Co będzie z Domem Dolnym5 października po oficjalnych oględzinach Domu Solnego Wojewódzki Konserwator Zabytków określił swoje stanowisko w sprawie zabytkowej dachówki i dalszych losów remontu. Pozostaje czekać na wydanie decyzji. Po oględzinach podjęto ustalenia z lubańskim samorządem, który od września prowadzi inwestycję dofinansowaną z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Jak się okazuje, WKZ zalecił zachowanie wszystkich zabytkowych dachówek na dachu i wyremontowanie go w sposób umożliwiający zachowanie jego historycznego wyglądu. Samorząd zapowiada, że będzie to wymagało rozłożenia prac na dwa etapy i zabiegania o dodatkowe środki pozabudżetowe w 2018 roku. Wszystkie te informacje te znalazły się w protokole oględzin. Ostatecznie o losach remontu przesądzi decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W wyniku oględzin – więźby dachowej, pokrycia dachu oraz wnętrza obiektu stwierdzono zakres już wykonanych prac, oceniono ilość zachowanych dachówek i ich rangę jako ważnego elementu, świadczącego o wyjątkowości zabytku. Jak stwierdzili eksperci: Jest to jeden z rzadkich przypadków występowania tak dużej ilości tak starej dachówki na Śląsku. Dachówka jest integralnym składnikiem substancji obiektu. Obiekt, mimo XIX-wiecznych przebudów, w całości stanowi dobrze zachowany przykład budownictwa swego czasu (1537-9). Ujawnione okoliczności wskazują na konieczność zachowania starej dachówki, poddania jej konserwacji i wyeksponowania na dachu.
Ponadto stwierdzono, że trwający remont więźby dachowej nie powoduje uszczerbku na wartości zabytkowej obiektu. Pozostałe partie drewnianej konstrukcji więźby, stropów, podpór i innych wymagają analizy pod katem datowania i wartości.
Jak stwierdził konserwator i konsultanci, realizacja prac jest możliwa, ale musi odbywać się na nowych warunkach. Wymaga to zmiany programu prac. Jak dalej czytamy w komunikacie WKZ, dachówka ma być demontowana ostrożnie i ręcznie. Należy ją oczyścić, zakonserwować i ponownie ułożyć na połaciach dachu zachowując sposób historycznego krycia z uzupełnieniem dachówką wykonana sposobem nie przemysłowym o tej samej formie, kształcie, grubości, fakturze i barwie. Ze względu na nieszablonowy sposób realizacji pod dachówkę zastosowane zostanie pokrycie papy z dystansem od ceramiki.
Ponieważ samorząd, jako inwestor, zaakceptował realizację zmodyfikowanego programu prac, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków dokona zmiany wydanego pozwolenia po przedstawieniu kosztorysu zamiennego. Planuje się w roku 2017 zrealizować remont do kwoty przyznanej dotacji i zabezpieczyć obiekt. Zastrzeżono też, że Gmina Miejska Lubań nie będzie mogła przeznaczyć środków finansowych z budżetu 2018 r. na kontynuowanie prac w przyszłym roku. Są jednak szanse na kolejne dofinansowanie.
Liczba osób biorących udział w oględzinach była imponująca. Obecni byli: Barbara Nowak-Obelinda – Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Daniel Gibski – Zastępca Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Krzysztof Kurek – p.o. Kierownik Delegatury w Jeleniej Górze, Monika Popowska – starszy inspektor w Delegaturze w Jeleniej Górze, Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań, Tomasz Bernacki, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, Artur Bień – architekt miejski i Krzysztof Ałykow – inspektor nadzoru inwestorskiego i Zygmunt Chomiuk – właściciel firmy. Ponadto zaproszono także jako konsultanta z ramienia WKZ profesora Romualda Kaczmarka – historyka sztuki, Dyrektora Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Kierownika Zakładu Historii Sztuki Pradziejowej i Średniowiecznej oraz dr Marię Gąsior – konserwatora dzieł sztuki, pracownika naukowy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Katedra Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła Politechniki Wrocławskiej, Wydział Architektury, Laboratorium Technologiczno-Konserwatorskie, zaproszony jako konsultant przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i autorka badań trzech dachówek oraz z nich wynikającej opinii.

UML

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

 

Przerwa

 

Lubań

Wawel

 

Przerwa

 

 

Görlitz

Filmpalast

 

Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4550zł 4.5000zł
usd USD 4.0600zł 4.1700zł
czk CZK 0.1630zł 0.1660zł

Kurs z dnia: 2020-05-26

Pogoda

booked.net