Laboratorium kryminalistyczne1Jedną z ciekawszych pracowni Laboratorium Kryminalistycznego KWP we Wrocławiu jest Pracownia Badań Broni i Balistyki. To właśnie w niej ustala się rodzaj broni palnej wykorzystywany do popełniania przestępstwa.

 

 

Policjanci z pracowni biorą udział w oględzinach miejsc zdarzenia, gdzie została użyta broń palna, zbierają ślady uszkodzeń postrzałowych mających związek z użyciem broni palnej, badają tor lotu pocisku oraz każdy przedmiot przypominający broń.
Eksperci pracujący w tej komórce są nie tylko pasjonatami broni, ale muszą mieć odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego typu pracy i ukończone specjalne szkolenie eksperckie z zakresu badania broni prowadzone przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. W Pracowni Badań Broni i Balistyki ustala się rodzaj badanej broni, określa jej sprawność oraz identyfikuje broń na podstawie pozostawionych na miejscach przestępstw łusek bądź pocisków. Przeprowadzane analizy pozwalają także określić odległość z jakiej został oddany strzał, tor lotu pocisku oraz uszkodzenia postrzałowe. Pracujący tu policjanci zajmują się m. in. ustalaniem rodzaju, typu, modelu i kalibru badanej broni palnej oraz amunicji, sprawdzają czy nadaje się do oddania strzału. Ponadto badają wszystkie przedmioty przypominające swoją budową broń palną i amunicję samodziałową. Identyfikują broń palną na podstawie śladów mechanizmów broni naniesionych odstrzelonych łuskach i wystrzelonych pociskach. Do zadań funkcjonariuszy tej pracowni należy również analiza uszkodzeń postrzałowych odzieży i innych przedmiotów.
Policjanci z tej komórki najczęściej biorą czynny udział na miejscu zdarzenia, gdzie została użyta broń palna.
Wykonują oględziny miejsca postrzału, ułożenia łusek, zabezpieczają broń i amunicję do badań. Następnie w laboratorium wykonywana jest szczegółowa ich analiza.
Biegli tej specjalności przeprowadzają specjalistyczne badania broni palnej, w tym bojowej, myśliwskiej, sportowej, alarmowej, gazowej i sygnałowej oraz broni pneumatycznej, która może być użyta lub też została użyta do popełnienia przestępstwa.
Badania broni i balistyki prowadzone są zgodnie z procedurą badawczą HQ-PB/7-IIB „Badanie urządzeń o charakterze broni palnej i przedmiotów o charakterze amunicji do broni palnej” - wydanie 5 z dnia 01.02.2016 r.

Policja Dolnośląska

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 1917

"1917"

21 - 27.02.2020

 

 

 Bogatynia

Kadr

Chłopiec wilk

"Chłopiec i wilk"

21 - 25.02.2020

Lubań

Wawel

Zenek

 "Zenek"

14 - 27.02.2020

 

Görlitz

Filmpalast

Parasite

 "Parasite"

20 - 26.02.2020

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.2950zł 4.3050zł
usd USD 3.9600zł 3.9800zł
czk CZK 0.1700zł 0.1720zł

Kurs z dnia: 2020-02-24

Pogoda

booked.net