06 autyzm2Bilbordy z pracami konkursowymi Mai Nakoniecznej i Poli Stajkowskiej, uczestniczek konkursu plastycznego „Autyzm to takie coś”, przypominają w Zgorzelcu o obchodzonym 2 kwietnia Światowym Dniu Świadomości Autyzmu. Organizatorka konkursu, Fundacja Autilio, pomaga dotkniętym autyzmem i edukuje o autyzmie przez cały rok. Zgorzeleckie władze wspierają te działania.

Ustanawiając w 2008 roku Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, nazywany często także Światowym Dniem Wiedzy o Autyzmie, Zgromadzenie Ogólne ONZ chciało zwrócić uwagę na sytuację osób dotkniętych zaburzeniami rozwoju, określanymi dziś jako spektrum autyzmu. Zainicjowane 15 lat temu obchody, które miały przede wszystkim edukować, zwalczać szkodliwe stereotypy i przeciwstawiać się dyskryminacji osób autystycznych, sporo zmieniły. Dziś wiemy już, że zaburzenia rozwojowe określane mianem autyzmu, to całe spektrum cech i zachowań o różnym nasileniu i bardzo różnych profilach objawów. Wiemy też, że zaburzenia mieszczące się w spektrum autyzmu są coraz bardziej powszechne i zdaniem specjalistów dotyczą co setnego rodzącego się dziecka. Bez dwóch zdań jesteśmy bardziej świadomi problemu, wciąż jednak mamy w tym temacie wiele do zrobienia.

Jak wspiera Zgorzelec
Z pomocą stowarzyszeń, fundacji i specjalistów, każdy z nas, instytucjonalnie i indywidualnie, może – jeśli tylko zechce – zmienić życie dotkniętych autyzmem na lepsze, a nawet całkiem dobre. Temu właśnie służą działania podejmowane przez zgorzelecką Fundację Autilio, która od 2017 roku wspiera rodziców dzieci autystycznych i osoby dotknięte autyzmem, którym oferuje zajęcia terapeutyczne, grupy wsparcia i porady, ale też prowadzi szerokie działania edukacyjne, zwiększające świadomość i wiedzę o autyzmie wśród mieszkańców naszego miasta i okolic. Miasto Zgorzelec jest partnerem realizowanych przez fundację projektów, które współfinansuje pieniędzmi z budżetu miasta. W tym roku będą to: kolejna edycja konkursu plastycznego o zasięgu regionalnym - „Autyzm to takie coś…”, webinary szkoleniowe „Autyzm - różne perspektywy” dla kadry pedagogicznej zgorzeleckich szkół i dla rodziców oraz fotograficzne warsztaty terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Dzięki 20 tysiącom zł miejskiej dotacji projekty będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o autyzmie i doskonaleniem metod pracy z osobami dotkniętymi zaburzeniami oraz dla dzieci i młodzieży z trudnościami rozwojowymi.

Już w kwietniu Fundacja zaprasza na pierwszy z trzech webinarów tworzących cykl „Autyzm – różne perspektywy”. Jego bohaterem i moderatorem będzie zgorzelecki licealista dotknięty autyzmem, który opowie o swojej codzienności i jej wyzwaniach. Kolejne spotkanie poprowadzą rodzice autystycznego dziecka, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. W ostatnim, trzecim webinarze głos zabiorą specjaliści, którzy podpowiedzą pedagogom jak radzić sobie z autyzmem w warunkach szkolnych. Informacje o terminach zostaną podane na stronie autilio.pl i zgorzelec.eu

 Opracowała: Renata Burdosz/samodzielne stanowisko ds. współpracy z mediami Urzędu Miasta Zgorzelec

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,3200zł 4,4800zł
usd USD 4,0600zł 4,2600zł
usd CHF 4,5600zł 4,7100zł
usd GBP 5,0800zł 5,3000zł
czk CZK 0.1800zł 0.2000zł

Kurs z dnia: 2023-06-01

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa