Laboratorium kryminalistyczne1Jedną z ciekawszych pracowni Laboratorium Kryminalistycznego KWP we Wrocławiu jest Pracownia Badań Broni i Balistyki. To właśnie w niej ustala się rodzaj broni palnej wykorzystywany do popełniania przestępstwa.

 

 

Policjanci z pracowni biorą udział w oględzinach miejsc zdarzenia, gdzie została użyta broń palna, zbierają ślady uszkodzeń postrzałowych mających związek z użyciem broni palnej, badają tor lotu pocisku oraz każdy przedmiot przypominający broń.
Eksperci pracujący w tej komórce są nie tylko pasjonatami broni, ale muszą mieć odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego typu pracy i ukończone specjalne szkolenie eksperckie z zakresu badania broni prowadzone przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. W Pracowni Badań Broni i Balistyki ustala się rodzaj badanej broni, określa jej sprawność oraz identyfikuje broń na podstawie pozostawionych na miejscach przestępstw łusek bądź pocisków. Przeprowadzane analizy pozwalają także określić odległość z jakiej został oddany strzał, tor lotu pocisku oraz uszkodzenia postrzałowe. Pracujący tu policjanci zajmują się m. in. ustalaniem rodzaju, typu, modelu i kalibru badanej broni palnej oraz amunicji, sprawdzają czy nadaje się do oddania strzału. Ponadto badają wszystkie przedmioty przypominające swoją budową broń palną i amunicję samodziałową. Identyfikują broń palną na podstawie śladów mechanizmów broni naniesionych odstrzelonych łuskach i wystrzelonych pociskach. Do zadań funkcjonariuszy tej pracowni należy również analiza uszkodzeń postrzałowych odzieży i innych przedmiotów.
Policjanci z tej komórki najczęściej biorą czynny udział na miejscu zdarzenia, gdzie została użyta broń palna.
Wykonują oględziny miejsca postrzału, ułożenia łusek, zabezpieczają broń i amunicję do badań. Następnie w laboratorium wykonywana jest szczegółowa ich analiza.
Biegli tej specjalności przeprowadzają specjalistyczne badania broni palnej, w tym bojowej, myśliwskiej, sportowej, alarmowej, gazowej i sygnałowej oraz broni pneumatycznej, która może być użyta lub też została użyta do popełnienia przestępstwa.
Badania broni i balistyki prowadzone są zgodnie z procedurą badawczą HQ-PB/7-IIB „Badanie urządzeń o charakterze broni palnej i przedmiotów o charakterze amunicji do broni palnej” - wydanie 5 z dnia 01.02.2016 r.

Policja Dolnośląska

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

 INTERIOR

"INTERIOR"

21.09 - 23.09.2020r.

 

Lubań

Wawel

Tenet

"TENET"

22.09 - 24.09.2020r.

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

 Chaos

"Chaos auf der Feuerwache"

07 - 09.09.2020r.

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5686zł 4.5986zł
usd USD 3.6800zł 3.9000zł
czk CZK 0.1640zł 0.1660zł

Kurs z dnia: 2020-09-29

Pogoda

booked.net