PGE AZSNa nic zdało się zaklinanie rzeczywistości przez trenera AZS Koszalin Igora Milicicia. Po drugim przegranym meczu z PGE Turów podczas konferencji prasowej dawał upust frustracji, niedwuznacznie winą za porażkę obwiniając sędziów. Spodziewał się, że w innej czyli koszalińskiej rzeczywistości wszystko pójdzie inaczej. Rzeczywistość boleśnie zweryfikowała te zapowiedzi. Gospodarze ulegli czarnozielonym różnicą aż 20 punktów (74:94), wskutek czego udadzą się na przedwczesny urlop. PGE Turów zaś jest pierwszym półfinalistą Tauron Basket Ligi.

Mecz od samego początku odbywał się pod dyktando gości. Zgorzelczanie zupełnie zdominowali rywali, niszcząc ich obronę szybkimi kontrami. W efekcie pierwsza ćwiartka zakończyła się przepastną – jak na tę część spotkania – bo 9 punktową różnicą (21:30).

Być może tak znaczna przewaga nieco zdekoncentrowała podopiecznych Miodraga Rajkovicia, bo w drugiej kwarcie gospodarzom udawało się efektywniej zdobywać punkty ze strefy podkoszowej. Determinacja akademików o tyle była skuteczna, że wygrali tę odsłonę 24:21. Na przerwę zespoły schodziły więc przy stanie 45:51. Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż w czasie 20 minut trzech graczy Turowa: Kulig, Prince i Dylewicz zdobyli łącznie 36 punktów, czyli lwią część zdobyczy całej drużyny.

Nie wiadomo, co podczas przerwy działo w szatni gospodarzy, ale po powrocie na parkiet na zaczęły się dziać niedobre rzeczy. Rozemocjonowani akademicy stali się bardzo agresywni. Co gorsza ich przewinienia często miały charakter niesportowy, co z kolei znajdowało odzwierciedlenie w adekwatnych reakcjach sędziów. Tym niemniej ich determinacja do pewnego stopnia przyniosła zamierzony efekt, gdyż po wsadzie Trybańskiego wykonanym na dwie minuty przed końcem tej odsłony, zbliżyli się do rywali na dwa oczka (63:65). W tym momencie trener Rajković wziął czas, aby uporządkować grę zespołu. Zabieg był bardzo skuteczny, gdyż po chwili do kosza trafił Filip Dylewicz, czym powiększył dystans swojej drużyny do przeciwnika. Szansę na powiększenie zaprzepaścił Ivan Zigeranović, który nie trafił dwóch rzutów wolnych. Co gorsza dwupunktową próżnicę przywrócił celnymi rzutami wolnymi Raczyński. W tym momencie jednak do boju ruszył Damian Kulig. W ciągu 30 sekund rzutami spod kosza i z dystansu szybko zdobył 5 punktów. Najwyraźniej dla Turowa był to sygnał, aby ruszyć do końcowej rozprawy z przeciwnikiem. Zgorzelczanie wygrali tę odsłonę 20:21, wskutek czego prowadzili już 65:72.

To, co się działo w czwartej części spotkania można nazwać demonstracją siły Turowa. Dzięki świetnej obronie (oraz kiepskiej skuteczności rzutowej akademików), przez prawie cztery minuty nie dopuścili do utraty punktów. Gospodarze zaś grali tak, jak gdyby ktoś spuścił z nich całe powietrze i pozbawił woli walki. Na minutę przed końcową syreną, po szybkim ataku wracającego do zdrowia Wiśniewskiego, przyjezdni prowadzili aż 22 punktami. Stan meczu na 74:94 po rzutach wolnych ustalił Wołoszyn. Klęska AZS-u była porażająca, gdyż ostatnią kwartę Turów wygrał 9:22!

Najlepszym strzelcem Turowa okazał się tym razem Filip Dylewicz, który nie na darmo chwalił się niedawno, że play-off to jego czas. Zapisał na swoim koncie aż 24 punkty, 5 zbiórek i 4 asysty. Po piętach deptał mu najlepszy gracz fazy zasadniczej TBL, czyli J.P. Prince z 21 punktami. Na trzecim miejscu uplasował się Damian Kulig (18 oczek). Obaj byli blisko double-double (pierwszy za sprawą zbiórek, drugi dzięki asystom), ale żadnemu nie udało się jednak dokonać tej sztuki. Teraz zgorzelczanie czekają na przeciwnika, którym będzie zwycięzca pojedynku Rosa – Anwil.

AZS Koszalin - PGE Turów Zgorzelec 74:94 (21:30, 24:21, 20:21, 9:22)

AZS: Dunn 16, Robinson 16, Harris 15, Mielczarek 13, Wołoszyn 6, Trybański 6, Raczyński 2, Wrona 0, Czubak 0.

PGE Turów: Dylewicz 24, Prince 21, Kulig 18, Wiśniewski 6, Karolak 6, Chyliński 6, Taylor 4, Nikolić 4, Zigeranović 3, Krestinić 2, Stelmach 0.