Francusko niemieckaDwa dni pełnego skupienia, a w rezultacie zadowolone, uśmiechnięte twarze. W poprzedni weekend, w dniach 28-29 sierpnia, w ramach dokumentacji filmowej w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura "Meetingpoint Music Messiaen" czterech muzyków światowego formatu z Francji i Niemiec: Pierre-Laurent Aimard (fortepian), Isabelle Faust (skrzypce), Jean-Guihen Queyras (wiolonczela) i Jörg Widmann (klarnet) wykonało „Kwartet na koniec czasu“ Messiaena. Film produkuje firma Accentus Music we współpracy z francusko-niemiecką telewizją Arte.


Muzycy, którzy wykonali Kwartet od wielu lat związani są z tym dziełem w szczególny sposób. Zagranie utworu w tych wyjątkowych okolicznościach, w miejscu, w którym wykonany został on po raz pierwszy, było dla artystów niesamowitym przeżyciem. Efekt końcowy wyświetlony zostanie w telewizji w styczniu 2021 r., dokładnie w 80. rocznicę prapremiery wykonania Kwartetu.
Ostatni weekend w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura był wyjątkowy także dla młodego pianisty, Łukasza Krupińskiego, który przyjechał z Londynu na specjalne zaproszenie Meetingpoint Music Messiaen. Asystował on Pierre-Laurent Aimard, byłemu uczniowi Messiaena, podczas jego gry na fortepianie w trakcie kręconego dokumentu filmowego. Mało tego – Łukasz Krupiński otrzymał także kopię partytury mistrza Aimard, na której Olivier Messiaen własnoręcznie spisał swoje notatki. Podekscytowany, poruszony, spełniony: tak 28-letni pianista opisał swoje emocje po spędzonym w Görlitz-Zgorzelcu, pełnym inspiracji weekendzie u boku artystów światowego formatu. Wiele z tych doświadczeń wykorzysta on z pewnością 15 stycznia 2021. To wówczas, w 80. rocznicę prapremiery „Kwartetu” będzie jednym z jego wykonawców. Wspólnie ze swoimi byłymi kolegami ze studiów, Joë Christophe, Ioną Cristiną Goicea i Friedrichem Thiele zwyciężył on w ogłoszonym w lipcu przez stowarzyszenie Meetingpoint konkursie na jubileuszowe wykonanie Kwartetu w ramach 5. Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec. Artyści mieli nie lada konkurencję, obok nich do konkursu stanęło jeszcze 28 innych zespołów.

Więcej informacji na temat festiwalu Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec:
https://www.pl.messiaen-tage.eu/

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

 MULAN

"MULAN"

10.10 - 13.10.2020r.

 

Lubań

Wawel

l

"TARAPATY"

09.10 - 15.10.2020r.

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

 p 77508

"DRACHENREITER"

11.10.2020r. - 14.30

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5486zł 4.5886zł
usd USD 3.6800zł 3.9000zł
czk CZK 0.1640zł 0.1660zł

Kurs z dnia: 2020-10-22

Pogoda

booked.net