Samorządowcy apelują do premiera 1Kilka dni temu pisaliśmy od wspólnym wystąpieniu wójtów i burmistrzów z Gmin zrzeszonych w Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej do premiera Donalda Tuska o pochylenie się nad problemem zagrażającego naszemu regionowi bezrobociu. Dzisiaj publikujemy pełny tekst i skan dokumentu zawierającego podpisy sygnatariuszy.

Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze

My, członkowie Zarządu Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej reprezentujący samorządy z powiatu zgorzeleckiego i lubańskiego, zwracamy się do Pana Premiera z prośbą o zainteresowanie planami znaczącej redukcji zatrudnienia u największego pracodawcy w regionie, czyli kopalni w elektrowni wchodzących w skład PGE GiEK SA. Dążenie w ten sposób do redukcji kosztów Grupy, może skutkować utratą około 1800 miejsc pracy, których lokalne samorządy nie będą w stanie samodzielnie odtworzyć. Dalszym skutkiem będą zwolnienia w handlu i innych usługach. Wydane tam pieniądze pracowników, zatrudnionych na dobrze płatnych stanowiskach pracy w kopalni i elektrowni, decydują o ich „być albo nie być".

Utworzony ponad 65 lat temu zakład górniczy a 15 lat później kompleks energetyczny doprowadziły do powstania w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska, zamieszkałej przez ponad 100 tys. ludzi, specyficznej monokultury przemysłowej. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w obu zakładach zatrudniano odpowiednio: w kopalni ponad 6500 ludzi a w elektrowni ok. 3300 pracowników. W okresie minionego dwudziestolecia w zakładach dokonała się olbrzymia transformacja organizacyjna od przedsiębiorstw państwowych, poprzez samodzielne spółki prawa handlowego do oddziałów funkcjonujących dzisiaj w ramach spółki pod nazwą PGE GiEK SA z siedzibą w Bełchatowie.

Społeczną konsekwencją kolejnych etapów restrukturyzacji były duże spadki zatrudnienia w obu zakładach. Na koniec 2012 roku zatrudnienie w KWB Turów wynosiło ok. 3170 pracowników a w Elektrowni Turów około 1600 pracowników. O ile w przypadku elektrowni część personelu zostało przeniesionych do spółek zależnych, to dla górników z kopalni ograniczenie zatrudnienia wiązało się z koniecznością stałego odejścia z koncernu energetycznego i poszukiwaniem pracy w innych regionach, a często także poza granicami kraju.

Informujemy Pana Premiera o planach kolejnej fali redukcji zatrudnienia w Kopalni Turów i Elektrowni Turów. Mogą one objąć nawet 1300 osób w kopani i 500 osób w elektrowni, czyli łącznie 1800 pracowników. Masowe zwolnienia z pracy oznaczają dla Ziemi Zgorzeleckiej i Lubańskiej zagrożenie strukturalnym bezrobociem. Nie zmieni tego fakt, iż redukcja odbędzie się w ramach programu dobrowolnych odejść, który wiąże się z zachętami finansowymi dla pracowników.

O ile naturalnym prawem pracodawcy jest kształtowanie polityki zatrudnienia w celu osiągnięcia zakładanych efektów ekonomicznych to uważamy, iż obowiązkiem rządzących krajem jest wyciąganie wniosków z przeszłości. Otóż we wspomnianych latach dziewięćdziesiątych, kiedy zamykano wiele zakładów lub ograniczano ich działalność (zamykanie kopalń węgla kamiennego czy likwidacja PGR), brak alternatywy dla osób z nich zwalnianych doprowadził do powstania w Polsce obszarów biedy i strukturalnego bezrobocia. Dla uniknięcia skutków błędów popełnionych w przeszłości prosimy, aby proces redukcji zatrudnienia odbywał się pod ścisłym nadzorem zarówno ministra gospodarki jak i ministra pracy i polityki społecznej.

W tej sytuacji prosimy o jak najszybsze rozpoczęcie budowy nowego bloku energetycznego nr 11, o którym wspominaliśmy na wstępie. Inwestycja ta pozwoli na utworzenie wielu nowych miejsc pracy w lokalnych firmach ją współrealizujących. Dalszą konsekwencją będzie właściwe wykorzystanie złóż węgla brunatnego zalegających w niecce KWB Turów i utrzymanie zatrudnienia w kopalni i elektrowni. Równoległym rozwiązaniem mogłoby być uruchomienie programów wsparcia dla osób odchodzących z pracy w naszym subregionie, dzięki którym będą one mogły znaleźć inne formy zarobkowania.

Naszą prośbę o interwencję kierujemy do Pana Premiera głównie z tego powodu, gdyż lokalne samorządy nie dysponują odpowiednimi środkami aby zniwelować skutki tak drastycznego spadku zatrudnienia. Jak wiadomo sytuacja ekonomiczna samorządów w znacznej mierze zależy od wpływów podatkowych z PIT dobrze wynagradzanych pracowników koncernu PGE SA. Zmniejszenie zatrudnienia o ponad 50 procent więc już dzisiaj oznacza olbrzymi problem dla poziomu dochodów budżetowych Gmin z naszego terenu. Dalsze zwolnienia jedynie ten problem spotęgują.

 

Samorządowcy apelują do premiera

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-25

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa