z25841913VKoronawirus Pobranie wymazu Świeradów Zdrój bada wszystkich swoich mieszkańców na obecność koronawirusa. To pierwsza tego typu akcja w Polsce. Testy są bezpłatne, dobrowolne i anonimowe. Świeradów-Zdrój zakupił 4,5 tysiąca testów na obecność koronawirusa w organizmie. Testów jest dokładnie tyle ilu mieszkańców. Do domów i mieszkań dostarczyli je strażacy z OSP Świeradów-Zdrój.


Burmistrz Świeradowa-Zdroju, Roland Marciniak podkreśla, że cała akcja ma charakter prewencyjny.
Chcemy zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się tej niebezpiecznej choroby. Mieszkaniec, u którego pojawił się pozytywny wynik, powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego – zaznacza burmistrz.
Na razie nie wiadomo jaki jest efekt tej akcji. Urząd Miejski nie dysponuje takimi danymi. Przypadki osób, które są zarażone koronawirusem, lekarze zgłaszają służbom sanitarnym. Następnie informacja trafia do krajowego rejestru zachorowań, by na samym końcu trafić do ośrodków opieki społecznej w gminach.
Testy, które trafiły do mieszkańców Świeradowa-Zdroju to testy przesiewowe. Wykrywają przeciwciała IgM i IgG pokazujące, czy przeszło się zakażenie lub czy właśnie się je przechodzi. Pozwalają z grubsza wytypować osoby, który powinny przejść dodatkowe badania i poddać się izolacji. Nie są uważane za dokładne, ale są powszechnie stosowane przy tzw. badaniach populacyjnych, w dużych zakładach pracy, lub na wytypowanym obszarze.
(red.)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5450zł 4.5550zł
usd USD 3.7750zł 3.7900zł
czk CZK 0.1715zł 0.1735zł

Kurs z dnia: 2021-03-04

Pogoda

booked.net