Integracja z sąsiadami na Trójstyku 1We wtorek (30 kwietnia 2019 r.) w Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz w Zittau odbyła się oficjalna konferencja, która zainaugurowała obchody 15 – lecia wstąpienia do Unii Europejskiej Polski oraz Republiki Czeskiej. Konferencja zorganizowana była przez trzy programy współpracy transgranicznej: Wolne Państwo Saksonia – Czechy 2014-2020, INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 oraz Interreg V-A Czechy – Polska.

Wzięli w niej udział Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj oraz Naczelnik Wydziału Inwestycji i Drogownictwa Joanna Tokarczuk, która zaprezentowała przed zgromadzonymi projekt „Przygoda z Nysą“ jako przykład współpracy międzynarodowej oraz osiągnięte dzięki niemu rezultaty w postaci poprawy atrakcyjności turystycznej pogranicza polsko-niemieckiego.

Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj oraz Naczelnik Wydziału Inwestycji i Drogownictwa Joanna Tokarczuk, która zaprezentowała przed zgromadzonymi projekt „Przygoda z Nysą“ jako przykład współpracy międzynarodowej oraz osiągnięte dzięki niemu rezultaty w postaci poprawy atrakcyjności turystycznej pogranicza polsko-niemieckiego.

Następnego dnia tj. 1 maja 2019 r. odbyła się druga część obchodów w postaci Wydarzenia Rocznego 2019 Europa na Trójstyku. W miejscu przecinania się trzech granic: polskiej, niemieckiej i czeskiej, na imprezie plenerowej w formie festynu i koncertów pracownicy Urzędu Gminy Zgorzelec oraz przedstawiciele partnerów projektu również zaprezentowali na jednym ze stoisk projekt „Przygoda z Nysą”, który jest jednym z flagowych projektów programu INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Podczas wydarzenia stoisko przykuło uwagę wielu odwiedzających, którzy wykazali duże zainteresowanie atrakcjami turystycznymi naszego regionu, takimi jak m.in. biegnąca wzdłuż Nysy Łużyckiej ścieżka rowerowa z Koźlic do Radomierzyc wybudowana właśnie dzięki pozyskaniu funduszy z Unii Europejskiej. Odwiedzającym rozdano niezliczoną ilość przewodników oraz map turystycznych z naszego regionu co będzie skutkowało w przyszłości zwiększeniem liczby turystów odwiedzających gminę. Na festynie swoje stoiska miały również inne projekty transgraniczne, które są świadectwem korzyści zarówno finansowych jak i społecznych płynących ze współpracy międzynarodowej.

Festyn odwiedziła ogromna liczba osób zarówno z Polski, Niemiec oraz Czech. Dzięki stoiskom projektowym ludzie mogli dowiedzieć się jak fundusze Unii Europejskiej zmieniły pogranicze na przestrzeni lat oraz jak wielką ilość wspólnie zrealizowanych celów osiągnięto dzięki funduszom unijnym, które bez ich wsparcia byłyby praktycznie niemożliwe do wykonania.

(UG Zgorzelec)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

 

Przerwa

 

Lubań

Wawel

 

Przerwa

 

 

Görlitz

Filmpalast

 

Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5100zł 4.5250zł
usd USD 4.1400zł 4.1800zł
czk CZK 0.1640zł 0.1660zł

Kurs z dnia: 2020-05-25

Pogoda

booked.net