GreekTo już niemal pewne. XXIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej w Zgorzelcu odbędzie się. Jeśli nie zmienią się zalecenia epidemiczne związane z COVID19, greckie rytmy zagoszczą w amfiteatrze w dniach 4-5 września. Jak zwykle odbędzie się konkurs dla wokalistów o Grand Prix festiwalu. W tym roku uczestnicy konkursu zaśpiewają dwie piosenki: jedną w języku greckim, natomiast druga, z repertuaru Krzysztofa Krawczyka, będzie wykonana w języku polskim.

Jak zwykle także wystąpią greckie i polskie gwiazdy, m.in. zespół Lombard i Czerwone Gitary. W trakcie imprezy swój 45. jubileusz pracy artystycznej będzie obchodził Nikolaos Rusketos, pomysłodawca i główny organizator Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu, który w jego trakcie odbierze przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wydarzenie odbędzie się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Zgorzelec.
Urodzony w Zgorzelcu Nikolaos Rusketos to Grek z pochodzenia i Polak z wyboru. Jego dorobek artystyczny to kilkanaście płyt z polskimi i greckimi piosenkami, do których teksty pisali m.in. Agnieszka Osiecka, Andrzej Silski, czy Robert Bartusik, występy na estradach Polski i Europy, koncerty i odtworzenia radiowe i telewizyjne. Nikolaos Rusketos jest także prezesem Stowarzyszenia Greków „DELTA” w Polsce, które angażuje się w utrwalanie pamięci o greckiej społeczności Zgorzelca i Grekach, którzy zdecydowali się swoje życie związać z Polską. To właśnie on odświeżył m.in. mało znany wątek historii pobytu w dzisiejszym Zgorzelcu żołnierzy greckiego IV Korpusu Armijnego i ich rodzin, dobrowolnie internowanych w Görlitz w 1916r., a w lipcu 2016 r. w zgorzeleckim parku im. Paderewskiego odsłonięto z jego inicjatywy przypominający o tym pamiątkowy obelisk. Za swoją działalność zawodową i społeczną został uhonorowany licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami, m.in. wyróżnieniem od DSAP we Wrocławiu za krzewienie kultury greckiej w Polsce, Złotym Krzyżem Zasługi „Za zasługi w rozwoju przyjaznych stosunków Polsko Greckich”, Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”, Medalem Zasłużony dla Powiatu Zgorzeleckiego oraz Honorowym tytułem Zasłużony dla Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz.
(UMZ)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,6900zł 4,7200zł
usd USD 4,6700zł 4,7200zł
usd CHF 4,8600zł 4,8900zł
usd GBP 5,3500zł 5,3900zł
czk CZK 0.1890zł 0.1920zł

Kurs z dnia: 2022-10-03

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa