DSCF0025Sobota 1 grudnia 2012 roku powinna na długo zapaść w pamięć kibiców PGE Turowa. Tego dnia czarno-zieloni koszykarze 84:99 pokonali swojego lokalnego rywala, który w sezonie 2011/2012 odebrał im brązowy medal Mistrzostw Polski Turon Basket Ligi. Odwet jest tym słodszy, że przeciwnik został pokonany na własnym, gorącym dla każdego przyjezdnego terenie.

Gospodarzom nie pomogła nadzwyczajna skuteczność ich supergwiazdy Waltera Hodge’a, który zdobył aż 35 punktów. Zgorzelczanie przeciwstawili im grę zespołową. Aż sześciu graczy zdobyło ponad 10 punktów. Specjalnym smaczkiem jest fakt, iż jest wśród nich Piotr Stelmach – zdobywca 12 punktów, który kilka dni temu rozstał się ze Stelmetem.

Turów swoim zwyczajem powoli wchodził w mecz. Początkowo gospodarze zdobyli lekką przewagę. Na nieco ponad 3 minuty przed końcem pierwszej kwarty prowadzili 14:10. Potem jednak – między innymi za sprawą rozgrywającego Aleksica, który zaliczył w tej części 4 asysty. Nowy nabytek Turowa Piotr Stelmach pojawił się przy akompaniamencie gwizdów fanatycznych kibiców Stelmetu już w tej kwarcie. Prawdę powiedziawszy nie bardzo mu szło. Chybił rzuty tak za dwa, jak i za trzy punkty. Czas pokazał, że to były przysłowiowe „pierwsze koty za płoty”. Do tego sytuację Stelmetu skomplikowały trzy szybkie faule Adama Łapety, co utrudniło trenerowi Uvalinowi rotację Polakami. Goście zeszli na pierwszą przerwę z jednopunktowym prowadzeniem (17:18).

Na początku drugiej kwarty trafienie Damiana Kuliga dało zgorzelczanom prowadzenie 26:20. Po kilku minutach urosło ono nawet do 11 punktów, ale gospodarze nie odpuszczali, głównie dzięki dobrej dyspozycji Waltera Hodge’a. Generalnie w pierwszej połowie meczu PGE Turów bez skrupułów wykorzystywał straty przeciwnika. Gracze Stelmetu byli bardzo agresywni szczególnie w stosunku do Piotra Stalmacha. Ich faule skrzydłowy Turowa zamieniał na punkty, co spowodowało iż przewaga zgorzelczan z sześciu wzrosła do dziesięciu punktów. Ostatecznie przyjezdni wypracowali dość zdecydowaną przy zejściu na przerwę do szatni (21:29) a na tablicy wyników widniało 38:47.

Po przerwie „czarnymi końmi” okazali się natomiast zawodnicy PGE wchodzący z ławki. W trzeciej części spotkania dzięki trafieniu Ivana Opacaka Turów wygrywał nawet 53:40. Niesiony dopingiem kibiców Stelmet potrafił jednak odrabiać straty. Po rzucie Mantasa Cesnauskisa gospodarze przegrywali już tylko trzema punktami. Jednak chwilę potem za piąty faul Oliver Stević musiał opuścić parkiet. Za to w kolejnej akcji David Jackson rzucił trójkę i mecz znowu był pod kontrolą ekipy trenera Rajkovicia.

Sytuacja nie zmieniła się już w ostatniej części meczu. Hodge zdobywał sporo punktów, ale brakowało mu wsparcia od kolegów z drużyny. Agresywne krycie obracało się przeciwko nim. W tej części meczu popełnili aż 10 fauli, co goście skwapliwie zamieniali na punkty. W całym meczu Turów zdobył aż o 11 punktów więcej z rzutów wolnych. Byli też znacznie bardziej skuteczni w rzutach za dwa punkty. Warto zaznaczyć, że w tej odsłonie efektownie dwukrotnymi wsadami popisał się Aaron Cel. Mecz, który można podsumować jako starcie Waltera Hodge’a kontra PGE Turów zakończył się wygraną zespołu znad Nysy Łużyckiej 86:99. Trzeba dodać też, że w spotkaniu nie zagrał Djordje Micić. Najlepszym strzelcem PGE Turowa był David Jackson, który rzucił 26 punktów. Double - double z 12 punktami i 13 zbiórkami zaliczył Damian Kulig. Walter Hodge zdobył dla Stelmetu 35 punktów, 8 asyst i 6 zbiórek.

Stelmet Zielona Góra – PGE Turów Zgorzelec 84:99 [17:18, 21:29, 23:23, 23:29]

Stelmet: Jones: 3 pkt, Stević: 3 pkt, Matczak: 0 pkt, Łapeta: 6 pkt, Chanas: 11 pkt, Mosley: 11 pkt, Hodge: 35 pkt, Cesnauskis: 9 pkt, Sroka: 6 pkt.

PGE Turów: Cel: 10 pkt, Kulig: 12 pkt, Chyliński: 14 pkt, Stelmach: 12 pkt, Wichniarz: 0 pkt, Jackson: 26 pkt, Opacak: 8 pkt, Aleksić: 6 pkt, Zigeranović: 11 pkt.