Zabezpiecz dom przed zimąObowiązki właściciela lub zarządcy budynku zawarte są m.in. w art. 62 ustawy z 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane, które określa również częstotliwość przeprowadzania kontroli w budynku. Na co w takim razie należy zwrócić uwagę? 

 

 


1. Porządki na dachu.
Dobrze jest dokonać przeglądu pokrycia domu. Należy sprawdzić dokładnie miejsca, czyli
m. in. połączenia z kominami, lukarnami, załamaniami połaci. Powinno się także sprawdzić i oczyścić z igliwia, zbutwiałych liści i innych zanieczyszczeń rynny, rury spustowe oraz odpływy kanalizacji deszczowej na balkonach i tarasach. Dobrze jest też zamontować na dachu płotki, które będą chronić przez niebezpiecznym osuwaniem się zalegającego na dachu śniegu.
2. Niebezpieczeństwa śniegu i lodu
Bardzo ważne jest niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i szybkie jego usunięcie z dachu. To kwestia przede wszystkim bezpieczeństwa, bo zawalony lub załamany dach niemal zawsze równa się wielu ofiarom i ogromnym zniszczeniom. Dbanie o regularne usuwanie śniegu jest więc bezwzględnym obowiązkiem zarządcy i właścicieli nieruchomości. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych, przebiegających bezpośrednio przy budynku 
3. Instalacja całego budynku.
Zanim w pełni rozpocznie się sezon grzewczy trzeba koniecznie sprawdzić instalacje całego budynku. Raz w roku kominy powinny być obowiązkowo sprawdzone przez kominiarza z uprawnieniami. Dotyczy to szczególnie przewodu dymowego w przypadku pieca na paliwo stałe, a także kanału kominowego przy kominku, szczególnie jeśli często się w nim pali.  Jeżeli będzie taka potrzeba należy przeczyścić kominy. Zanim nadejdą chłody należy także wyczyścić piec.
4. Okna i drzwi
Pamiętajmy, że okna można wyregulować, doszczelnić np. silikonem lub pianką poliuretanową. W drzwiach warto sprawdzić zawiasy, czy nie poluzowały się zanadto, można uszczelnić również szpary pomiędzy drzwiami a futryną dolną.
5. Instalacje wodne w ogródku lub garażu
W przypadku występowania na działce instalacji wodnych, takich jak np. systemy podlewania ogrodu  należy przed zimą spuścić z nich wodę. To samo dotyczy nieogrzewanych wolnostojących garaży, czy budynków gospodarczych, jeżeli znajdują się w nich tego typu instalacje.
GZ
Fot.: foter

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-24

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa