Nie dali się oszukaćCoraz częściej osoby starsze nie dają się oszukać m.in. tzw. „wnuczkom”, fałszywym administratorom lub ostatnio też fałszywym funkcjonariuszom. To zapewne pozytywny efekt kampanii informacyjnych realizowanych przez Policję. Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu podjęła współpracę z przedstawicielami lokalnej instytucji finansowej oraz urzędem ochrony interesów konsumentów celem uświadomienia seniorów w zakresie możliwości dbałości o własne bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia.

Oszczędności naszego życia ulokowane są na kontach bankowych – niejednokrotnie zmanipulowani seniorzy po telefonie od "wnuczka" , "policjanta" udają się do banków wypłacając pieniądze. Dlatego wspólne działania zmierzają do ograniczenia skali zdarzeń przestępczych wobec seniorów.
Przypomnijmy, że w maju br. funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu współpracując z policjantami z KWP we Wrocławiu w wyniku wspólnych działań,zatrzymali kobietę podejrzaną o oszustwa na szkodę osób starszych. Zatrzymana, to 34 – letnia mieszkanka Wrocławia. Do zdarzenia doszło na terenie gminy Olszyna. Pokrzywdzona pani otrzymała telefon. Rozmówczyni najpierw podszyła się pod członka rodziny informując pokrzywdzoną, o zaistniałym wypadku. Do rozmowy dołączyła się druga osoba podająca się za policjanta, która potwierdziła wcześniejsza wersję i poinformowała o wpłacie pieniędzy na adwokata. Pokrzywdzona wraz z "adwokatką" umówiła się na wręczenie określonej kwoty pieniędzy. W trakcie przekazywania pieniędzy podejrzenie kobiety wzbudził fakt, iż sprawczyni usiłowania oszustwa nie chciała się wylegitymować. Pokrzywdzona zorientowała się, że ma do czynienia z prawdopodobną próbą oszustwa i powiadomiła o tej sytuacji Policję.
Podobnie działał oszust, który chciał wyłudzić 20 tys.złotych od mieszkanki Lubania. W poniedziałek 05 sierpnia br. mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji zadzwonił do kobiety z informacją, iż jeden z banków chce ją okraść. "Policjant" miał pomóc kobiecie w udaremnieniu tego czynu. Mieszkanka Lubania udała się do banku w, którym trzymała pieniądze jednak dzięki czujności i wiedzy o sposobach działania przestępców, skierowała kroki do dyrektora banku, któremu opowiedziała całą historię.
Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!
Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!
asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 Pan T

"Pan T."

17 - 22.01.2020

 

 

 Bogatynia

Kadr

Nadzwyczajni

"Nadzwyczajni"

26 - 28.01.2020

Lubań

Wawel

Śnieżka

 "Śnieżka i Fantastyczna Siódemka"

24 - 30.01.2020

 

Görlitz

Filmpalast

Choch

 "Die Chochzeit"

22 - 29.01.2020

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.2100zł 4.2800zł
usd USD 3.8200zł 3.8350zł
czk CZK 0.1660zł 0.1690zł

Kurs z dnia: 2020-01-23

Pogoda

booked.net