DSC 1961W Kopalni Węgla Brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy Kapitałowej PGE, przy dźwiękach górniczego hymnu, poczty sztandarowe wprowadziły brać górniczą oraz gości zaproszonych na uroczystą akademię z okazji Dnia Górnika. Obchody barbórkowe w Turowie zaszczycił swoją obecnością Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. To pierwsza wizyta głowy państwa w tak ważnym dla górników Turowa dniu.

 

 


W akademii wzięli także udział władze rządowe i parlamentarzyści, na czele z Adamem Gawędą, wiceministrem aktywów państwowych, Marzeną Machałek, wiceministrem edukacji narodowej, Piotrem Dziadzio, sekretarzem stanu w ministerstwie środowiska, głównym geologiem kraju a także przedstawicielami związków zawodowych na czele z Piotrem Dudą, przewodniczącym komisji krajowej NSZZ Solidarność oraz Barbarą Popielarz, pierwszą wiceprzewodniczącą OPZZ. Wśród gości uroczystości nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych, uczelni wyższych, duchowieństwa, służb mundurowych, spółek i instytucji współpracujących z kopalnią, a także władz Grupy Kapitałowej PGE na czele z Henrykiem Baranowskim, prezesem zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz Robertem Ostrowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Prezydent RP Andrzej Duda podczas akademii uhonorował pracowników kopalni Krzyżami Zasługi. Prezydent nadał pracownikom kopalni pięć Złotych i dwa Brązowe Krzyże Zasługi oraz 16 Złotych, 7 Srebrnych i dwa Brązowe Medale za Długoletnią Służbę.
Podczas uroczystości dyrekcja Kopalni Turów nadała honorowe odznaki Zasłużony Pracownik Turowa, które otrzymali Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Andrzej Kopertowski, wiceprezes zarządu PGE GiEK, Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność oraz Andrzej Użarowski, zastępca przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego PGE GiEK w Elektrowni Turów.
- Kopalnia Węgla Brunatnego Turów to trzy pokolenia tradycji górniczej. Wasza praca to wielka, bardzo ważna i niełatwa służba, którą realizujecie dla Polski. Przyjmijcie wyrazy uznania i mojego wielkiego szacunku składanego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dla całej Braci Górniczej. Obecnie dużo się mówi o przyszłości i rozwoju. W Elektrowni Turów budowany jest nowy blok energetyczny, bo Turów się rozwija i będzie się rozwijać, opierając się na węglu, który tutaj jest wydobywany, ale z uwzględnieniem najnowocześniejszych, niskoemisyjnych technologii. Mam nadzieję, że nikt nie wątpi w to, że wszyscy chcemy mieć jak najczystsze powietrze i że chcemy oszczędzać otaczające nas środowisko naturalne kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju. Dzisiaj Kopalnia i Elektrownia Turów zapewniają w ogromnym stopniu bezpieczeństwo energetyczne, i za to niezmiernie dziękuję. Chcę podkreślić wagę tego zadania i życzę Wam abyście wykonywali swoją pracę spokojnie, a my będziemy inwestowali w badania, rozwój i poszukiwanie nowych technologii. Tak, aby to nad czym Państwo pracujecie mogło być wykorzystywane nadal przez kolejne dziesięciolecia z uwzględnieniem zmian, które musimy wprowadzić w przemyśle i w naszym miksie energetycznym, ale też bazując na zasobach, którymi dysponujemy – mówił w swoim przemówieniu Andrzej Duda, Prezydent RP.
Słowa podziękowania dla pracy górników Kopalni Turów skierował także prezes zarządu PGE GiEK. Uroczystości barbórkowe w Zagłębiu Turoszowskim obchodzone są od przeszło 70 lat. Przez te wszystkie lata funkcjonowania oddział Kopalni Węgla Brunatnego w Turowie przeszedł wiele zmian, ale jedno się nie zmienia: kopalnia pozostaje najważniejszym pracodawcą w tej części kraju. Tradycyjna górnicza Barbórka jest w naszej organizacji pomostem łączącym nie tylko przeszłość z teraźniejszością, ale - o czym jestem przekonany - również z pomyślną przyszłością całej Grupy Kapitałowej – podkreślił Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Prezes PGE GiEK podkreślił także, że tradycja i nowoczesność turoszowskiego kompleksu uzupełniają się, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia procesu transformacji energetycznej. – Realizowane przez spółkę PGE GiEK inwestycje w nowe moce wytwórcze, które zastąpią wycofane z eksploatacji jednostki starszej generacji są doskonałym tego przykładem. Budowa nowego bloku w Elektrowni Turów sprawi, że węgiel z Kopalni Turów będzie wykorzystany jeszcze efektywniej, a to będzie wpływać na przyszłość i dalszy rozwój całego kompleksu – powiedział Robert Ostrowski.
Uroczystość uświetnił występ Górniczej Orkiestry Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. W skład PGE GiEK wchodzi 6 oddziałów zlokalizowanych na terenie 4 województw. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.
PGE GiEK S.A. jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego (jej udział w krajowym rynku wydobywczym tego surowca wynosi ok. 87%), a także największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, zaspokajającym w niektórych miesiącach ponad 36% krajowego zapotrzebowania (dane na dzień 31 grudnia 2018 r.).
Sandra Apanasionek

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,3100zł 4,3500zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-03-28

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa