Lausitzer Neiße Goerlitz 07.IV.07 173Rzeki wykorzystujemy na wiele sposobów. W dolinach rzek rozwinęło się rolnictwo, nad ich brzegami powstało wiele miast. Rzeki wykorzystywane są do transportu towarów, ale także jako miejsce odpoczynku. Rzeki są także środowiskiem życia zamieszkałym przez szczególne rośliny i zwierzęta. Wystawa „Przygoda z Nysą – życie nad rzeką” przedstawia biologiczną różnorodność tej rzeki oraz jej doliny w miastach i na przyległych terenach w ujęciu przestrzennym i czasowym.


Pierwszą część wystawy zrealizowanej w ramach polsko-niemieckiego projektu „Przygoda z Nysą” można było oglądać w  Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu od 7 lutego. Niestety, ze względu na pandemię jej dalsza prezentacja musiała zostać przerwana 13 marca. Mimo to, w ciągu miesiąca obejrzało ją ponad 1200 osób.
Od 19 czerwca wystawę uzupełnioną o nową część, na którą składają się dodatkowe tablice z tekstami i ilustracjami oraz dodatkowe eksponaty można oglądać w siedzibie Muzeum Przyrodniczego im. Senckenberga w Görlitz przy ul. Am Museum 1, koło tzw. Grubej Wieży (Dicker Turm). Modele do dotykania, interaktywne monitory z informacjami w 4 językach (niemiecki, polski, angielski i czeski), eksponaty w witrynach oraz poziom dla dzieci sprawiają, że wystawa stanowi prawdziwą „przygodę z Nysą” dla młodych i starszych. Dzięki wystawie turyści, a także mieszkańcy terenów położonych nad Nysą Łużycką, z pewnością poznają wiele osobliwości przyrodniczych tego regionu. Szczególną atrakcję stanowić będzie mini-kino z krótkim filmem prezentującym lot nad Nysą Łużycką w okolicach Görlitz i Zgorzelca. Przedstawia on rekonstrukcję nadnyskiego krajobrazu na początku naszej ery, ok. roku 1550 a także w roku 1910. Film zrealizowany został w technice 3D. Otwarcie mini-kina planowane jest jeszcze w lipcu br.
Wystawa dostosowana została do wymogów higienicznych związanych z epidemią coronavirusa. Zwiedzający proszeni są o ich przestrzeganie podczas wizyty w Muzeum.
Więcej informacji w języku polskim na temat Muzeum Przyrodniczego im. Senckenberga, godzin otwarcia, cen biletów a także aktualnych i planowanych wydarzeń znajdą Państwo na stronie: https://museumgoerlitz.senckenberg.de/pl/
Serdecznie zapraszamy!
Źródło: Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

 Tu i teraz

"Tu i teraz"

24 - 26.07.2020r.

 

Lubań

Wawel

turu
 

"Turu. W pogoni za sławą"

17 - 30.07.2020r.

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

 Lassie

"Lassie"

28 - 29.07.2020r.

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.3700zł 4.4500zł
usd USD 3.8400zł 3.9100zł
czk CZK 0.1660zł 0.1685zł

Kurs z dnia: 2020-08-04

Pogoda

booked.net