Region

Dzielnicowy w szkoleW ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły” policjanci z całego powiatu odwiedzają najmłodszych w przedszkolach i szkołach. Tym razem dzielnicowi ze zgorzeleckiej komendy odwiedzili dzieci ze Szkoły Podstawowej w Osieku Łużyckim. Zgodnie z założeniami programu przede wszystkim poruszono zasady bezpiecznego poruszania się po drodze wskazując istotę używania elementów odblaskowych.

Marsz na orientacjęW sobotę 24 września odbyła się Impreza na Orientację PTSM w Zgorzelcu. Dwudziesta piąta , jubileuszowa edycja zawodów miała rangę wojewódzką i jest zaliczana do Pucharu Dolnego Śląska w marszach na Orientację. W zawodach wystartowało: 8 zawodników w kat. TZ, 6 zawodników w kat. TU, 5 uczestników w TT, 4 zawodników w kat. TP, 6 zawodników w kat. TJ, 20 zawodników w kat.TM, 57 zawodników w kat. TD oraz 30 zawodników w kat. SZ (szkoleniowej).

Smaki rybneW sobotę (24.09.2022 r.) odbyła się kolejna VIII już edycja Spotkania Integracyjnego pn. „Smaki Rybne” zorganizowanego przez łagowski zespół ludowy „Górnołużyckie Błękitne Kamizelki”, które nie tylko świetnie śpiewają, ale równie pysznie gotują. Smaki Rybne, to nie tylko okazja do skosztowania pysznych rybnych potraw, to również okazja  do posłuchania zespołów ludowych, które licznie i chętnie przybywają na wydarzenie.

W Zawidowie powstaje nowa drogaTuż przed wjazdem do miasta trwają prace związane z budową nowej drogi, która będzie stanowiła dojazd do terenów inwestycyjnych. Na to zadanie gmina otrzymała dofinansowanie ze środków rządowego funduszu rozwoju dróg. 

WystawaHistoria tego muzeum sięga ponad trzysta lat wstecz. Rada miasta Görlitz i zamożne mieszczańskie rodziny już w okresie baroku gromadziły dzieła sztuki i artefakty z historii kultury. Dzisiaj te bogate i ciekawe zbiory prezentowane są w największym miejskim kompleksie muzealnym, który tworzą cztery budynki: barbakan Kaisertrutz, wieża Reichenbacher, Dom Barokowy i Wieża Mikołaja. Warto je poznać!

Renesans zapomnianej perłyW czwartek 22 września w sali MDK odbyło się kolejne spotkanie w ramach programu edukacyjno-historycznego „Widzieliśmy” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu. Biblioteka wraz ze Stowarzyszeniem Promocji Kultury Ziemi Pieńskiej zaprosili mieszkańców na spotkanie z Robertem Błażejczakiem, autorem książki Lasów/Lissa. Fakty i tajemnice 1247-2017. Kronika, wydanej w 2022 roku przez Wydawnictwo Ad Rem w Jeleniej Górze.

Mały krewny słoniaNa pierwszy rzut oka góralek zaroślowy, o wadze do 3 kg, wygląda jak gryzoń wielkości królika. Taksonomicznie jednak, jego najbliższym krewnym jest słoń i manat. W przeciwieństwie do nich, góralki potrafią się doskonale wspinać, co umożliwiają im grube poduszki skórne na stopach. W ich naturalnym środowisku, na wschodnioafrykańskiej sawannie te bardzo towarzyskie, aktywne w ciągu dnia zwierzęta można znaleźć głównie na skałach lub na drzewach.

2022 5 1 B DPG Bautzen Maifest Oma Dnia 24.09.2022 od g. 15-18 odbędzie się Festyn Wielokulturowy na Placu Kornmakt w Bautzen. Będzie też polskie stoisko ze smakołykami z Polski, Grupa Rozmaryn i p. Andrzej Serweciński z ElektroSimsonkami z Tow. Polsko-Niemieckiego w Hoyerswerda. Także 17 stoisk z atrakcjami innych nardowości. Wstęp wolny.

DzielnicowyDzielnicowy z Komisariatu Policji w Pieńsku w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły” odwiedził dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1. Podczas spotkania zostały przypomniane zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zasady kontaktów z obcymi. Najmłodszym ogromną frajdę sprawił zgorzelecki Polmiś oraz policyjny radiowóz.

Policyjne rozgrywkiWielu policjantów poza godzinami spędzonymi w granatowym mundurze realizuje swoje pasje. Większość związana jest ze sportem i aktywnością fizyczną, ale są również takie, które skupiają się głównie na rozwoju intelektualnym – jak na przykład szachy. Po weekendzie okazało się, że w szeregach dolnośląskiej policji służy sporo amatorów tej formy spędzania wolnego czasu, bowiem zgromadzili się oni w Klubie Szachowym Polonia we Wrocławiu, aby wziąć udział w Dolnośląskich Mistrzostwach Policji w Szachach o Puchar Prezesa IPA.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,6900zł 4,7200zł
usd USD 4,6700zł 4,7200zł
usd CHF 4,8600zł 4,8900zł
usd GBP 5,3500zł 5,3900zł
czk CZK 0.1890zł 0.1920zł

Kurs z dnia: 2022-10-03

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa