Welcome Görlitz Zgorzeec 2Przy pomocy wielojęzycznej platformy informacyjnej  www.welcome-goerlitz-zgorzelec.com Europa-Miasto Görlitz/Zgorzelec zwraca się bezpośrednio do zagranicznych wykwalifikowanych pracowników, by zmotywować ich do przeprowadzki, jak i w celach informacyjnych.

 

 


 
„Chcemy trwale ustabilizować struktury gospodarcze, życie miasta i krajobraz kulturowy w naszym mieście oraz poszerzyć je w przyszłości – to uda się tylko dzięki zaangażowanym i wykwalifikowanym mieszkańcom“, tak podsumowuje cel kampanii prezydent Görlitz Octavian Ursu. W centrum zainteresowania znajdują się polscy specjaliści, aktualnie mieszkający w Wielkiej Brytanii.
 
Jako niemiecko-polskie Europa-Miasto, Görlitz i Zgorzelec rozwijają się aktywnie od wielu lat, zapewniając niepowtarzalną europejską atmosferę i styl życia. Prezydent Zgorzelca Rafał Gronicz podkreśla:„Tym możemy mocno zapunktować, a oprócz miejsc pracy oferujemy także wyjątkową jakość życia w porównaniu z dużymi miastami i regionami metropolitalnymi”. Już teraz mieszkańcy obu stron Nysy korzystają z zalet Europa-Miasta i jego położenia na trójstyku granic.
 
Wszystko to, czego potencjalni nowi obywatele mogą spodziewać się w niemiecko-polskim mieście pokazuje strona internetowa www.welcome-goerlitz-zgorzelec.com. Oprócz obszernych informacji na temat pracy i życia w Görlitz/Zgorzelec odpowiada ona na wiele bardzo praktycznych pytań związanych z przeprowadzką do Niemiec, przedstawia przydatne linki, a także portretuje nowych mieszkańców Görlitz. Strona internetowa startuje w języku niemieckim i angielskim; wersja w języku polskim pojawi się już wkrótce. „Zauważamy, że zainteresowanie tymi informacjami jest bardzo duże. Dzięki naszemu krótkiemu wprowadzeniu i historiom pełnych emocji, chcemy zaprosić międzynarodowych specjalistów do znalezienia i wykorzystania swoich zawodowych i prywatnych szans na przyszłość w naszym Europa-Mieście“, wyjaśnia Andrea Behr, dyrektor zarządzająca Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH, spółki komunalnej odpowiedzialnej za wsparcie inwestycyjne, marketing miejski i rozwój turystyki miasta. Odpowiada ona również za koncepcję i realizację kampanii. Strona jest ściśle powiązana z kanałami mediów społecznościowych.
 
Jest ona również powiązana z kampanią Wolnego Państwa Saksonii i angażuje wielu innych uczestników w Görlitz, Zgorzelcu i powiecie Görlitz.
Facebook: fb.me/welcome.goerlitz.zgorzelec/
Instagram: instagram.com/welcome_goerlitz_zgorzelec/

 

Aktualna sytuacja: Gospodarka i rynek pracy w Görlitz i w regionie
Na gospodarkę miasta i regionu największy wpływ mają średnie przedsiębiorstwa. Najwięksi pracodawcy to Birkenstock, Miejska Klinika w Görlitz oraz Siemens. Do najważniejszych branż zaliczają się budowa maszyn i pojazdów, usługi IT, opieka zdrowotna i turystyka. Oprócz firm z długoletnim stażem, które ugruntowały swoją pozycję na rynku, przybyło też wiele nowych przedsiębiorstw. Na znaczeniu zyskują w szczególności badania naukowe i rozwój.
https://www.goerlitz-miasto.pl/Wirtschaft.html
https://www.kreis-goerlitz.de/city_info/webaccessibility/index.cfm?item_id=852597&waid=395
 
Mimo, że w ostatnich latach miasto skutecznie przeciwdziałało spadkowi liczby ludności, wciąż bardzo wyraźnie odczuwalne są konsekwencje  masowych wyjazdów w latach 90-tych  oraz zmiany demograficzne z tym związane. Zapewnienie wykwalifikowanych pracowników staje się coraz ważniejsze. Już teraz powraca coraz więcej Niemców (byli mieszkańcy Görlitz, którzy powracają do ojczyzny), ale zapotrzebowanie jest wciąż bardzo duże.
https://www.goerlitz-miasto.pl/Qualifizierte_Arbeitskraefte.html
https://unbezahlbar.land/
 
Görlitz cierpi od wielu lat na bezrobocie strukturalne. Długotrwałe bezrobocie, jak i wiek osób dotkniętych bezrobociem, utrudniają zakwalifikowanie ich do spełnienia wysokich wymagań panujących na dzisiejszym rynku pracy. W powiecie Görlitz dostępnych jest obecnie więcej niż 1300 miejsc pracy. Do roku 2030 sytuacja zaostrzy się. Do tego czasu jedna trzecia pracowników przejdzie na emeryturę. To 26 000 osób.
 
Firmy w wielu branżach nie byłyby dziś w stanie działać bez zagranicznych pracowników. Już w pierszej fazie podejmowania decyzji o miejscu osiedlenia się  firm i rozbudowy zakładów już istniejących jako pierwsze pojawia się pytanie, czy jest wystarczająco dużo siły roboczej na danym rynku pracy. W Polsce sytuacja jest podobna.
 
Bez wykwalifikowanych pracowników z zewnątrz (czy to z innych regionów, czy z innych krajów) utrzymanie status quo i dodatkowy rozwój nie będą możliwe.https://www.goerlitz.de/Statistische_Zahlen.html

Joanna Mazur
Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 Pan T

"Pan T."

17 - 22.01.2020

 

 

 Bogatynia

Kadr

Nadzwyczajni

"Nadzwyczajni"

26 - 28.01.2020

Lubań

Wawel

Śnieżka

 "Śnieżka i Fantastyczna Siódemka"

24 - 30.01.2020

 

Görlitz

Filmpalast

Choch

 "Die Chochzeit"

22 - 29.01.2020

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.2400zł 4.2500zł
usd USD 3.8250zł 3.8500zł
czk CZK 0.1660zł 0.1690zł

Kurs z dnia: 2020-01-24

Pogoda

booked.net