BezpieczeństwoPrzed nami kolejne wakacyjne tygodnie, kiedy letnia pogoda sprzyja kąpielom w akwenach wodnych. Nad bezpieczeństwem Dolnoślązaków wypoczywających nad wodą niezmiennie czuwają policjanci, w tym również policyjni wodniacy, którzy wykorzystując łodzie motorowe i inny sprzęt pływający, patrolują tereny, gdzie gromadzą się entuzjaści wodnej rekreacji. Pamiętajmy jednak, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

 

 

 

 Dlatego musimy zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich tym bardziej, że to właśnie od nas samych w głównej mierze ono zależy.

Co roku podczas wakacji wiele osób traci życie, kąpiąc się w różnego rodzaju akwenach. Wielu z tych tragedii można by uniknąć, gdyby każdy miał na uwadze kilka podstawowych reguł związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.

Policjanci niezmiennie apelują o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich pływackich możliwości. Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami. Relaksując się nad wodą, respektujmy elementarne zasady bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek.
Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. W trosce o życie i zdrowie swoje oraz osób najbliższych kąpmy się wyłącznie w miejscach strzeżonych tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności.

Zwracajmy jednocześnie uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami ratować innych, gdy nie dysponujemy odpowiednim sprzętem i specjalistycznymi umiejętnościami w tym zakresie. Najczęściej powodzenie działań ratunkowych zapewnić mogą wyłącznie wyszkolone służby, które są właściwie wyposażone, np. w rzutki ratownicze, które pozwalają bez ryzykowania własnym zdrowiem ściągnąć tonącą osobę na brzeg.

Przestrzegając tych kilku zaleceń i kierując się zdrowym rozsądkiem podczas wodnej rekreacji, zwiększymy nasze bezpieczeństwo, a wypoczynek nad wodą będzie wiązał się tylko z miłymi wspomnieniami, nie zaś z osobistą tragedią.

sierż. szt. Przemysław Ratajczyk

Zespół Prasowy KWP
we Wrocławiu

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

 INTERIOR

"INTERIOR"

21.09 - 23.09.2020r.

 

Lubań

Wawel

Tenet

"TENET"

22.09 - 24.09.2020r.

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

 Chaos

"Chaos auf der Feuerwache"

07 - 09.09.2020r.

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4100zł 4.5600zł
usd USD 3.6800zł 3.9000zł
czk CZK 0.1640zł 0.1660zł

Kurs z dnia: 2020-09-28

Pogoda

booked.net