Zabezpiecz dom przed zimąObowiązki właściciela lub zarządcy budynku zawarte są m.in. w art. 62 ustawy z 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane, które określa również częstotliwość przeprowadzania kontroli w budynku. Na co w takim razie należy zwrócić uwagę? 

 

 


1. Porządki na dachu.
Dobrze jest dokonać przeglądu pokrycia domu. Należy sprawdzić dokładnie miejsca, czyli
m. in. połączenia z kominami, lukarnami, załamaniami połaci. Powinno się także sprawdzić i oczyścić z igliwia, zbutwiałych liści i innych zanieczyszczeń rynny, rury spustowe oraz odpływy kanalizacji deszczowej na balkonach i tarasach. Dobrze jest też zamontować na dachu płotki, które będą chronić przez niebezpiecznym osuwaniem się zalegającego na dachu śniegu.
2. Niebezpieczeństwa śniegu i lodu
Bardzo ważne jest niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i szybkie jego usunięcie z dachu. To kwestia przede wszystkim bezpieczeństwa, bo zawalony lub załamany dach niemal zawsze równa się wielu ofiarom i ogromnym zniszczeniom. Dbanie o regularne usuwanie śniegu jest więc bezwzględnym obowiązkiem zarządcy i właścicieli nieruchomości. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych, przebiegających bezpośrednio przy budynku 
3. Instalacja całego budynku.
Zanim w pełni rozpocznie się sezon grzewczy trzeba koniecznie sprawdzić instalacje całego budynku. Raz w roku kominy powinny być obowiązkowo sprawdzone przez kominiarza z uprawnieniami. Dotyczy to szczególnie przewodu dymowego w przypadku pieca na paliwo stałe, a także kanału kominowego przy kominku, szczególnie jeśli często się w nim pali.  Jeżeli będzie taka potrzeba należy przeczyścić kominy. Zanim nadejdą chłody należy także wyczyścić piec.
4. Okna i drzwi
Pamiętajmy, że okna można wyregulować, doszczelnić np. silikonem lub pianką poliuretanową. W drzwiach warto sprawdzić zawiasy, czy nie poluzowały się zanadto, można uszczelnić również szpary pomiędzy drzwiami a futryną dolną.
5. Instalacje wodne w ogródku lub garażu
W przypadku występowania na działce instalacji wodnych, takich jak np. systemy podlewania ogrodu  należy przed zimą spuścić z nich wodę. To samo dotyczy nieogrzewanych wolnostojących garaży, czy budynków gospodarczych, jeżeli znajdują się w nich tego typu instalacje.
GZ
Fot.: foter

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 Pan T

"Pan T."

17 - 22.01.2020

 

 

 Bogatynia

Kadr

Nadzwyczajni

"Nadzwyczajni"

26 - 28.01.2020

Lubań

Wawel

Śnieżka

 "Śnieżka i Fantastyczna Siódemka"

24 - 30.01.2020

 

Görlitz

Filmpalast

Choch

 "Die Chochzeit"

22 - 29.01.2020

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.2400zł 4.2500zł
usd USD 3.8250zł 3.8500zł
czk CZK 0.1660zł 0.1690zł

Kurs z dnia: 2020-01-24

Pogoda

booked.net