spektakl majewski rossSpektakl jest mieszaniną satyry obyczajowej, przeplataną absurdem, którym aż paruje polska rzeczywistość. W jego trakcie usłyszą Państwo monologi, dialogi, polskie i światowe przeboje, piosenki z lat dwudziestych, żarty i utwory dotyczące tego, co dzieje się we współczesnej Polsce. A także trochę... refleksji i zamyślenia. Wszystko to w wykonaniu: Julity Kożuszek, Tadeusza Rossa i Czesława Majewskiego – mistrzów kabaretu.
Julita Kożuszek – aktorka warszawskich teatrów, doskonała wykonawczyni najpiękniejszych piosenek z lat 20-stych, śpiewanych w kostiumach z epoki.

 


Tadeusz Ross - wybitny aktor, piosenkarz, satyryk, autor scenariusza a także wielu piosenek w tym spektaklu.
Czesław Majewski – wspaniały muzyk, pianista, kompozytor i showman, autor słynnego powiedzonka „Mam grać”?

scenariusz i reżyseria: Tadeusz Ross
kierownictwo muzyczne: Czesław Majewski
niedziela, 5 listopada godz. 18
MDK Zgorzelec

 

wyklad rudzkiWładza, zdrady, morderstwa i miłość

William Shakespeare (1564-1616) - najważniejszy dramatopisarz wszechczasów. Tak wybitny i różnorodny był jego talent, że niektórzy kwestionowali jego istnienie. Kwintesencja amerykańskiego mitu „od pucybuta do milionera”. Współwłaściciel teatru The Globe w Londynie, w którym zarobił naprawdę duże pieniądze. Co zaskakujące, to nie „Hamlet” czy „Romeo i Julia” przyniosły mu największe dochody. Prawdziwym hitem był spektakl „Titus Andronicus”, z którego do dziś mogą czerpać autorzy najbardziej makabrycznych horrorów i thrillerów.
O Szekspirze, w ramach Zgorzeleckich Spotkań z Teatrem opowie dr Piotr Rudzki, adiunkt w Zakładzie teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego, związany także z Teatrem Żydowskim w Warszawie. Wykład odbędzie się w MDK Zgorzelec, w piątek 10 listopada o godz. 18. Wstęp wolny!

 

 

2017 11 11 straszny dworStraszny Dwór w Zgorzelcu

Zrealizowany z ogromnym rozmachem spektakl obejrzymy w Zgorzelcu 11 listopada o godz. 18 w hali PGE Turów Arena. W trakcie blisko czterogodzinnego widowiska wystąpi ponad sto osób. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze pod dyrekcją Jerzego Koska, soliści-śpiewacy, balet i chór wyczarują przed oczami zgorzeleckich widzów codzienność szlacheckiego dworu i wyśpiewają Moniuszkowską opowieść o Polakach, ich rubaszności, wadach, ale też honorze i innych zaletach, z których możemy i powinniśmy być dumni.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Burmistrz Miasta Zgorzelec. Widowisko zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017 oraz pieniędzmi z Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Darczyńcą jest Fundacja KGHM Polska Miedź.

Bilety w cenie 30-80 zł do kupienia:
- Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze - od pon. do piątku w godz. 13.00-16.00
- zamówienie telefoniczne pod numerem - 75 75 381 65.
- strona: www.bilety24.pl
Bilety będą też do nabycia w hali PGE Turów Arena w Zgorzelcu.

Opera „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki
PGE Turów Arena w Zgorzelcu, ul. Lubańska 9a
11 listopada 2017 roku, godzina 18.00

 

spektakl nie lubie pana panie felliniNie lubię pana, panie Fellini

W tym roku mija 96. rocznica urodzin Giulietty Masiny (ur. 22 lutego 1921 w San Giorgio di Piano, zm. 23 marca 1994 w Rzymie). Spektakl „Nie lubię pana, panie Fellini” to opowieść właśnie o niej – znakomitej włoskiej aktorce, zdobywczyni dwóch Oskarów, a prywatnie żonie Federica Felliniego.
Giulietta Masina zagrała wybitne role w filmach twórców włoskiego neorealizmu, ale przede wszystkim w dziełach swego męża: Światła variété (1950), Biały szejk (1952), La strada (1954), Niebieski ptak (1955), Noce Cabirii (1957), Giulietta od duchów (1965), Ginger i Fred (1985)….
Historia jej burzliwego związku ze znakomitym reżyserem, opowiadana ze sceny przez Małgorzatę Bogdańską, rozpoczyna się pierwszym spotkaniem Giulietty i Federica, a kończy śmiercią obojga... i „zmartwychwstaniem” Giulietty. Po drodze wędrujemy przez ich wspólne życie i kolejne plany filmowe /"La strada","Noce Cabirii", "Ginger i Fred"/.

