Śladami przeszłości 9Uczestnicy grupy Bog-tur z Bogatyni w ostatnią sobotę szkolnych ferii zimowych wyruszyli (25.02) na Guślarz. Pogoda (wyjątkowo) zaskoczyła. W nocy spadło sporo śniegu. Mijali malownicze zakątki i zabytkowe budynki Bogatyni. Kiedyś pełniły inną rolę niż dziś. Np. szkoła im. Św. Barbary, wciąż powszechnie zwana Górnikiem. Przez kilkadziesiąt polskich lat uczyli się tutaj górnicy pracujący później w kopalni TURÓW.

Zapraszamy do galerii

 

Dawniej była to Górna Fabryka najbogatszego bodaj lokalnego fabrykanta, Carla Augusta Preibischa. Po upadku zakładów wskutek Wielkiego Kryzysu przez jakiś produkowano w niej gilzy, bibuły i papierosy. Zbliżając się do rogatek miasta przeszliśmy obok klubu ASTRA. Kolejnej pamiątki po Preibischach. Budynek mieszczący lokal częściowo został wybudowany z cegły wyburzonego komina po dawnej elektrowni, założonej przez C. A. Preibischa, w której od pół wieku siedzibę ma Bogatyński Ośrodek Kultury.
Przewodnickie oko spojrzało na zegarek – czas był wejść na szlak „Śladami Przeszłości”. Wytyczony w ostatnich dwóch latach przez wolontariuszy PGE Fundacja z Serca, zaczyna się przy Dworcu Historii w Bogatyni, a kończy w Opolnie przy kościele. Szlak jest dobrze oznakowany białymi kwadratami z czerwonym ukośnikiem. Rozmieszczone na trasie tablice omawiają w skrócie historię Bogatyni (daw. Reichenau), Markocic (Markersdorf), Jasnej Góry (Lichtenberg) i Opolna (Bad Oppelsdorf) – dawnego kurortu.
Słoneczko pięknie świeciło, a po śniegu szło się nie najgorzej – prędko dotarli na Guślarz. Tam czekali Piotr Rodzik i Adam Wydra z grupy Czas w las. Rozpoczęli szkolenie z survivalu i brushcraft. O, ironio! Dzieci delektowały się ostatnim weekendem ferii szkolnych, a grupa Bog-Tur do nauki. Na szczęście cennej, przydatnej w życiu i na szlaku turystycznym. Niestety nie cała nauka nam łatwo wchodziła do głów.
Pierwsza zasada jaką wpajali instruktorzy: na wycieczkę zabieramy ze sobą mózg! Pomoże rozwiązywać problemy. Druga zasada to: zabieramy wodę – jest niezbędna do życia. A co jeszcze wziąć? To, czego nie możemy zrobić samodzielnie: nóż przydatny do wszystkiego, jedzenie, którego nie potrafisz zdobyć, odzież i wyposażenie, np. hamaki, karimatę, plecak itp. Bardzo ważne aby na każdą wyprawę zabrać ze sobą mapy okolicy, w którą się wybieramy, urządzenie do nawigacji satelitarnej będzie nie od parady, naładowany telefon komórkowy – dziś podstawa. Dobry humor przydaje się wszędzie!
Piotr i Adam udzielili nam wielu przydatnych wskazówek, jak zachować się w różnych warunkach, np. jak rozpalić ogień, czym zabezpieczyć się przed wychłodzeniem, jak transportować poszkodowanego przy użyciu lin i wielokrążków w trudnych, górskich warunkach. Skąd pozyskać wodę i jak ją przygotować poprzez filtrowanie i gotowanie na ognisku aby nadawała się do spożycia. Ciekawych zapraszam do Facebooka, na stronę, bądź na kolejne szkolenie Czas w las (chętnych zapraszam do kontaktu telefonicznego pod numerem 731 884 933).

Zielona lekcja powoli się kończyła, a uczestnicy chłonęli wiedzę jak dzieci. Zakończyli siedząc na kłodach i racząc się kawą przygotowaną nad ogniskiem przez Piotra i Adama. Podziękowania za przekazanie wiedzy, atmosferę i zapowiedź współpracy.

Nadeszła pora by wracać do domu, więc zeszli do Jasnej Góry i dalej do bogatyńskich domów. Naładowani pozytywną energią i wiedzą, łatwiej będą pokonywać życiowe przeszkody i turystyczne zakręty.

Ci, którym wyjść z domu w sobotni poranek się nie chciało – powinni żałować. Przygoda przecież czeka w okolicy za każdym zakosem drogi. Bogatynia ma wiele do zaoferowania niedzielnemu turyście i niech się wstydzą ci, którzy powtarzają „nie ma co tu robić...”.

Tekst i fotografie: Janusz Baranowski

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

 Tu i teraz

"Tu i teraz"

24 - 26.07.2020r.

 

Lubań

Wawel

turu
 

"Turu. W pogoni za sławą"

17 - 30.07.2020r.

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

 Lassie

"Lassie"

28 - 29.07.2020r.

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4700zł 4.4750zł
usd USD 3.9600zł 3.9800zł
czk CZK 0.1660zł 0.1680zł

Kurs z dnia: 2020-07-08

Pogoda

booked.net