Przedszkole będzie przeniesionePrzedszkole Miejskie nr 1 mieszczące się przy ul. Mickiewicza w Lubaniu zostanie przeniesione na ul. Skalniczą 3, do Szkoły Podstawowej nr 3.

 

 

Warto przypomnieć, że od 2010 roku w każdej jednostce oświatowej w Lubaniu, w której realizowane były remonty o dużym zakresie prac, finansowanie odbywało się przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Tak było w przypadku Szkoły Podstawowej nr 1 i byłego Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 1 na Księginkach, gdzie obecnie mieści się Szkoła Podstawowa nr 3, a także Przedszkoli Miejskich nr 3 i 5. I tak miało być też w Przedszkolu Miejskim nr 1 (PM1).
Podstawą rozpoczęcia wszelkich prac remontowych jest posiadanie dokumentacji technicznej, której niezbędną część stanowi kosztorys. W 2016 roku zlecono przygotowanie takiej dokumentacji dla budynku PM1. Pierwsze dane, pokazały, że szacunki, które były robione podczas innych tego typu remontów w mieście, choćby Przedszkola Miejskiego nr 5, Przedszkola Miejskiego nr 3 czy Gimnazjum nr 1 nie mają odzwierciedlenia w tym co ustalili na miejscu projektanci. Zakres prac okazał się dużo większy i wymagania były również wyższe. Pierwotnie na remont przedszkola zaplanowano kwotę ok. 2,2 mln złotych. Finalnie oszacowana kwota znacząco przekroczyła zakładany plan. Wartość inwestycji ustalono na poziomie 4 779 664 zł. Istotne jest, że rok 2017 i 2018 przyniósł znaczny wzrost cen usług budowlanych, co obecnie daje wysokie prawdopodobieństwo przekroczenia kwoty 5 mln złotych.
Na podstawie decyzji pokontrolnej Straży Pożarnej, obecny stan techniczny pozwala na wykorzystywanie budynku PM1 jako placówki przedszkolnej do 30 września 2020 roku. Gdyby podjęto decyzję, że przedszkole zostanie w tym samym miejscu, to ze względu na szeroki zakres prac, remont obecnego budynku trwałby ok. 1,5 roku i wiązałoby to się z koniecznością umieszczenia dzieci w innej placówce.
– Uznaliśmy, że remontowanie budynku PM1, który nie był budowany jako budynek przedszkolny mija się z celem.  Jest to zupełnie nieracjonalny i niegospodarny wydatek, stąd próby szukania innego rozwiązania i przeniesienia dzieci do innego budynku, najlepiej do budynku, który był budowany jako obiekt oświatowy – powiedział Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.
Pierwotnie brano pod uwagę inne lokalizacje, między innymi budynek SP1 czy SP2 (przy ul. Rybackiej), ale koszty ich dostosowania do wymogów zarówno Sanepidu, jak i PPOŻ okazały się zbyt wysokie. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami przy budowie lub modernizacji budynku z przeznaczeniem na przedszkole, dzieci nie mogą przebywać na piętrze bez windy. Szczególnie ważne są tutaj sytuacje kryzysowe. Ze względów bezpieczeństwa, małe dzieci wymagają szybkiej interwencji i krótkich dróg ewakuacji. Z tego względu najlepszą lokalizacją do przeniesienia tego przedszkola (obecnie 4 oddziały) jest budynek SP3 przy ul. Skalniczej, gdzie uczęszczała już część dzieci przedszkolnych podczas remontu PM5. Budynek jest wyremontowany (ze środków unijnych). Ponadto wybudowany został jako budynek szkolny i jest łatwo adoptowalny.
– W tej sytuacji jedynym możliwym rozwiązaniem dla dzieci, które chodzą do tego przedszkola staje się szansa na przeniesienie ich do innych budynków, które temu celowi mogą służyć – podkreślał Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.
Zalet zmiany lokalizacji przedszkola jest wiele. Rozpocząć należy od bezpieczeństwa. W nowej lokalizacji budynek jest jednopiętrowy, z szerokimi korytarzami. Dzięki temu skrócą się drogi ewakuacyjne i na pewno będzie mniej kolizyjnie. Na ul. Skalniczej więcej jest miejsc parkingowych, co ułatwi rodzicom szczególnie poranne odprowadzanie dzieci do przedszkola. Jeśli chodzi o komfort przebywania w placówce to SP3 znajduje się na dużym terenie zielonym z placem zabaw. W listopadzie przy szkole powstała Otwarta Strefa Aktywności. W momencie przeniesienia PM1 do nowej lokalizacji, urządzenia należące do przedszkola, znajdujące się przy obecnym budynku zostaną również przeniesione. Dzięki zmianom przedszkolaki zyskają przestronne, jasne sale oraz salę gimnastyczną, budowane z przeznaczeniem na cele edukacyjne.
Wstępny kosztorys przystosowania budynku SP3 został już przygotowany. Póki co, opiewa na kwotę 910 tys. i oprócz kosztów dostosowania oddziałów do potrzeb maluchów, uwzględnia również dobudowanie windy za ok. 530 tys. Jednak ta kwota może być refundowana z programu Dostępność Plus.
Ostateczną decyzję o przeniesieniu adresu przedszkola za zgodą Kuratorium Oświaty podejmie Rada Miasta Lubań.
(ŁCR)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

 Siła

"Siła ognia"

26 - 30.06.2020r.

 

Lubań

Wawel

Wierzę
 

"Wierzę w Ciebie"

26.06 - 02.07.2020r.

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

 Parasite

"Parasite"

24.06 - 01.07.2020r.

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4250zł 4.4500zł
usd USD 3.9200zł 3.9900zł
czk CZK 0.1650zł 0.1675zł

Kurs z dnia: 2020-07-03

Pogoda

booked.net