Zoo1Zoo Görlitz świętuje zawieszenie wiechy na nowym, częściowo przeszklonym chlewie. Wśród dzikich świń na terenie powiatu Görlitz, nadal krąży afrykański pomór świń (ASF). Choroba wirusowa, która nie jest groźna dla ludzi, ale dla zakażonych świń zazwyczaj kończy się śmiercią. Jedną ze strategii zwalczania choroby jest bezwzględny obowiązek trzymania świń w pomieszczeniach zamkniętych.


Dotyczy to także świń tybetańskich oraz świń siodłatych żyjących w goerlitzkim zoo. Od prawie dwóch lat, pomimo licznych konsultacji oraz korespondencji ze strony władz zoo z władzami Urzędu Weterynaryjnego Saksonii, świnie nadal mieszkają w zamkniętych oborach i nie ma widoku na zniesienie obostrzeń.
„Tak dalej być nie może” – wyjaśnia dyrektor zoo dr. Sven Hammer. „Mamy zobowiązania wobec naszych zwierząt. Naszym celem jest hodowla zwierząt zgodna z rytmem i warunkami życia właściwymi dla danego gatunku, czyli także zapewnienie im wystarczającej ilości ruchu i aktywności”. Dlatego, tymczasowo świnie powinny przeprowadzić się do nowej, większej obory. Budynek został zbudowany w stylu szachulcowym, nawiązującym do górnołużyckiego folwarku.
Tutaj, jakość życia świń tybetańskich powinna ulec znacznej poprawie, przyczynią się do tego: zwiększenie powierzchni chlewni z obecnych 30 do 77m² oraz większa objętości powietrza, dzięki wyższym ścianom. Budynek pierwotnie został zaprojektowany dla kur, jednak obecnie priorytetem jest poprawa warunków hodowlanych trzody chlewnej. Cała budowa i koncepcja, może być zrealizowana dzięki darowiznom oraz wkładzie własnym pracowników zoo.
Jednak nawet nowa, częściowo przeszklona chlewnia może być jedynie tymczasowym kompromisem, dopóki władze nie zdecydują o odstępstwie od obowiązku trzymania świń w zoo z zamkniętych obiektach.
(GD)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-12

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa