jarosz
mł.kpt. Grzegorz Fleszar

 

 

 

 

 

 

Ewakuacja 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ewakuacja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

 Siła

"Siła ognia"

26 - 30.06.2020r.

 

Lubań

Wawel

Wierzę
 

"Wierzę w Ciebie"

26.06 - 02.07.2020r.

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

 Parasite

"Parasite"

24.06 - 01.07.2020r.

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4250zł 4.4500zł
usd USD 3.9200zł 3.9900zł
czk CZK 0.1650zł 0.1675zł

Kurs z dnia: 2020-07-03

Pogoda

booked.net