Mała Moskwa 3Legnica – znana wielu mieszkańcom woj. dolnośląskiego i Polski jako Mała Moskwa, dawna stolica Dolnego Śląska, miedzi i Piastów Śląskich. Uczestnicy grupy Bog-Tur z Bogatyni postanowili zwiedzić t(10.12) o miasto oddalone zaledwie nieco ponad 100 km od Bogatyni.
Pogoda była taka sobie, ale na miejską wycieczkę wytrawnym turystom z BOG-TUR lepszej nie trzeba. Rozpoczęli od Legnickiego Pola. Jak chce tradycja to plac wielkiej bitwy zjednoczonych wojsk pod wodzą księcia Henryka Pobożnego, z Mongołami.

 

Zapraszamy do galerii

 

 


Muzeum prezentujące lokalną historię sprzed bez mała ośmiu wieków, mieści się w byłym kościele pw. św. Trójcy i Najświętszej Marii Panny. Zbudowanym na miejscu legendarnego odnalezienia ciała poległego w bitwie księcia Henryka II Pobożnego. Placówka powstała 4 czerwca 1961 roku z okazji 720 rocznicy bitwy. W kolejną rocznicę, w 1991 r. otwarto wystawę stałą, bazującą na ustaleniach współczesnych badań naukowych. Nowa ekspozycja pn. Spotkanie dwóch światów to podróż szlakiem dwóch różnych kultur. Wśród eksponatów przykłady broni używanej w Średniowieczu przez Polaków i Mongołów, stare ryciny ilustrujące przebieg bitwy, a także kopia nagrobka Henryka II Pobożnego. Do bitwy nawiązuje też galeria współczesnych rzeźb wykonanych z drewna lipowego, umieszczonych wokół muzeum.
Legnickie Pole to bardzo ciekawa miejscowość, ale przed nami Legnica. Następnym obiektem zwiedzania było Muzeum Miedzi. Utworzone w 1962 roku przez Tadeusza Gumińskiego, na główną siedzibę otrzymało barokowy gmach dawnej kurii opatów z Lubiąża. Placówka gromadzi zbiory związane z wydobyciem, przeróbką i zastosowaniem rudy miedziowej, a także wyroby artystyczne i użytkowe z tego półszlachetnego metalu i jego stopów, a nawet kolekcję sztuki art deco. W grudniu 2016 r. mogliśmy obejrzeć dwie wystawy: Miedziany dizajn Oskara Zięty, przedstawiającą przedmioty wytworzone opracowaną przez autora cyfrową technologią obróbki metalu, oraz Miedź w wielu odsłonach – prezentującą przedmioty z miedzi używane w domu, świątyni oraz w sztuce.
Muzeum Miedzi posiada również w swych zbiorach bogaty zestaw zabytków dokumentujących dzieje i kulturę Legnicy oraz okolicy historycznie z nią związanej. Gmach i zlokalizowana obok Akademia Rycerska, przeciwległy kościół św. Jana wraz z dawnym kolegium jezuickim tworzą unikalny kompleks architektury barokowej.
Opuściwszy mury muzeum poszli na legnicki rynek, aby po drodze obejrzeć przepiękne kamienice śledziowe. To zespół ośmiu trzykondygnacyjnych domów pochodzących z XVI wieku. Ich nietuzinkowa nazwa pochodzi prawdopodobnie od dawnych kramów rybnych. Kamienice są wąskimi, dwuosiowymi bryłami, z renesansowymi, barokowymi lub klasycystycznymi szczytami. Na fasadach dwóch z nich zachowało się sgraffito z około 1570 roku z motywami roślinnymi i architektonicznymi. Zobaczyliśmy też dekoracje z kartuszami, m.in. herby księstwa legnicko-brzeskiego i portrety w ujęciu medalionowym.
Pora była obiadowa, więc na rynku w barze Hort Cafe zjedli smaczny obiad (podany przez przemiłą obsługę), po którym z przyjemnością pospacerowali między kramami. Wszak to okres jarmarków.
I tak miło spędzona sobota dobiegała końca – nadszedł czas powrotu do Bogatyni.

Wielkie podziękowania dla super-przewodniczki, Grażynki Staronki za wspaniale przeprowadzoną wycieczkę.

Bogusława Pikulska-Baranowska;
Fot.: Janusz Baranowski

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4710zł 4.6650zł
usd USD 3.8600zł 3.8900zł
czk CZK 0.1755zł 0.1782zł

Kurs z dnia: 2021-09-24

Pogoda

booked.net