niecodzienny hobbistaKażdy z nas ma jakieś hobby. Jedni uwielbiają szybkie samochody, inni uprawiają sport, chodzą na grzyby, pasjonują się fotografią, kolekcjonują znaczki lub... obserwują niebo. Astronomią, bo o niej mowa, bardzo interesuje się Grzegorz Bereziuk z Lubania. Astronomia jest jedną z najstarszych nauk.

Interesowały się nią już kultury prehistoryczne. Cywilizacje, takie jak Babilończycy czy Majowie wykonywali metodyczne obserwacje nocnego nieba. Jednakże dopiero wynalezienie teleskopu sprawiło, że astronomia była w stanie przekształcić się w nowoczesną naukę. Astronomowie-amatorzy przyczynili się do wielu ważnych odkryć, a astronomia jest jedną z niewielu nauk, gdzie mogą nadal odgrywać aktywną rolę, zwłaszcza w dziedzinie odkrywania i obserwacji zjawisk przejściowych. Być może coś ciekawego odkryje w niedalekiej przyszłości mieszkaniec Lubania, który posiada własne obserwatorium astronomiczne.
- Odkąd pamiętam zawsze będąc w nocy poza domem spoglądałem w niebo. Pierwsza myśl o poprawie warunków obserwacji pojawiła się w chwili kiedy w ciemnościach wracałem z kolegami z wycieczki na nartach biegowych do schroniska. W pewnym momencie zmęczony spojrzałem w górę. Nie wierzyłem, że tak wiele gwiazd można dostrzec nieuzbrojonym okiem w korzystnych warunkach - powiedział Grzegorz Bereziuk. Wówczas teleskopu jednak jeszcze nie kupił. - Z uwagi na inne wydatki pomysł zginął gdzieś w marzeniach. Przypomniała mi o nim mama (Ewa - dop. red), która zaczęła prowadzić obserwacje za pomocą lornetki. Jej uwagę przyciągnął jasno świecący Jowisz. Wciągała się z dnia na dzień i sporo czasu spędzała na pogłębianiu wiedzy. Wówczas nie było już wyjścia - przyznaje z uśmiechem nasz rozmówca.
Jak się przekonał wyszukanym hobby bardzo łatwo jest się zarazić. Trudno się dziwić, bo dostrzeżenie galaktyk czy mgławic odległych o wiele lat świetlnych, przelatujące satelity, planety czy choćby obserwacja pojedynczych kraterów na powierzchni Księżyca robi wrażenie. - Pamiętam jak w poprzednim roku wynosiłem z mamą teleskop o trzeciej w nocy by pierwszy raz zobaczyć Saturna. Gdy udało nam się odnaleźć planetę nie straszny był kilkunastostopniowy mróz - śmieje się nasz rozmówca.
Jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o zainteresowanie nie związane z zawodową pracą. Grzegorz zdecydował się dokupić wiele akcesoriów oraz wybudować obserwatorium. – Pomieszczenie umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie obserwacji. Nie trzeba za każdym razem rozstawiać ważącego kilkadziesiąt kilogramów sprzętu. Umożliwia także podjęcie prób fotografowania nocnego nieba. Wszystko byłoby na nic gdyby nie pomoc Panów Burmistrza Arkadiusza Słowińskiego oraz Piotra Sajdy. Dzięki ich zrozumieniu i zaangażowaniu w okolicy miejsca obserwacji część oświetlenia została zredukowana lub zmodernizowana. Za okazaną pomoc serdecznie im dziękuję. Głęboko wierzę, że w miarę możliwości w przyszłości zostaną wymienione kolejne oprawy, z których światło będzie skierowane wyłącznie w kierunku nawierzchni drogowych – powiedział Grzegorz Bereziuk.
Warto wspomnieć, że nasz rozmówca nie jest pierwszą osobą, która w Lubaniu zainteresowała się astronomią. – W przeszłości w Lubaniu mieszkał Johann Kepler - wybitny astronom i fizyk. Przebywał u innego wybitnego astronoma Jakuba Bartscha. Lubań w tym czasie wydał jeszcze kolejnego wielkiego astronoma - znawcę komet, meteorów - Marcusa Fritsche. Zarówno Fritsche, Bartach oraz Kepler dali podstawę do rozwoju nowoczesnej astronomii w połączeniu z fizyką, gdyż wcześniej były to bardziej nauki z pogranicza astrologii i horoskopów. Bartsch odkrył i nadał nazwy kilku konstelacjom gwiazd. Tak więc Lubań wydał dwóch wielkich astronomów przełomu XVI i XVII wieku i gościł największego po Koperniku - Keplera, który w pełni popierał tezy Kopernika i Galileusza – powiedział na łamach forum miasta Lubań Tomasz Bernacki, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej. – Cały czas się uczę i wierzę, że w przyszłości choć w minimalnym stopniu moje zainteresowanie wpłynie na promocję naszego miasta. Życzyłbym sobie by grono osób zarażonych dziedziną pokazującą jak maleńcy jesteśmy we Wszechświecie było coraz większe – zakończył Grzegorz Bereziuk.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-18

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa