Zgorzelec najlepiej oświetloną Gminą 2018W ubiegłym roku gmina zakończyła realizację jednej z większych inwestycji związanych z oświetleniem w regionie. Okazało się, że zakrojone na tak dużą skalę przedsięwzięcie zostało docenione nie tylko przez mieszkańców, ale także przez specjalistów z Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego. Tytuł NAJLEPIEJ OŚWIETLONEJ GMINY I MIASTA 2018 r. przyznano Gminie Zgorzelec za kompleksową modernizację i dobudowę nowych punktów i linii oświetlenia drogowego na terenie gminy.

Celem konkursu jest promowanie i propagowanie aktywności inwestycyjnej w zakresie oświetlenia zarówno w dużych, jak i w małych społecznościach lokalnych.

Zadaniem Konkursu było nagradzanie najlepszych inwestycji oświetleniowych służących podniesieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego i bezpieczeństwa mieszkańców, celom społecznym i komercyjnym, jak również podniesienia atrakcyjności turystycznej obiektów, a także dekoracji świątecznych.
Organizatorem konkursu jest Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego a patronat nad konkursem objęli także: Izba Architektów RP, Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa a także Związek Gmin Wiejskich RP.

A co zostało tak wyróżnione? Otóż, aby zminimalizować koszty związane z oświetlaniem dróg na terenie Gminy Zgorzelec, od maja 2017 r. do marca 2018r. została przeprowadzona kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego z wykorzystaniem technologii LED, ponieważ oprawy tego typu charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną, niewielkimi wymaganiami eksploatacyjnymi oraz wysoką trwałością oświetlenia co przede wszystkim ma swoja odzwierciedlenie w obniżeniu wydatków na utrzymanie oświetlenia drogowego.

Na terenie Gminy Zgorzelec wymieniono 1401 szt. opraw sodowych na oprawy w technologii LED. Dzięki temu w m.in. w Żarskiej Wsi, Łagowie czy Gronowie zużycie energii jest niższe o ponad 80 %. W porównaniu do lat ubiegłych, nowe oprawy są mniej awaryjne i wymagają znacznie mniejszej ilości interwencji.

Rzadko się zdarza, aby gminy typowo wiejskie dbały o oświetlenie drogowe w tym stopniu co gmina Zgorzelec. Co prawda inwestycja miała również na celu zmniejszenie kosztów energii elektrycznej a co za tym idzie także dbałość o środowisko naturalne, ale znacząco polepszyła się także jakość życia na wsiach. Cieszy więc fakt, że grono specjalistów z Warszawy doceniło te działania.

(UG Zgorzelec)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 Pan T

"Pan T."

17 - 22.01.2020

 

 

 Bogatynia

Kadr

futro z misia

"Futro z misia"

17 - 21.01.2020

Lubań

Wawel

Mayday

 "Mayday"

10 - 19.01.2020

 

Görlitz

Filmpalast

Bad

 "Bad Boys for Life"

15 - 22.01.2020

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.2400zł 4.2500zł
usd USD 3.8150zł 3.8400zł
czk CZK 0.1660zł 0.1690zł

Kurs z dnia: 2020-01-21

Pogoda

booked.net