Po spektaklu nie lada gratka dla zgorzeleckich widzów: odbędzie się spotkanie z odtwórczynią roli Giulietty Masiny – Małgorzatą Bogdańską oraz reżyserem przedstawienia Markiem Koterskim!

niedziela, 12 listopada, godz. 18.
MDK Zgorzelec

 

spektakl jan nowickiZ obłoków na ziemię

„Z obłoków na ziemię” to rodzaj spektaklu teatralnego poetycko-muzycznego opracowanego i wyreżyserowanego przez legendarnego aktora Jana Nowickiego z oryginalną muzyką Cezarego Chmiela i Marka Stryszowskiego oraz poezją ks. Jana Twardowskiego, Jana Pawła II, Bolesława Leśmiana i... Jana Nowickiego.
To rodzaj rozmowy z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu i wierze w kontekście postaci ks. Jana Twardowskiego i jego postrzegania współczesnego świata.
Wykonawcami spektaklu są Jan Nowicki oraz muzycy Marek Stryszowski - saksofony, flet prosty, śpiew, Cezary Chmiel - syntezatory, Krzysztof Bodzoń - kontrabas elektryczny.

piątek, 17 listopada, godz. 18
MDK Zgorzelec

 

Dzieciecy teatr basni„Wielka podróż” Dziecięcego Teatru Baśni

Premierą spektaklu „Wielka podróż” działający w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu Dziecięcy Teatr Baśni uświetni jubileusz ćwierćwiecza swojego istnienia. Przedstawienie premierowe odbędzie się w piątek, 24 listopada, o godz. 18 w ramach Zgorzeleckich Spotkań z Teatrem.
Dziecięcy Teatr Baśni założyła w 1992 roku Alicja Stankiewicz. Aż do dziś przez garderoby, kulisy i scenę MDK przewinęło się kilkuset młodych wychowanków DTB, a widzowie mogli oglądać kilkanaście premier. Wielka w tym zasługa właśnie Alicji Stankiewicz, ale i Hanny Kustosz, która przejęła po niej prowadzenie DTB. Obecnie, od 2010 roku, teatr prowadzi Dorota Baranowska i jak dotąd ma na swoim koncie cztery premierowe spektakle:
„Czary mary" w grudniu 2012 roku, „Eliksir prawdy" z maja 2013 roku, „Torebkę, czyli nieoczekiwaną zmianę miejsc" z kwietnia 2014 roku oraz „Pudło” z 2015 roku.
Z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia Dziecięcego Teatru Baśni, podopieczni Doroty Baranowskie pokażą kolejną, piątą już premierę.

 

Spektakl supermenkaSupermenka

Zapraszamy na opowieść o kilku latach życia współczesnej Polki. Kobiety wykształconej, inteligentnej, błyskotliwej i pracowitej. Matki, żony, córki, pracownika, pracodawcy, kobiety szczęśliwej i nieszczęśliwej, zakochanej i samotnej, spełnionej i zdesperowanej. 90 minut na pokazanie takiego bogactwa doświadczeń to bardzo mało. Chyba, że na scenie widzimy znakomitą aktorkę Jowitę Budnik, znaną z „Placu Zbawiciela”, „Nikifora”, „Jezioraka” , „Papuszy”, „Na dobre i na złe” oraz „M jak miłość”, nagradzaną za główne role Złotymi Lwami i Orłem – Polską Nagrodą Filmową.
W „Supermence” jak w życiu, dramat miesza się z komedią, ironia z życzliwością, filozofia z banałem a śmiech następuje po łzach i wściekłości. „Supermenka” to opowieść inteligentna, więc podobnie jak w życiu inteligentnego człowieka, nie ma w niej czasu na nudę.

wykonanie: Jowita Budnik
autorka: Dorota Macieja
reżyseria: Jerzy Gudejko
scenografia: Krzysztof Kelm
kostiumy: Grażyna Gudejko
niedziela, 26 listopada, godz. 18
MDK Zgorzelec

 

Jakub Böhme z perspektywy 500-lecia reformacji

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza na konferencję filozoficzną poświęconą 500-leciu reformacji. W programie znajdą się m.in. wykład „Aurora Jakuba Böhme w świetle 4 zasad reformacji" ks. prof. Bogdana Ferdka z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, film prod. niemieckiej „Wschodząca Jutrzenka w hołdzie Jakubowi Böhme" (reż. Max Hopp, Jan Korthäuer, Ronald Steckel & Klaus Weingarten), wykład „Druga reformacja Jakuba Boehme" dr. hab. prof. nadzw. Uniwersytetu Wrocławskiego Leona Miodońskiego z Instytutu Filozofii UWr. oraz koncert muzyki z epoki Jakuba Böhme. Konferencja odbędzie się 30 listopada w MDK, początek godz. 11.

 

Seniorzy znów na wykładach i warsztatach

W listopadzie Transgraniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zgorzelcu zaprasza na zajęcia, którym przyświecać będzie hasło: „Wolność- Freedom-Freiheit”.
8 listopada, godz. 11, MDK - spotkanie z Kingą Hartmann nt. kultury żydowskiej,
9 listopada, godz. 11, MDK - wykład pt. „Polacy na wojskowych misjach zagranicznych”,
15/16 listopada, godz. 11 - wyjście do Muzeum Łużyckiego,
16 listopada, godz. 11, MDK - spotkanie psychologiem Zofią Śliwińską nt. problemów wieku dojrzałego,
23 listopada, godz. 11, MDK - spotkanie z lek. med. Kingą Walasik, nt. Dolegliwości wieku dojrzałego,
29 listopada, godz. 11, MDK – wykład na temat roli sądów w wolnym społeczeństwie,
30 listopada, godz. 11, MDK - udział w konferencji filozoficznej nt. reformacji, organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Janusz Pawul

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-19

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa