zdjęcie główne z logo„Manufaktura fachowców. Nowa jakość kształcenia we wrocławskich szkołach zawodowych” - to nazwa projektu edukacyjnego, który zwiększył szansę udanego startu w życie zawodowe wielu uczniów szkół średnich ze stolicy Dolnego Śląska.

Więcej zdjęć!

Pracodawcy chętniej zatrudniają absolwentów z minimalnym chociażby stażem i praktycznymi umiejętnościami niż tych, którzy mogą się wykazać tylko świeżo zdobytą wiedzą potwierdzoną dyplomem. Zmieniają się wymogi rynku pracy, co musi powodować zmianę systemu kształcenia. Poszukiwani są dobrzy fachowcy, specjaliści w swojej branży, a dyplom wyższej uczelni nie gwarantuje zatrudnienia. Wielu młodych ludzi myśli o zdobyciu dobrego zawodu, dalszym podnoszeniu swoich umiejętności i podjęciu pracy. Dobry fachowiec jest na wagę złota. Tworzenie i rozwój systemów uczenia się poprzez praktyczną naukę zawodu może być realizowane tylko w ścisłej współpracy z firmami. Projekt „Manufaktura fachowców” jest najlepszym przykładem takich działań.
- Najcenniejsza w tym projekcie była możliwość zdobycia doświadczenia i realnego zetknięcia się uczniów z rynkiem pracy - mówi Joanna Handziak-Buczko, kierowniczka projektu z Centrum Kształcenia Zawodowego. - 240 uczestników skierowaliśmy na staże lub praktyki zawodowe w firmach. Uczniowie przepracowali 150 godzin, mieli wyznaczone konkretne zadania związane z zawodem, w którym odbywali staż, wielu otrzymało swoje pierwsze wynagrodzenie: stypendium stażowe fundowane ze środków projektu. 60 uczniów uczestniczyło w kursach zawodowych zakończonych egzaminami i otrzymaniem uprawnień, np. do obsługi wózków widłowych - dodaje kierowniczka.

Dobry zawód, lepsza praca
W dwóch edycjach projektu realizowanego przez Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu wzięło udział w sumie 300 uczniów z 10 szkół ponadpodstawowych. W projekcie uczestniczyły szkoły zawodowe kształcące w kluczowych dla Dolnego Śląska branżach: motoryzacyjnej, elektryczno-energetycznej, mechatroniczno-elektronicznej, budowlanej, lotniczej, transportowo-spedycyjno-logistycznej, informatycznej, turystyczno-gastronomicznej, usługowej (fryzjerstwo, poligrafia). Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim wyposażenie młodych ludzi w praktyczne umiejętności zawodowe oraz w wiedzę specjalistyczną poszukiwaną na rynku pracy.
Marta Szymczak uczennica klasy IV TC w Technikum nr 15 mówi, że w przyszłości chce pracować jako grafik komputerowy: - Dzięki dobrze wyposażonej pracowni nauki zawodu w mojej szkole mogę poznać technikę druku cyfrowego 3D i drogę od projektu aż do wydruku.

Staże u pracodawców
Staże odbywały w wielu dolnośląskich firmach.
Uczniowie zyskali także dostęp do zasobów wiedzy zgromadzonych na Interaktywnej Platformie Zawodowej. Ponadto w projekcie sfinansowano szkolenia podnoszące kwalifikacje 10 nauczycieli zawodu, np. w zakresie zdobycia uprawnień elektrycznych SEP czy obsługi programu AutoCAD. Doposażone zostały również pracownie nauki zawodu w trzech placówkach: Technikum nr 15 w drukarkę i skaner 3D z oprogramowaniem, a Zespół Szkół Gastronomicznych i CKZ - w sprzęt komputerowy.
W trakcie cyklu spotkań „Bliżej zawodu” uczniowie mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami firm z branży, w której niedługo będą pracować. Na przykład w Zespole Szkół nr 3 przedstawiciele firmy Q Hotel Wrocław Plus opowiadali uczniom o tajnikach pracy m.in. w zawodzie kucharz, kelner i recepcjonista. Przybliżyli także proces rekrutacji pracowników branży turystyczno-gastronomicznej oraz mówili o najczęściej spotykanych w pracy problemach i sposobach radzenia sobie z nimi.
Piotr Baranowski z klasy IV GC z Zespołu Szkół Gastronomicznych przy ul. Kamiennej, odbył staż w restauracji Art Hotelu. - Szkoła bardzo dobrze przygotowała mnie do praktyki, a w profesjonalnej kuchni nauczyłem się przede wszystkim organizacji pracy w zespole.

 

4 LOGOTYPY Q902006478A

 

 

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,5600zł 4,6900zł
usd USD 4,2200zł 4,4400zł
usd CHF 4,7100zł 4,8700zł
usd GBP 5,1900zł 5,4000zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2023-09-21

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa