W lesie obok miasta dokonano niezwykłego znaleziska. Średniowieczne monety okazały się mieć wartość kilkuset tysięcy złotych. Pod koniec minionego tygodnia w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc z Sekcji Detektorystów pojawiła się informacja o wyjątkowym odkryciu. Podczas poszukiwania zabytków i innych cennych przedmiotów, przy pomocy wykrywacza metali znaleziono średniowieczne monety zawinięte w płótno. Skarb pochodzi najprawdopodobniej z XIII wieku.
Przypadkowe znalezisko warte kilkaset tysięcy złotych
Poszukiwania zabytków były prowadzone za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tym samym w momencie odkrycia istotnego przedmiotu należy zaprzestać dalszych poszukiwań i skontaktować się z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Jednak z racji tego, że konserwator ma 3 dni na reakcję, zadecydowano o poinformowaniu Regionalnego Muzeum w Lubaniu. Jeszcze tego samego dnia dyrektor muzeum, pracownik oraz dwóch archeologów pojawiło się na miejscu wyjątkowego odkrycia.
Przypadkowym znaleziskiem w lubańskim lesie okazały się być brakteaty, czyli srebrne monety wybijane jednostronnie z cienkiej blaszki. Z ziemi udało się wydobyć: 953 sztuki całych monet lub nieznacznie uszkodzonych, 220 sztuk monet siekanych połówek, 315 sztuk różnej wielkości fragmentów monet, jeden fragment ozdoby srebrnej, jeden fragment kwadratowej srebrnej blaszki, grudkę srebra.
Wartość średniowiecznego depozytu wyceniono na kilkaset tysięcy złotych.
(UB)