Narodowe czytanie 1Po raz kolejny Bogatynia przyłączyła się do wielkiego narodowego święta czytelnictwa, lektury oraz literatury. Złączeni w pięknej patriotycznej akcji z całą Polską, wśród trzepoczących na wietrze naszych biało-czerwonych flag oraz romantycznych dekoracji, mieszkańcy Bogatyni przeczytali wspólnie całe wydanie „Ballad i Romansów” polskiego narodowego wieszcza – Adama Bernarda Mickiewicza, którego utwór „Pan Tadeusz” w 2012 roku zapoczątkował polskie Narodowe Czytanie.


Na scenie parku Preibischa w Bogatyni odbyło się XI już Narodowe Czytanie z udziałem pana Burmistrza – Wojciecha Dobrołowicza, pani Wiceburmistrz – Aleksandry Ratajczak, Prezesów spółek, Pracowników urzędu, Dyrektorów szkół, Nauczycieli oraz Uczniów.
Uroczystość była podróżą w czasie, piękną lekcją historii i tradycji oraz języka jednej z najbardziej fenomenalnych epok literackich – romantyzmu. Czytające osoby odkrywały oraz przekazywały wykreowany przez Mickiewicza fascynujący świat pełen uczuciowości, emocji, fantazji na tle dzikiej, tajemniczej i groźnej przyrody. Z udekorowanej żywymi kwiatami sceny popłynęły również utwory muzyczne, między innymi Fryderyka Chopina tematycznie wkomponowujące się w ballady, podkreślające romantyczność wydarzenia. Nie zabrakło upominków dla osób czytających oraz słuchaczy, którzy mogli również skosztować smakołyków z „romantycznego stołu”. Pan Burmistrz Wojciech Dobrołowicz serdecznie podziękował wszystkim sposobom zaangażowanym w tegoroczne święto Narodowego Czytania przypominając, iż czas przeznaczony na obcowanie z literaturą nigdy nie jest czasem straconym.
Biblioteka Publiczna w Bogatyni dziękuje osobom, które przyjęły zaproszenie do uczestnictwa w patriotycznym święcie łączącym wszystkich Polaków w naszej Ojczyźnie oraz poza jej granicami.
Wszystkich zainteresowanych wydarzeniem zapraszamy do Biblioteki, której hol zdobią dekoracje przygotowane na okoliczność XI Narodowego Czytania.
Natomiast bogata fotogaleria zachowuje na dłużej w pamięci te wyjątkowe wspólne chwile.
Zaangażowane jednostki, których delegacje uświetniły wydarzenie:
– Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni
– Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Emilii Plater w Bogatyni
– Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni
– Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Bogatyni
– Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Bolesława Chrobrego w Bogatyni
– Szkoła Podstawowa im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolnie Zdroju
– Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Śląskiej w Działoszynie
– Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Porajowie
– Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Bogatyni
– Bogatyński Ośrodek Kultury
– Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bogatyni
– Bogatyńskie Wodociągi i Oczyszczalnia S.A.

tekst: http://bogatynia.naszabiblioteka.com
foto: Mirosław Drewniacki / Biblioteka Publiczna MiG Bogatynia

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-05-17

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa