Sudecki Festiwal MinerałówW lipcu 2018 po raz pierwszy w mieście odbędzie się Sudecki Festiwal Minerałów. Przygotowania już idą pełną parą. Ale jak właściwie wyglądają wielkie giełdy mineralogiczne? Kim są ludzie, którzy kochają skarby? I co Lubań ma do mineralogii?
Sudecki Festiwal Minerałów w założeniu będzie wielkim, międzynarodowym przedsięwzięciem. Jego elementem będą koncerty gwiazd, czyli LAWA, wszystko połączy się w jedno święto miasta.

 

Aby stworzyć wydarzenie o tej skali, niezbędne będzie zaangażowanie wielu pracowników miejskich instytucji, zaproszenie do współpracy partnerów gospodarczych, instytucjonalnych i społecznych.
Za mineralną część merytoryczną, czyli giełdy, wystawy, wykłady oraz dwie doskonale znane w środowisku organizacje - Towarzystwo Geologiczne SPIRIFER i Bractwo Walońskie. Obydwie mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu podobnych projektów i zrzeszają prawdziwych pasjonatów. Z mineralogami bezpośrednio współpracować będzie Muzeum Regionalne w Lubaniu.
Praktycznie w każdej z miejskich instytucji już w 2017 roku realizowane są zadania związane z realizacją festiwalu. Dlatego początek grudnia był najwyższym czasem na zapoznanie się grona lubańskich organizatorów imprezy z mineralogami i mineralogią. Podczas specjalnie przygotowanych prezentacji można było uzyskać odpowiedź na wiele pojawiających się pytań.
Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński zwrócił uwagę na to, że organizacja rozpoznawalnej imprezy cyklicznej, opartej o atrakcyjny temat, wynika bezpośrednio ze Strategii Rozwoju Miasta Lubań na lata 2015-2025. Dokument stworzony został w roku 2014 przez 100 liderów życia społecznego miasta, czyli uczestników spotkania.
Dr Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu opowiedział o związku historii Lubania i regionu z mineralogią oraz potencjale promocyjnym i kulturowym tej dziedziny. Warto wspomnieć, że Łukasz Tekiela jest autorem dwóch przewodników mineralogicznych po powiecie lubańskim i lwóweckim i miłośnikiem mineralogii. Ekspozycja minerałów pozyskiwanych w naszym regionie, stworzona przez muzeum w budynku przy Wieży Brackiej zyskała świetne opinie ekspertów i przyczyniła się do wyboru Lubania na lokalizację Sudeckiego Festiwalu Minerałów.
Tomasz Praszkier, prezes Towarzystwa Geologicznego Spirifer opowiedział o środowisku mineralogicznym i miłości do skarbów ziemi, pchającej pasjonatów do polowania na cenne i rzadkie okazy. Wiele z nich, ze względu na swoją unikalność osiąga wręcz zawrotne ceny. A ich formy i piękno zapierają dech w piersiach. Dzięki świetnej jakości zdjęciom podczas prezentacji można było poczuć przedsmak lipcowych wystaw i zapoznać się z przygodami, jakie czekają na poszukiwaczy.
Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali piękne kalendarze, wydrukowane na potrzeby promocji Sudeckiego Festiwalu Minerałów. Wspaniałe zdjęcia wykonane przez światowej klasy fotografów przedstawiają minerały z całego świata. Najpilniejsi z słuchaczy szybko zauważyli, że jednym z nich był najcenniejszy okaz na świecie, warty 15 mln dolarów. Bohaterem lipca w kalendarzu jest kalcyt z Grabiszyc, co biorąc pod uwagę fakt, że w lipcu odbędzie się nasz festiwal wydaje się najlepszym pomysłem.
Wiosną planowane jest otwarte spotkanie mineralogów z mieszkańcami Lubania.
ŁCR

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

 Siła

"Siła ognia"

26 - 30.06.2020r.

 

Lubań

Wawel

Wierzę
 

"Wierzę w Ciebie"

26.06 - 02.07.2020r.

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

 Parasite

"Parasite"

24.06 - 01.07.2020r.

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4250zł 4.4500zł
usd USD 3.9200zł 3.9900zł
czk CZK 0.1650zł 0.1675zł

Kurs z dnia: 2020-07-03

Pogoda

booked.net