seniorzeKolejne spotkanie w ramach projekty „Pogranicze bezpieczne dla seniorów”, za nami. Tym razem policjanci i strażnicy miejscy odwiedzili wspaniałych seniorów z Lubania. Podczas spotkania przypomniano o oszustwach dokonywanych metodą na wnuczka, na pracownika banku lub na policjanta, gdzie w dalszym ciągu przestępcy wykorzystują bezradność, podeszły wiek, łatwowierność i stan zdrowia osób starszych.

Sprawcy wykorzystują fakt, iż ogólny niepokój związany ze zwalczaniem epidemii pomoże im nieuczciwie się wzbogacić. Apelujemy aby nie ufać oszustom i nie przekazywać żadnych pieniędzy, numerów kont i haseł dostępowych osobom podających się za policjantów, czy pracowników administracji państwowej.
Ofiarami przestępców działających metodą „na wnuczka” czy „na policjanta" padają głównie osoby starsze, schorowane czy też mieszkające samotnie. Sprawcy podszywając się pod członka rodziny bądź policjanta i wyłudzają pieniądze, które często stanowią oszczędności całego życia. Pomimo tego, że świadomość seniorów znacznie wzrosła, to nie zniechęciło oszustów i robią wszystko co w ich mocy, żeby swoje działania przestępcze jak najbardziej uwiarygodnić.
Sprawcy coraz częściej wykorzystują oraz zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze metodą „na policjanta”. Oszuści w trakcie rozmowy umiejętnie manipulują rozmówcą tak, by uzyskać o nim jak najwięcej informacji. W trakcie prowadzenia rozmowy telefonicznej sprawcy oszustw wywierają na ofiarach również presję czasu. Nie pozwalają im zastanowić się, czy sprawdzić informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Wskazują, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna i może paść łupem oszustów. Takie zachowanie natychmiast powinno obudzić czujność seniora, który po zakończonej rozmowie i odłożeniu słuchawki telefonu powinien skontaktować się z najbliższą jednostką policji i poinformować o takim zdarzeniu. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają z oszczędnościami ofiary.
Oszuści podszywający się pod pracownika banku proszą o zainstalowanie na swoim telefonie czy komputerze aplikacji, która rzekomo ma uchronić przed kradzieżą środków finansowych zgromadzonych na koncie. Pokrzywdzone osoby w obawie przed utratą gotówki przekazują numery kont, kart bankomatowych i hasła dostępu. Po zainstalowaniu aplikacji i otrzymaniu szczegółowych danych, oszust wykonuje transakcje, po których na konie nie ma żadnych pieniędzy.
Pamiętajmy, że pracownicy banku nie wymagają od klientów instalowania jakichkolwiek aplikacji i nie żądają podania danych i haseł dostępowych!

Apelujemy zarówno do seniorów jak i ludzi młodych, aby nie przekazywali żadnych środków pieniężnych, numerów kart oraz haseł dostępowych nieznanym osobom i informowali Policję o każdej takiej próbie po to, by zapobiec utracie swoich oszczędności.
Funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Policjanci NIGDY nie proszą o przekazywanie żadnych pieniędzy.

asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,6100zł 4,7300zł
usd USD 4,3400zł 4,4200zł
usd CHF 4,7200zł 4,7500zł
usd GBP 5,3500zł 5,4100zł
czk CZK 0.1985zł 0.1994zł

Kurs z dnia: 2023-02-03

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa